Baťa Fashion Weekend se úspěšně uskutečnil v Paláci Žofín

Výjimečná módní přehlídka, inspirující výstava obuvi a fascinující nostalgické pop-up muzeum. Takový byl Baťa Fashion Weekend 2019, který se uskutečnil 13–14 dubna 2019 v Paláci Žofín při příležitosti 125. výročí značky Baťa. Při této příležitosti módní obuvnický gigant předvedl své nejnovější kolekce, včetně italské, čínské, asijsko-pacifické a technologie Bata Flexible, Bata Light a Bata Insolia. Součástí večera bylo i předvedení řady Bata Heritage a světové uvedení nové kolekce tenisek Power Mello. V průběhu slavnostního víkendu byli také vyhlášeni vítězové soutěže Baťa Young Designers´ Challenge.

Tlumená světla, vysoké očekávaní a všechny oči diváků pozorně upřené na pozadí pódia sledující animované tlukoucí srdce propletené do tvaru písmena B jako Baťa. I to byl Baťa Fashion Weekend, globální extravaganze obuvnického giganta.

Baťa, který letos slaví 125 let na světové obuvnické scéně, organizoval Baťa Fashion Weekend již po třetí a vždy při této slavnostní představí své nejnovější kolekce a letošní ročník tomu nebyl výjimkou. Praha, která se stala po loňském Miláně místem konání pro rok 2019, byla svědkem toho nejlepšího výběru designů bot, společně s diváky po celém světě, kteří sledovali Baťa show přes live stream.

Během jednoho víkendu ukázala značka prémiovou kolekci navrženou a vyráběnou v Itálii za použití nejkvalitnější italské kůže a italského vkus. Zcela poprvé byla představena i kolekce pocházející z Číny, u které návrháři předesignovali klasické Baťa siluety svěžími kontrastními barvami. Představena byla také netradiční moderní asijsko-pacifická kolekce s velkým množstvím zvířecích a květovaných vzorů. Značka také představila moderní kolekci Red Label, která evokuje moderní design zaměřená na světový trend.

LiveStream Bata Fashion Weekend 2019!

A je to tady!? Kdo nestihl nebo nemohl přijet, tak si zítra nalaďte livestream přímo z hlavního večerního programu! Buďte s námi online na gala večeru a módní přehlídce. Budeme to promítat ve 20:00. Kupte si popcorn a dávejte pozor.

Zveřejnil(a) Bata dne Pátek 12. dubna 2019

Za svou 125. letou historii Baťa rozšířila svou sbírku sortimentu a re-designuje své retro modely do moderního stylu. To ukazuje i nejnovější kolaborace Bati s ikonickou značkou Coca-Cola, jejíž modely byly také předvedeny v rámci eventu. Stejně jako nová kolekce dámských a pánských tenisek Mello od značky Power, kterou měli diváci také možnost poprvé shlédnout. Kolekce se vyznačuje svými nadýchanými podrážkami, které připomínají sladké marshmallow.

Baťa klade velký důraz i na své technologie, které dělají boty pohodlnější a funkčnější. Technologie představeny na pražské show byly Bata Flexibile (smart-casual s ultra-flexibilní podešví zajišťující větší pružnost a pohodlnější chůzi), Bata Light (lehká jako pírko, trendy, neformální a absorpční, zabezpečuje bezkonkurenční pohodlí) a Bata Insolia (elegantní a šik, zlepšují držení těla, rovnováhu a rozšiřuje nošení pro střední až vysoké podpatky).

Event ale nebyl jen o módních přehlídkách. Značka vystavila své kolekce v upraveném prostoru, aby poskytla divákům speciální zážitek z možnosti vidět boty z bezprostřední vzdálenosti. Kromě výstavy probíhalo v Paláci Žofín také pop-up muzeum, kde byly vystaveny vintage modely bot a krátké filmy z celé historie značky Baťa.

Při 125. výročí rovněž představila Baťa speciální narozeninovou výroční kolekci, která byla také představena na módní show. Kolekce byla inspirovaná prvními baťovkami. Kolekce bude dostupná v prodejnách od října 2019.

Event vyvrcholil vyhlášením vítězů soutěže Baťa Young Designers´ Challenge, kterou každoročně pořádá pro mladé studenty designu z univerzit z Itálie, Keni a České republiky. Ti měli za úkol navrhnout a vyrobit prototyp tenisky. Vítězné boty, které vybrala odborná porota, budou vyráběny a následně prodávány v prodejnách Baťa po celém světě.

„Cítím se velice hrdá a poctěna tím, že jsem tohoto součástí. Představovat naše úžasné boty na tomto historickém místě a vidět úsměvy na tvářích našich diváků, bylo opravdu výjimečné,“ řekla Jana Barbati Chadova, Head of Global Marketing Baťa a vedoucí organizačního týmu celé akce. „Cítím se docela emotivně, ale příjemně,” dodala.

Bata Fashion Weekend 2019

Pro ty, kteří propásli live stream z letošního Bata Fashion Weekendu, jsme připravili záznam gala večera s módní přehlídkou. Pohodlně se usaďte a užijte si show! ?

Zveřejnil(a) Bata dne Neděle 14. dubna 2019

Soutěž Baťa Young Designers Challenge 2019 zná své vítěze
Vítězi soutěži Baťa Young Designers’ Challenge 2019 se stala trojice studentů designu z univerzit z Itálie, Keni a České republiky. Vítězové byli vyhlášeni během slavnostní večerní show v rámci Baťa Fashion Weekendu, který se uskutečnil 13. dubna 2019 v Paláci Žofín v Praze a sledován byl diváky po celém světě přes live stream. Vítězné modely tenisek budou prodávány ve vybraných prodejnách Baťa po celém světě.

Třem mladým studentům designu se vítězstvím v soutěži Baťa Young Designers’ Challenge 2019 nastartovala profesní kariéra v módním průmyslu. Vítězi se stali Natálie Nepovímová z České republiky, Tuvshin Batkhuu studující v Itálii a původem z Mongolska a Cyprian Kavita Kiswili z Keni. Jejich vítězné modely tenisek budou prodávány ve vybraných prodejnách Baťa po celém světě.

Soutěže se zúčastnili studenti ze tří univerzit, Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM), italské Florentské univerzity a Nairobské univerzity v Keni. Designové návrhy prezentovali studenti porotě, která rozhodla o jejich postupu do dalšího kola. Ta vybrala deset studentů, kteří byli pozváni k výrobě prototypu modelu v továrně Baťa v České republice a Keni pod dohledem zkušených obuvnických mistrů. Modely bot byly následně prezentovány na módní přehlídce a vystaveny během Baťa Fashion Weekendu, který se uskutečnil v Praze 13-14. dubna 2019. Vítězové byli vyhlášeni během slavnostního večera před odbornou porotou skládající se z členů módních médií, uznávaných českých designérů a zástupců Bati, včetně generálního ředitele společnosti, Alexise Nasarda.

Trojice vítězů porazila konkurenci desítek mladých talentů a zaujala porotu svým designem tenisek. Jsme potěšeni, kolik talentovaných studentů se zúčastnilo soutěže. Byla to obrovská zkušenost pro všechny soutěžící a brilantní úspěch pro vítěze, který jim může pomoci nastartovat kariéru. Bylo neuvěřitelné stát při nich během celé soutěže, od začátku až po vyhlášení jejich jmen jako vítězů. Jsme poctěni, že jsme měli možnost si s nimi všemi projít celý proces,” uvádí Jana Barbati Chadova, Head of global marketing Bata.

Vítězové byli z ceny nadšeni. Cyprian Kavita Kiswili, který studuje na Nairobské univerzitě v Keni vysvětluje jeho pocity po výhře: „Nemohu tomu uvěřit. Je úžasné vidět něco co jsem sám navrhl vyráběné a dostupné v prodejnách po celém světě. Neumím vysvětlit ten pocit. Jednoduše se neumím přestat usmívat! “

Natálie Nepovímová, studující na UMPRUM v Praze, byla podobně nadšená: „Jsem velmi šťastná. Byla to neskutečná příležitost a úžasná soutěž. Všichni jsme byli nervózní, ale bylo výjimečné pracovat po boku Baťa teamu a setkat se ostatními studenty designu ze všech koutů světa. Myslím, že jsme se všichni hodně naučili.”

Tuvshin Batkhuu, studující na italské Florentské univerzitě, shrnul zkušenost následovně: „Byla to výborná soutěž pro všechny zúčastněné. Velké děkuji patří celému Baťa teamu za tuto příležitost. Bylo to výjimečné, nejen výhra, ale celá cesta, kterou jsme absolvovali.”

Vítězné modely se začnou okamžitě vyrábět a budou dostupné ve vybraných prodejnách Baťa po celém světě od dubna 2019.

O VÍTĚZÍCH A JEJICH DESIGN
Natálie Nepovímová
Studium: Ateliér Designu oděvu a obuvi, 4. ročník
Nataly se zajímá o nové experimentální koncepty v kombinaci umění, designu, etiky a kultury. Ráda překračuje hranice mezi módou, designem a výtvarným uměním. Její dílo je vyprávěním příběhu skrze oděv a obuv až k samotné podstatě člověka. Věří v udržitelný, nadčasový design, který má multifunkční rozměr a estetickou flexibilitu.

Název soutěžní boty: Nu: On

Tato bota představuje dekonstrukci typické tenisky, ale doplněné komponenty, které se tradičně užívají u pracovních bot, jako je vystužená podpora kotníku, masivní jazyk a šněrování. Natálie vložila kovové kroužky pro variabilní šněrování, díky čemuž se stalo funkční šněrování stává estetickým uměleckým prvkem. Tenisky jsou vyrobeny z luxusní kůže s kovovými kroužky a kontrastní neonově žlutou podšívkou v kombinaci s typicky bílou tenkou podešví.

