Kabelky a jejich pozoruhodný vývoj v čase

Každá žena má alespoň jednu. Existují přitom v mnoha barvách a tvarech, módní domy experimentují s nejnovějšími materiály, ale současně se nevyhýbají ani tradiční kůži nebo textilu. Jejich hlavním úkolem je ulehčit ženám život a doplnit jejich outfit. Ano, řeč je o kabelkách. Stejně jako další produkty ze světa módy, prošly i „příruční tašky“ velice zajímavým historickým vývojem. Pro inspiraci jsme tentokrát vyrazili do nejnavštěvovanějšího pražského outletového centra Fashion Arena Prague Outlet.

Tašky do ruky jsou staré jako lidstvo samo. Vznikly proto, aby sloužily lidem a uspokojily nějakou jejich potřebu. A rozhodně nejsou od svého vzniku ryze ženskou záležitostí. Naopak, právě muži potřebovali přenášet těžké nebo sypké náklady a k tomu jim sloužily vaky a saky z nejrůznějšího materiálu. V pozdějších dobách muži nosili sáčky a měšce, ve kterých přechovávali platidla nebo další nezbytnosti. Kabelky v dnešním slova smyslu přišly až s uvolňováním pravidel a zrovnoprávněním žen. Ve chvíli, kdy ženy vyrážely do měst „na korzo“, příslušelo se, aby s sebou měly i funkční módní doplněk, ve kterém byly uschovány nezbytné dámské potřeby.

Od této chvíle má příruční taška nebo chcete-li kabelka účel funkční, ale ve stejné míře i dekorační. Největší rozmach a pozornost pak tomuto doplňku věnovali nejrůznější návrháři ve 20. a 21. století. Dominantní kousky z této doby jsou nesmrtelné a dodnes z původních návrhů vychází řada světových značek. Ve 20. letech byste jen stěží hledali velké kabelky, do kterých moderní žena uloží vše, co bude během dne potřebovat. Stačila malá, v ní měly ženy většinou rtěnku, malý pudr, pár mincí a klíč od domu. Více nebylo třeba. Kabelky se nosily v ruce, neměly žádná nebo velmi krátká poutka, pro případné nošení na zápěstí. Velmi moderní tehdy byly metalické materiály.

Psaníčko Guess obchod Marciano&Pinko, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 2 390 Kč, outletová cena 1 670 Kč. Kabelka Salamander, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 3 290 Kč, outletová cena 2 303 Kč. Psaníčko Guess obchod Marciano&Pinko, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 3 490 Kč, outletová cena 2 440 Kč.

Zdroj a foto: Fashion Arena Prague Outlet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.