Uvařte si s projektem Zrozeno v EU maďarský perkelt s tarhoňou

Během svého nákupu se při výběru potravin zaměřte na jejich původ v zemích Evropské unie. Ideální je, pokud se veškerá zemědělská produkce může spotřebovat do pár desítek nebo maximálně stovek kilometrů od místa výroby. Jakékoliv převážení na velké vzdálenosti navíc významně ovlivňuje čerstvost všech zemědělských a potravinářských produktů.

S projektem Zrozeno v EU a ve spolupráci s kuchařem Petrem Cvanem ochutnáme tradiční pokrmy z různých koutů Evropy. Ze severu na jih, ze západu na východ. Společně vyrazíme na ochutnávku do deseti zemí a připravíme si tradiční jídla z kvalitních evropských surovin tak, jak je vařily nejen naše babičky, ale i babičky v Itálii, Belgii, Francii, Maďarsku, Maltě, Švédsku, Řecku, Irsku a Portugalsku. Pátá zastávka bude do země červených paprik (koření) a guláše – Maďarsko.

Maďarský perkelt s tarhoňou (4 porce)
Suroviny:
4 lžíce sádla
750 g cibule, nakrájená nadrobno
1 kg vepřového bůčku nakrájeného na kostky
2 lžíce mleté sladké papriky
2 zelené čerstvé papriky, nakrájená na nudličky
4 rajčata, nakrájená na kostky
1 – 2 sušené chilli papričky
Sůl
Čerstvě mletý pepř
1 balení tarhoňi / můžeme použít bulgur

Postup:
Maso opláchneme, popřípadě zbavíme kůže, osušíme a nakrájíme na kostky. Cibuli oloupeme a nakrájíme. V kastrolu rozpustíme asi dvě lžíce vepřového sádla a při nízké teplotě a za stálého míchání osmažíme cibuli. Přidáme maso a zvolna orestujeme. Když jsou kousky masa „zatažené“, přidáme vrchovatou lžíci sladké mleté papriky. Zamícháme. Kvalitní maďarská lahůdková paprika se vyznačuje plnou, opravdu paprikovou chutí. Můžeme přidat i půl lžičky maďarské pálivé. Paprikové lusky zbavíme jader, opláchneme a nakrájíme na menší proužky. Přidáme oloupaná rajčata, které jsme předem nasekali na kousky. Zeleninu přidáme k masu. Přidáme asi dvě lžičky soli, chvíli mícháme, stále při mírné teplotě. Pak přiklopíme poklicí. Po uplynutí 5 minut odklopíme. Když je zelenina čerstvá, sahá šťáva tak do poloviny celkové vrstvy pokrmu. Tak by to mělo být. V případě potřeby přidáme malé množství vývaru nebo bílého vína. Poté pomalu dusíme pod pokličkou. Teplotu nezvyšujeme. V mezičase si v dalším hrnci přivedeme k varu vodu, kterou osolíme a vložíme do ní tarhoňu. Poté co nám vyplave na hladinu, posbíráme cedníčkem a propláchneme vodou. Když je maso měkké, odkryjeme pokrm, zvýšíme teplotu a vyvařením zredukujeme do zahoustlé konzistence. Perkelt se na talíři neroztéká a díky tomu nemusíme přidávat žádnou mouku. Recept je tím pádem bezlepkový. Na konci ochutnáme, popřípadě prosolíme nebo přiostříme pálivou paprikou.

Všechny evropské recepty projektu Zrozeno v EU můžete vidět na TV Mňam od 2. – 9. března 2020 v hlavním vysílacím čase.

Zdroj a foto: www.zrozeno.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.