Nechte se unést šálkem čaje a objevte jeho moc

Povzbuzuje organismus, bojuje proti rakovině a dalším civilizačním chorobám. Tak zní jen několik z celého zástupu obecně známých pravd o čaji. Díky neutuchající zvědavosti však lidé o tomto světově nejoblíbenějším nápoji neustále objevují a zjišťují nové skutečnosti. Tři zjištění z posledních měsíců určitě stojí za pozornost, poodhalují totiž další tajemství čajových lístků.

Chcete účinnější čaj?
„Pokud chcete pít čaj pro jeho pozitivní účinky na zdraví, měli byste použít balenou vodu. Jestliže si chcete užít jeho chuť, použijte radši vodu z vodovodu,“ shrnul ve zkratce výsledky výzkumu Robin Dando, profesor newyorské Cornell University. Právě tento odborník na výživu spolupracoval v průběhu minulého roku na výzkumu vlivu kvality vody při přípravě čaje. Zjistilo se, že čaj připravený s použitím balené vody obsahuje dvojnásobné množství antioxidantů EGCG (epigallocatechin gallate) v porovnání s čajem připraveným s použitím vody z vodovodu. Daní za vyšší obsah antioxidantů je však více hořká chuť. Nadšencům bažícím po chuťovém zážitku proto Dando doporučil vyhnout se při přípravě čaje balené vodě.

Zelený čaj také uklidňuje
Je známo, že povzbuzující tein v čaji vzpruží tělo i mysl podobně jako kofein v kávě. O čem se mluví méně, je blahodárný účinek antioxidantů na zmírňování napětí v organismu. A to hlavně po extrémně velkém stresu, jaký prožívají například vojáci na bojové frontě. V praxi fungují tak, že pomáhají tělu zvládat úskalí úzkostných a depresivních stavů, kterým je psychika vystavená po extrémně náročných situacích. Tyto antioxidanty jsou tak účinné, že by podle vědců mohly hrát významnou roli při léčbě posttraumatické stresové poruchy. „Toto je jeden z mnoha důkazů o neocenitelném přínosu kvalitního čaje pro zdraví a vitalitu. I po tisících letech zkoumání účinků čaje nás dokáže tento nápoj stále překvapovat,“ zhodnotila aktuální zjištění marketingová manažerka společnosti TEEKANNE Kateřina Staníková.

Čajová prevence před jarní depresí
Čaj však přináší cenné benefity i v případě běžných podráždění, jakým bývá jarní deprese. Zimou zklidněné tělo často nedokáže na náročný přechod do energeticky náročnějšího jara správně zareagovat, což pak může vést ke vzniku jarní únavy. Obzvlášť přínosné je v tomto směru každodenní pití zeleného čaje. Spolu s pravidelným pohybem a zdravým životním stylem se vám pití zeleného čaje odmění vitalitou a hlavně psychickou stabilitou.

Nastartujte s zeleným čajem a vydejte se na cestu zdraví a duševní harmonie
Vydat se na cestu zdraví a duševní harmonie vám přitom pomůže i zdánlivě obyčejná věc – pravidelné pití čistého zeleného čaje. Tradiční nápoj staré Číny už po tisíciletí pomáhá zdravému organismu udržovat se v rovnováze, a to i po stránce duševní. Čím přesně nám zelený čaj prospívá a proč si ho dopřávat právě na jaře?

Energii slunečních paprsků na jaře cítí každý z nás. Chuť povzbudit své tělo po dlouhé a náročné zimě je v době Velikonoc vůbec nejsilnější, a proto je nejvyšší čas doplnit zdravý životní styl i přírodními antioxidanty. A právě ty obsahuje zelený čaj v nebývalém množství.

Flavonoidy, jak se tyto „čajové“ antioxidanty nazývají, zbavují tělo nebezpečných volných radikálů. Tyto škodlivé látky se v našem těle usazují vlivem civilizačních faktorů a zásadně snižují kvalitu našeho života. Prokazatelně totiž způsobují kornatění tepen, celkové stárnutí organismu a v neposlední řadě i vznik zhoubných nádorů. Dodávat tělu dostatek antioxidantů je proto nezbytné, a to tím spíš, že si je v zeleném čaji můžeme dopřát bez omezení každý den.

Jemně zbarvený zelený čaj však přináší i řadu dalších pozitiv. Dokázány jsou jeho desinfekční a antibakteriální účinky, díky nimž se snáze vyhneme infekcím a virózám, které si zimou oslabené tělo vybírají jako snadný cíl. Vybrané lístky čajovníku čínského, ze kterého pochází všechny čajové nápoje, si do šálku snadno připravíte díky TEEKANNE Green Tea, tradičnímu zelenému čaji k okamžité přípravě. A právě lahodná chuť je dalším benefitem, který působí na psychickou pohodu.

