Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZdravíZe života

Nohy jako v bavlnce anebo proč je důležité se přezouvat?

Pojďme si hned na začátku nalít čistého vína – jak to máte ve vaší rodině s přezouváním? Ráno se obujete do práce (do školy), děti se pak přezují ve škole (případně i do tělocvičny), po návratu z práce domů shodíte boty a zůstanete jen v ponožkách nebo na boso? Pokud to víceméně odpovídá, tak to vážně neděláte dobře. Škodíte tím sami sobě, respektive svým nohám. A u dětí to platí dvojnásob.

Důvodů, proč by člověk měl přes den dle typu své činnosti a prostředí měnit obuv, je více. I vzhledem ke svému umístění nohy celý den „pracují“. A to nejen tím, že chodí, ale mění i svůj objem a teplotu. Pokud tedy vyrazíte do práce v uzavřených pevných botách, notabene s podpatkem, abyste byla na ulici chic, a pak v nich trávíte celý den za počítačem v kanceláři, tak si je nejen pěkně „okopete“, ale vaše nárty, prsty i chodidla trpí v sevření a zvýšené teplotě. Otoky nohou a další zdravotní problémy pak na sebe nenechají dlouho čekat. V tomto ohledu mají výhodu ta zaměstnání, kde je přezouvání povinné (např. u zdravotních sester apod.).

Nohy přes den mění velikost
Jak a proč bychom se měli v průběhu dne přezouvat, dále popisuje Dominik Šprunk, zakladatel společnosti SANTÉ – zdravotní obuv, tradičního českého výrobce zdravotní obuvi: „Každá bota by měla splňovat určitý účel, který se týká nějaké aktivity. Během dne je proto vhodné měnit obuv dle účelovosti a ve chvíli, kdy je to možné a vhodné, pokud možno ulevit namáhaným nohám a chodidlům tím, že se přezujeme do otevřených pantoflů, nejlépe zdravotních. Noha lépe dýchá a tím dojde také k jejímu lepšímu prokrvení. Do práce, pokud jdete pěšky, volte pohodlnou či sportovní obuv, pokud jedete autem, doporučuji botu s pohodlným svrchem, tenkou podešví a bez podpatků! V práci nás pak může omezit dress code, ale je nezbytné dbát na to, aby byla obuv pohodlná, pamatujme na to, že zde trávíte 8 či více hodin. Nohy a chodidla totiž během dne otékají, tzv. rostou, čím mohou významně změnit svůj objem, dokonce až o 1 – 1 a ½ velikostní skupiny. Pro osoby, které jsou k otékání nohou více náchylné je vhodné nošení zdravotní obuvi s pohodlnou stélkou, která podporuje správnou fyziognomii nohy. Vhodné jsou také regulovatelné svrchy a výběr obuvi s malým klínkem, která vyvýší patu o cca 1-2 cm.“

Naprostá většina dětí má poškozené nohy!
Ještě větší důležitost má zdravé obouvání a přezouvání u dětí. Odborníci uvádějí, že až 95 % dětí, nastupujících do prvních ročníků základních škol trpí deformitami nohou. Přitom při narození má v naší republice přes 90 % miminek nožičky zdravé. Z toho vyplývá, že k poškození dochází až následně, nevhodnými typy či velikostmi botiček, běháním naboso po rovných tvrdých plochách, stejně tak jako třeba špatnou volbou punčošek či ponožek. Zkušený ortoped MUDr. František Picek z pražského ORP centra k tomu říká: “Je vhodné být opravdu pozorný při výběru dětské obuvi. Tedy, dbát na to, aby u malých dětí měla botička krom pohodlného vnitřku i pevný tzv. opatek (část obepínající patu). Bota by měla být prodyšná, aby se nožka v ní nepotila. Pokud rodiče kupují boty větším dětem, neměli by se obávat botu už v obchodě vyzkoušet, nechat děti proběhnout se, zabrzdit, bota by se měla v přední částečně ohnout, ale ne zlomit, zato zadní část kolem paty musí být pevná.“

A co naopak podle odborníků není pro děti zrovna ideální?
Pro celodenní nošení nejsou vhodné různé typy gumotextilní obuvi (tenisky, cvičky, kecky, jarmilky apod.), které jsou určeny zejména pro sport a venkovní hry. Pro zcela malé děti se nedoporučuje nosit tenisky a textilní obuv s pryžovou podešví, neboť díky dobré přilnavosti podešve k podložce sklouzává noha dítěte v obuvi dopředu (známé díry ve špici), což vede spolu s teplem, jež se v obuvi tvoří, k poškození kůže a prstů. Zatímco teplo v usňové obuvi se zvýší asi o 10 %, u textilní obuvi s pryžovou podešví je to cca o 25 %. Proto by tato obuv měla být používána krátkodobě pouze pro sport,“ vysvětluje Irena Sehnalová, specialistka prodeje z Ateliéru zdravého obouvání na pražských Vinohradech.

Doma na boso? Jen po kobercích!
Nezbytnou podmínkou zdravého vývoje nohou je rovněž nošení vhodných přezůvek jak doma, tak i ve škole, ve školce či v jeslích. Mnoho lidí se však doma nepřezouvá, respektive – chodí naboso nebo v ponožkách. Třiadvacetiletá Soňa, žijící s rodiči a sourozenci v rodinném domě s dřevěnými podlahami a dlažbou popisuje situaci běžnou v mnoha rodinách: „Já sama nesnáším nosit bačkory nebo nějaké pantofle a nejčastěji chodím doma bosa, stejně tak jako máma a můj brácha. Ale v tátově rodině byli zvyklí se přezouvat a on pantofle nosí pořád. Občas jsou kvůli tomu i spory.“Běhání na boso je určitě zdravé, ale ne na každém povrchu, což platí jak pro děti, tak i pro dospělé. „Chodit na boso je pro člověka přirozené a vhodné, ale jen na přírodním podloží, např. po písku, hlíně, trávě, malých jemných oblázcích apod. Dochází tak i ke správnému prokrvení nohou. Na tvrdém povrchu je to ale naopak nevhodné, neboť časem přichází komplikace v podobě zborcené nožní klenby apod. To se týká i všech rovných domácích podlah, pokud tedy nemáte všude vysoké huňaté koberce,“ varuje odborník na zdravotní obuv Dominik Šprunk.

Zdravotní neznamená ošklivá
S výše uvedenými řádky souvisí i samotný výběr vhodných bot v obchodě. Je logické, že máme tendenci podléhat módním trendům, ze kterých si pak, zejména ženy, léčí poničené nohy ještě několik následných večerů. Dnešní nabídka „zdravé“ obuvi je přitom pestrá, vhodná pro všechny příležitosti a navíc v překvapivě módním a vkusném stylu, což potvrzuje i Irena Sehnalová, která se prodejem zdravotní obuvi zabývá už 17 let: „Lidé se často domnívají, že zdravotní obuv je vhodná jen pro lidi s nějakým zdravotním poškozením a vybírají si boty v běžných obchodech jen podle poměru design/cena. Ale nabídka obuvi v prodejnách zdravého obouvání drží krok s dobou i v otázce módy a navíc kvalita provedení zajistí, že si nemusíte jít kupovat stejný typ obuvi každý rok znovu.“ Naše nohy si zkrátka zaslouží tu nejlepší péči, i když je nemáme „tak často na očích“.

Zdroj a foto: www.pohodlipronohy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *