Carmen Mayerová se nechala očkovat v rámci 3. ročníku očkování seniorů „Pneumokok není pro starý“ v organizaci ŽIVOT 90. Necháte se také očkovat zdarma?

Sychravé počasí typické pro podzimní a zimní období přispívá ke zvýšenému výskytu akutních respiračních onemocnění, chřipek a na ně mnohdy navazujících pneumokokových infekcí. Pneumokokové infekce mohou mít závažný průběh, někdy mohou končit až úmrtím. Nejvyšší počet případů úmrtí na pneumokokové infekce byl v loňském roce zaznamenán u seniorů starších 65 let. Účinnou prevencí pneumokokových nákaz je očkování, které je pro osoby starší 65 let plně hrazeno ze zdravotního pojištění.

Na nebezpečí pneumokokových infekcí i na možnost prevence prostřednictvím očkování upozornil třetí ročník akce ŽIVOTa 90 „Pneumokok není pro starý“. Lékaři z Nemocnice Na Bulovce proočkovali proti pneumokokovým nákazám i proti chřipce v sídle ŽIVOTa 90 desítky seniorů. Podporu projektu letos vyjádřila i herečka Carmen Mayerová, která se proti pneumokokům a chřipce nechala rovněž očkovat.

V roce 2018 bylo v České republice zaznamenáno 481 případů invazivních pneumokokových onemocnění, 84 z nich bylo smrtelných. 52 osob, které infekci podlehly, byli senioři starší 65 let. Poslední chřipková epidemie si vyžádala 195 obětí. „Zůstat zdravý je základním předpokladem pro to, moci si užívat života. Navazujeme proto na dva předchozí ročníky akce „Pneumokok není pro starý“, jejímž cílem je upozornit na to, že pneumokoková onemocnění jsou pro seniory velmi nebezpečná, a na to, že existuje účinná prevence v podobě očkování,“ vysvětluje Mgr. Jan Lorman, ředitel ŽIVOTa 90.

Bakterie pneumokok se běžně vyskytuje v ústech a nosohltanu u 20–40 % dětí a 5–10 % dospělých osob. Šíří se kapénkovou infekcí, ale nakazit se lze i od přenašečů. Pneumokok nemusí působit žádné problémy, dokud nedojde k oslabení obranyschopnosti organizmu například při viróze. Tehdy se pneumokoky mohou šířit do dalších částí těla a způsobit takzvaná invazivní pneumokoková onemocnění (zánět mozkových blan, zápal plic, otrava krve). K nejvíce ohroženým skupinám patří děti do 5 let, senioři nad 65 let a osoby trpící chronickým onemocněním. „S rostoucím věkem dochází k negativním změnám imunitního systému, schopnost lidského organizmu bojovat s infekcemi se snižuje. Infekční nemoci mohou probíhat závažně i u do té doby zdravého seniora. Pokud senior zároveň trpí i chronickým onemocněním, riziko nákazy se zvyšuje,“ upozorňuje prim. MUDr. Hana Roháčová, Ph.D. z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

„Zdraví je to nejdůležitější, co máme. Abychom mohli naplno prožít každý den, měli bychom o něj soustavně pečovat, zejména pak s přibývajícími roky. Rizika infekcí neberu na lehkou váhu a věřím, že je očkování dobrým způsobem, jak se proti nim bránit,“ říká herečka Carmen Mayerová. „Myslím, že očkování je dodnes často vnímáno jako něco, co se týká jen dětí. Jsem proto ráda, že ŽIVOT 90 upozorňuje na to, že to tak není a že je třeba se chránit i v pokročilejším věku,“ dodává.

Foto: ŽIVOT 90

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.