Za povzbuzení, které se projeví lepší náladou, vděčíme v případě zeleného čaje kupodivu kofeinu. Ačkoli se vám nejspíš s kofeinem vybaví i šálek černé kávy, je to právě zelený čaj, který obsahuje tuto látku s výhodnějšími vlastnostmi. Na rozdíl od kofeinu z kávy totiž působí značně delší dobu a na vlně elánu a čisté mysli nás udrží podstatně déle, než poměrně krátce účinkující kávové nápoje.

Jaro je zkrátka tím nejlepším časem, kdy nekompromisně zahájit péči o své zdraví a definitivně se probudit ze zimního spánku.  Se zeleným čajem to půjde samo!

Znamenité chvíle s černými čaji TEEKANNE
Černý čaj možná působí jako klasika, která nemá čím překvapit. Opak je ale pravdou! Každý šálek tohoto čajového pokladu má za sebou dlouhou cestu nejen z čajové plantáže, ale i dějinami lidstva. Přečtěte si, co všechno jste o černém čaji nevěděli a jaké výhody pro zdraví v sobě skrývá.

Legenda praví, že před tisíci lety si čínský císař Šen-nung dopřával svou chvilku meditace, když v tom zafoukal vánek a z nedalekého čajovníku odvál pár lístků přímo do císařova kotlíku s horkou vodou. Alespoň podle legendy se tak císař stal prvním člověkem, který kdy ochutnal lahodnou chuť čaje a s nadšením rozšířil jeho slávu po celém císařství.

Zda se do našich hrnečků dostal čaj právě touto náhodou, nebo byla jeho cesta složitější, na to sice odpověď neznáme. Moc dobře ale víme, že i zdánlivě obyčejný černý čaj je ve skutečnosti cenný přírodní poklad plný minerálních látek a vitaminů. Jeho neobyčejně intenzivní chuť a aroma v minulosti vydržely i dlouhé plavby lodí, a proto si ho mohli dopřávat nejen císaři staré Číny, ale i anglická smetánka, která si časem tolik oblíbila svůj milovaný čaj o páté.

V dálném Tibetu například patří do čaje sůl a jačí mléko, Angličané zase nedají dopustit na svůj čaj s mlékem a u nás patří k evergreenům horký čaj s medem a citronem proti zimním neduhům. Skvělou zprávou je, že léčivé účinky nejsou pouhou domněnkou. Naopak je dokázáno, že černý čaj podporuje imunitu a má výborné antioxidační účinky, dokonce pomáhá i v boji s vysokým tlakem a podrážděným žaludkem.

Od císaře Šen-nunga uběhlo mnoho času, a tak se nemusíte spoléhat jen na vánek a shodu náhod, ale můžete si v klidu podle své chuti vybrat, které čajové lístky si v horké vodě připravíte právě dnes. A výběr je opravdu veliký! Černé čaje TEEKANNE jsou k dostání za cenu 32,90,-.

TEEKANE Earl Grey je dědictvím všech milovníků čajů po siru Charlesi Greyovi. Tento britský šlechtic spojil chuť černého čaje a bergamotu a stvořil tak jedinečnou chuť, která potěší všechny chuťové pohárky. Čajové lístky jsou navíc ručně sbírané na těch nejlepších plantážích světa.

U řeky Brahmaputra, jižně od vrcholků Himalájí, se rozkládá magická zelená oblast zaslíbená čaji. Právě zde, v indickém kraji Assam, se pěstuje výrazný, aromatický čaj TEEKANNE Black Label. Silná chuť z fascinujících plantáží osloví každého milovníka intenzivních prožitků.

Jaké to je, když se sejdou prémiové čajové chutě z celého světa? Ochutnejte zlatý poklad čajové říše TEEKANNE Gold, který v sobě mísí chuťově plné a pikantní odrůdy a zažijte tuto harmonii na vlastní kůži.

Černému čaji prospívá i společnost dalších výjimečných chutí. Právě proto vzniknul čaj TEEKANNE Irish Cream, dokonalá kombinace vybraných čajů a chuti likéru s příchutí jemné irské whisky. Pro dokonalý chuťový zážitek se nebojte přidat mléko nebo smetanu.

Objevte i další chutě čajů Teekanne nebo vyzkoušejte čajové recepty. Pro více informací a tipů navštivte www.teekanne.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.