Natálie Nepovímová

TUVSHIN BATKHUU
Studium: Magisterské studium, Fashion Systém Design, 2. ročník

Tuvshin popisuje sám sebe jako mladého umělce s malým talentem. Kreslí a projektuje od raného dětství a po absolvování Institutu výtvarného umění ve svém rodném Mongolsku se přestěhoval do Itálie, aby pokračoval ve své umělecké cestě. Během studia na Florentské univerzitě pokračuje v malování a designérské tvorbě.

Název soutěžní boty: Minimal Evolution

Odmítnutí výstředností a kýče, ale naopak minimalismus byl inspirací pro vytvoření modelu tenisek.Hlavním konceptem je ukázat krásu v jednoduchosti. Minimalistický koncept je návrháři velmi blízká a černá barva, kterou si vybral, představuje sílu a čistotu zároveň.

CYPRIAN KAVITA KISWILI
Studium: Magisterské studium, Umění a design, 2. ročník
Cyprian se narodil v Machakosu v Keni a studuje na Univerzitě v Nairobi obor Umění a design. Zabývá se převážně malbou a digitální ilustrací. Ve své tvorbě si klade za cíl zobrazovat krásu a sofistikovanost kombinací barev, textury a tvaru. Jeho projekt bohatě čerpá inspiraci z pocitu hravosti a plnosti savanou.

Název soutěžní boty: Blossm

Savana na okraji města Konzo byla inspirací pro návrh bot Blossm, konkrétně to byly kvetoucí květiny,zpěv ptáků, hmyz,a místní obyvatelé. Obuv je také silně inspirovaná ilustracemi a karikaturami. Bota vytváří rovnováhu mezi zábavou a vážností stejně tak jako značka Baťa, která představuje nejvíce ikonické boty North Star s125. let trvající historií.

CYPRIAN KAVITA KISWILI

O UNIVERZITÁCH
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM), Česká republika
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze byla založena v roce 1885. Po celou dobu své existence se řadí mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce v zemi. Důkazem je množství úspěšných absolventů, kteří patří mezi respektované odborníky s prestiží přesahující hranice České republiky. Škola se dělí na katedry architektury, designu, volného umění, užitého umění, grafiky a katedru teorie a dějin umění. Jednotlivé katedry se dále člení na ateliéry dle své odborné specializace, vedené uznávanými osobnostmi české umělecké scény. Dvakrát do roku je škola otevřena veřejnosti při prezentacích studentských prací “Artsemestr“. Každoročně pořádá více než 15 výstavních akcí, z toho polovinu v zahraničí. Pražská UMPRUM, jako jediná škola bývalých postkomunistických zemí, figuruje v indexech prestižních evropských a světových uměleckých učilišť.

The University of Florence
Kurz Fashion System Design je navrhnutý tak, aby připravil profesionály s oddáním k módě a je postaven na bázi trojího disciplinárního rozměru. První dimenze je kultura projektu, což je schopnost vykonávat syntézu na složitých kognitivních systémech. Tato disciplína se vztahuje k metodám designu a kreativity. Je vybaven konsolidovanou disciplinární instrumentací ve vědeckých oblastech charakterizovaných designem, kde vědecké metody analýzy často nahrazují kvalitu syntézy. Ve skutečnosti to je vytváření projektů se schopností předvídat reálnou podobu scénářů, situací a forem. Druhý aspekt jsou výrobní dovednosti. Industriální inženýřství umožňuje projektům realizovatelnost za použití výrobních technologií a modelů výroby.  Druhý aspekt je schopnost produktivity. Industriální inženýrství umožňuje projektu, aby se zrealizoval přes industriální proces zahrnující výrobní technologie a modely.  Třetí je rozdělení struktury režimu a přidělení komunikace produktu. Rozdělení světového trhu a umístění rozvojových strategií, jsou součástí modelu, který našel svůj úspěch v efektivní organizaci obchodní podporu produktu.

The School of Arts an Design, University of Nairobi
The School of Arts and Design byla založena v roce 2006. Vyvinula se z dřívějšího oddělení designu, který existoval od poloviny šedesátých let. Od roku 1967 je v nabídce tříletý bakalářský program v oboru Výtvarné umění a v oboru Design. Přijímací zkoušky byly do roku 1975 na základě portfolia. Základní struktura byla jednoletý kurz, který byl stejný pro oba studijní programy a specializace vybraná z poddiscíplin z předešlých dvou let.

V rámci Baťa Fashion Weekendu bylo možné sledovat módní přehlídky v rámci živého přenosu. Záznam z přenosu je dostupný na YouTube kanálu Bata @batashoes. Facebooku Baťa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.