Sběratelé vinylových desek si nejvíce cení Labutích písní

Legendární album rockových hvězd Pavola Hammela, Radima Hladíka a Mariana Vargy s názvem Labutie piesne je největším tahákem sběratelů vinylů na Aukru. Prodalo se za 25 000 korun. Album vydal Monitor v roce 1993. Za o rok starší LPíčko ke třicátému výročí kapely Olympic s názvem Dej Mi Víc dal sběratel 20 200 korun. Obvyklá cena desek se přitom pohybuje jen ve stovkách korun. Vyplývá to z údajů největšího českého online tržiště Aukro.

„Hammel, Hladík i Varga jsou legendami československé rockové hudby. Patří k nejoblíbenějším interpretům a hodnota desky pro sběratele samozřejmě roste v přímé úměře k její dostupnosti na trhu a stáří. V tomto případě hraje svou roli i fakt, že dva ze tří zmíněných interpretů jsou už po smrti,“ uvedl Pavel Krejčíř ze společnosti Aukro.

Podle něj je zájem sběratelů a milovníků hudby o vinyl dlouhodobý. Gramofonové desky ustoupily do pozadí v souvislosti s boomem cédéček v 80. a 90. letech minulého století. „Pak si ale lidé, co si libují v poslechu hudby, vzpomněli, že analogový zvuk je analogový zvuk. Oproti zvuku z digitálního nosiče je plnější, klasické CD má laicky řečeno ořezané basy i výšky. To je jeden důvod. Tím druhým je sběratelství. Hifisti jsou často i vášniví sběratelé,“ říká Pavel Krejčíř.

Na prodejních cenách desek se často odráží i jejich stav, protože desky se mohou stejně jako cédéčka poškrábat. Nejdražší album Labutie piesne proto stálo o zhruba 4 000 Kč více než jiná deska stejného titulu, která v ideálním stavu nebyla. Mezi nejdražšími vinylovými deskami na Aukru zatím nefigurují alba nedávno zesnulého Karla Gotta. Naopak se tam ale objevují desky písničkáře a disidenta Karla Kryla. Jeho exilové album Bratříčku, zavírej vrátka se prodalo například za 16 200 Kč. S cenou přes 12 000 korun za kus se prodávají i další Krylova exilová alba jako Rakovina nebo Maškary.

V oblibě sběratelů vinylu jasně převažují čeští a slovenští hudebníci. Kromě už zmíněných jsou kupující ochotni nejvíce utratit za jednotlivá alba Richarda Müllera, Tublatanky nebo kapely Tři sestry. Tradiční zájem je i o metalová alba brněnské legendy Root či blackmetalové kapely Master´s hammer. Někteří pamětníci by v této souvislosti ale zřejmě dodali, že metal se na vinylu prodává dobře odjakživa. Přes 20 000 korun zaplatil sběratel i za hudbu The Plastic People of the Universe. V tomto případě ovšem šlo o raritní box osmi LP.

Zdroj: aukro.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.