Víte, jak chránit své rty před intenzivním horským sluncem?

Bez opalovacího krému a slunečních brýlí si nikdo z nás dovolenou u moře představit ani neumí. Je však třeba se před sluncem chránit i v zimě? Ano, a to mnohem intenzivněji! Především na horách je totiž slunce ještě nebezpečnější než u moře.

U moře se při opalovaní vystavujeme slunci přímému. Na horách jeho sílu však zvyšují další dva faktory. Prvním je bílá barva sněhu, která způsobuje jeho odrážení, druhým pak vyšší nadmořská výška. S každými 1 000 metry výšky se intenzita záření zvyšuje o dalších až 15 %.

Ochranný faktor na míru
Ochranný faktor, jež opalovací krémy obsahují, je číslo, které udává, o kolik déle můžete na slunci strávit času bez rizika poškození nebo spálení pokožky, než kdybyste opalovací přípravek nepoužili. V principu platí, že čím vyšší je ochranný faktor, tím delší dobu můžete na slunci strávit bez rizika spálení. Dále je však třeba přihlédnout i k vašemu fototypu pleti, tj. k tomu, jak moc citlivě vaše pleť na slunce reaguje.

Od světlé až po bronzovou
Pokožka se obecně dělí na 4 základní typy, kdy platí, že čím je pleť světlejší, tím je citlivější. Např. mezi fototyp 1 patří zhruba 2 % obyvatel, kteří mají velmi bledou pleť posetou pihami, světlé oči a nazrzlé vlasy. Naopak lidé, kteří patří do fototypu 4, jsou olivové až hnědé barvy. Jejich pokožka na slunci téměř nikdy nezrudne a po opalování mají bronzovou barvu, což ovšem neznamená, že by se neměli chránit. Ať už jste jakýkoliv typ, před horským sluncem byste měli být skutečně obezřetní. Také je dobré mít na paměti, že účinek faktoru není nekonečný a je potřeba jej opakovaně obnovovat (cca každé 2 hodiny).

Vypočítejte si, jak dlouho vám ochranný faktor bude působit
Příklad: Vaše kůže na slunci zčervená po 10 minutách a máte krém s ochranným faktorem 25. 25 x 10 = 250 minut
To je přibližná doba, po kterou vás bude ochranný faktor bezpečně chránit.

Chraňte si obličej, nezapomínejte ani na rty
Vyrážíte-li na hory, zaměřte se i na části těla, které jsou slunečním paprskům nevědomky přímo vystavené. Nezapomeňte na sluneční brýle, před horským sluncem je ideální, pokud budou opatřeny UV faktorem 3, 4 nebo 5. Opalovací krém s minimálním ochranným faktorem 25 by pak měl být naprostým základem. Nepodceňujte ale ani ochranu rtů, na které se velmi často zapomíná. Na nich je kůže velmi tenká, a i když se díky nedostatečnému množství melaninu téměř neopalují, spálit se mohou velmi snadno. Mějte proto v kapse balzám Blistex Ultra SPF 50+®, který je vhodný pro každodenní ochranu proti přírodním vlivům. Balzám zanechává rty příjemně hydratované a zároveň je chrání před chladem, větrem a slunečními paprsky.

Produktový tip: Nezanedbávejte péči ani na horách
Věděli jste, že zimní slunce na horách je daleko zrádnější, než to letní? O každých 100 metrů totiž stoupá UVB záření až o 4 %. Zatímco proti letním slunečním paprskům se Češi už naučili chránit, na hory si balí ochrannou kosmetiku jen malý zlomek z nich. Ochrannou tyčinku Blistex Ultra SPF 50+® ocení všichni vyznavači zimních sportů, kteří se jdou po náročném výkonu občerstvit do après-ski baru a s drinkem v ruce se nevědomky vystavují přímému slunečnímu záření. Dopřejte svým rtům ochranu před chladem, větrem a slunečními paprsky za každé situace. Doporučená cena – 99 Kč #zachranrty

Zdroj a foto: www.blistex.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.