Oslavte Evropský den hudby

Milovníci hudby, zbystřete – blíží se její den, který připadá na 21. 6. a slavíme ho už od roku 1981. Muzika je naší nedílnou součástí ještě před narozením, protože už v matčině lůně vnímáme zvuky a hlasy. Svůj den si tedy jistě zaslouží. Pojďme se podívat na pár zajímavostí ze světa rytmu a melodie.

Hudební žánry
Věděli jste, že na světě existuje 1 386 hudebních žánrů? Kromě základních žánrů jako je pop, rock, jazz, hip hop, country apod. najdeme velké množství různých odnoží a velmi specifických stylů. Každý si tedy může vybrat hudbu přesně podle svého gusta. Jak se říká sto lidí – sto chutí. To potvrzují i oblíbené chipsy Lay’s, které mají limitovanou edici hudebních obalů. Každá příchuť má svůj žánr a vy si můžete zvolit bramborové lupínky například s pálivou rockovou paprikou nebo klasickou popovou solí.

Hudební nástroje
Hudba je stará jako lidstvo samo. To samé platí o hudebních nástrojích, které se vyvíjely už od pravěku. Jako první se objevovaly například píšťaly z dutých kostí. Později s přibývajícími tvary, materiálů a způsoby hraní se začaly dělit například podle svého poslání. Dřevěné a bicí sloužily většinou k tanci a zábavě, žesťové (např. trubka) zase k slavnostním či náboženským účelům. Dnes jich existují stovky a člověk, který se hudbě nevěnuje, by je všechny stěží dokázal pojmenovat. Saxofon však známe všichni a je to jediný hudební prostředek, který je pojmenovaný po svém vynálezci. Belgický nástrojář Adoplhe Saxo ho zhotovil v roce 1840.

Zpěv jako terapie
Naším nejpřirozenějším hudebním nástrojem jsou hlasivky. Zpívat dokáže prakticky každý a nezáleží na tom jak dobře. Je dokázáno, že tím ze sebe dostáváme celou řadu emocí, ať už pozitivních, nebo negativních. Je to zkrátka terapeutická činnost, která někdy může fungovat lépe než hodiny strávené u psychologa. Zpěv má navíc podle odborníků pozitivní vliv na naše tělesné i duševní zdraví, a to mimo jiné díky důkladnému dýchání. Větší okysličení totiž posiluje mozek a navíc pomáhá vyplavovat škodlivé látky z těla. Pravidelné dýchání také zklidňuje psychiku. Tak odhoďte stud a zpívejte!

Foto: Lay’s

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.