Radka Fišarová, Lucie Silkenová, Martin Chodúr a Ústřední hudba Armády ČR – to jsou hlavní hvězdy koncertů k Mezinárodnímu dni rodiny v Čechách a na Moravě

Mezinárodní den rodiny se na popud Organizace spojených národů slaví už od roku 1996. Každoročně připadá na 15. května. Podpora rodin od této organizace však probíhá už od 80. let minulého století a vedla k tomu, že rok 1993 byl vyhlášen jako Mezinárodní rok rodiny. Pravidelně se však začal slavit jeden den věnovaný rodinám až o tři roky později. V České republice se také tradičně konají oslavy Dne rodiny, které nabízejí širokou paletu rodinných odpolední s hrami, koncerty, soutěžemi a tvůrčími dílnami.

Při příležitosti Dne rodin se od roku 2010 každoročně v měsíci květen realizuje pod záštitou náčelníka Generálního štábu AČR projekt několika koncertů Ústřední hudby Armády České republiky se sólisty naší populární scény. Koncerty jsou pořádány jako poděkování Armády České republiky všem rodinným příslušníkům vojáků, kteří slouží v zahraničních misích, vojenským veteránům, vojákům v činné službě a též široké veřejnosti. Koncerty se proto pořádají převážně ve veřejných prostorech v centru měst tak, aby široká veřejnost měla možnost si koncert vyslechnout.

Pěti koncerty v Čechách a na Moravě tak bude letošní Mezinárodní den rodiny slavit s Ústřední hudbou Armády ČR i Radka Fišarová, Martin Chodúr a operní sopranistka Lucie Silkenová. Společně vystoupí 14.05. v Klatovech (nám. Míru v 17,00 hod.), 15.05. v Poděbradech (Lázeňská kolonáda v 15,00 hod.), 16.05. v Lipníku nad Bečvou (náměstí T.G. Masaryka v 17,00 hod.), 17.05. v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi (Mariánské náměstí v 19,30 hod.) a 19.05. v Jindřichově Hradci (III. nádvoří zámku v 18,00 hod.). Muzikálová zpěvačka a profesorka zpěvu Linda Finková pak nahradí Radku Fišarovou v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi. Ústřední hudbu Armády ČR budou na všech koncertech řídit zástupce velitele hudby mjr. Patrik Spinek a hlavní velitel hudby a její hlavní dirigent pplk. Jaroslav Šíp.

„Je pro mě vždycky obrovská čest zazpívat si s Ústřední hudbou Armády České republiky“, říká Martin Chodúr. „Je to bezpochyby ten nejlepší dechový orchestr, který u nás máme. Dechové orchestry měly u nás vždy obrovskou tradici a je škoda, že tato tradice pomalu mizí. Sám jsem jako student Janáčkovy konzervatoře v Ostravě hrával na klarinet v dechovém orchestru, a proto je pro mě opravdovou radostí, slyšet precizní a citlivá provedení hudby mnoha žánrů. Myslím si, že dechový orchestr nestačí jen slyšet ze záznamu, ale jeho opravdové kouzlo spočívá v živém provedení. Naturální síla dechových a žesťových nástrojů je vskutku dechberoucí. A myslím si, že i mladá generace, která tenhle typ orchestrů moc nevyhledává, když tohle těleso uslyší, nechá se jím okouzlit“, dodává Martin Chodúr.

Mimořádně se letos daří Martinovi Chodúrovi s jeho autorskou písní Síla mít rád v hitparádě Česká dvanáctka, kterou každou neděli odpoledne vysílá Český rozhlas Dvojka. Drží se v ní už 17 týdnů. Sedmkrát Martin hitparádu vyhrál a získal tak ocenění Zlatá dvanáctka. Třikrát obsadil třetí místo, jednou byl čtvrtý a jednou pátý. „Mám z úspěchů mé písničky v téhle hitparádě pochopitelně radost, i když je to jen hra. Bez podpory mých fanoušků by se mi v ní ale pochopitelně takhle nedařilo a všem za hlasy, které mi poslali, moc děkuji“, říká Martin Chodúr.

Foto: archiv M. Chodúra

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.