Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Hemoroidální onemocnění nebo rakovina? Příznaky zná každý druhý z nás!

Nepříjemné pocity v oblasti konečníku, jako jsou svědění, pálení nebo bolest, otoky v jeho okolí, krev na toaletním papíře či výtoky mají různé příčiny. O jakou diagnózu se může jednat?

Svědění? Ekzém i hemoroidální onemocnění
Svědění konečníku se často objevuje několikrát za den a snaha zmírnit ho škrábáním situaci jen zhoršuje. Na už tak postižené kůži totiž vznikají další prasklinky a oděrky. Nejčastěji se svědění objevuje ve spojitosti s ekzémem nebo kvasinkovým onemocněním. Může být ale také příznakem rozšířených hemoroidálních pletení, trhlinek, píštělí nebo zánětu. Pokud se u vás svědění objeví, pozor na to, že situaci může zhoršovat jak nedostatečná hygiena, tak hygiena přehnaná.

Jak si ulevit od příznaků hemoroidálního onemocnění, nejčastější příčiny krvácení?
· Vyhýbejte se zácpě – zařazujte do jídelníčku ovoce, zeleninu a celozrnné pečivo; dbejte na příjem dostatečného množství tekutin.
· Pravidelně se hýbejte.
· Udělejte si čas na pravidelnou stolici, ale pozor na příliš dlouhé sezení na toaletě.
· Vyhněte se kořeněným jídlům, alkoholu a nadměrnému množství kávy.
· Akutní příznaky zmírňujte mastí (s aplikátorem) či čípky – vyberte si takové, které zmírňují příznaky a zároveň podporují samotnou léčbu hemoroidálního onemocnění.
· Hemoroidy jsou vlastně žilní pleteně, proto je důležité posílit žilní stěnu – praktický lékař či specialista vám tedy pravděpodobně předepíše venofarmaka posilující žíly.

I u příznaků na první pohled banálních, jako je svědění, je důležitá včasná návštěva praktického lékaře a odborná diagnóza. Ta zabrání zhoršování vyžadující delší a složitější léčbu. V případě ekzému a kvasinek jsou k dispozici masti, u hemoroidálního onemocnění pak může praktik poradit s akutní léčbou ve formě čípků a mastí a doporučit užívání venofarmak posilujících žilní stěnu, potlačujících zánět a zmírňujících otok. Důležitá je také úprava životního stylu.

To potvrzuje i praktická lékařka MUDr. Jana Vojtíšková z Prahy: „S některými problémy se pacienti neradi svěřují a trvá jim dlouho, než se odhodlají je řešit. Je to pochopitelné, ale řešení není dobré odkládat. Čím dříve se pacienti odhodlají k návštěvě praktického lékaře, tím dříve je možné určit správnou diagnózu a začít s cílenou léčbou. V případě řitní oblasti se jedná zpravidla o režimová opatření a kombinaci lokální a systémové léčby.“

Se svěděním má zkušenosti i paní Eva (40) z Prahy, u které bylo prvním příznakem zmiňovaného hemoroidálního onemocnění: „Hemoroidy jsem považovala za nemoc cyklistů, a protože jsem vždycky dávala přednost pěší turistice, nikdy by mě nenapadlo, že by se mohly týkat i mě. Tedy, až do porodu první dcery. Po prvním porodu naštěstí svědění, pálení a bolest samy zmizely, po tom druhém už přešly v krvácení.“

Za krev na toaletním papíře mohou nejčastěji rozšířené hemoroidy
Krev na toaletním papíře se zpravidla objeví po delším přehlížení prvních příznaků nemoci a je důrazným upozorněním, že návštěvu praktického lékaře není možné dále odkládat. „Krev na toaletním papíře může znamenat jak život ohrožující onemocnění, tak jen nepříjemné snížení kvality života,“ říká MUDr. Martin Kouda z kliniky Chimare v Praze. Prvními vodítky k diagnóze jsou pro lékaře barva krve, přítomnost hlenu a související příznaky. Určitě ho upozorněte, pokud máte zkušenosti se svěděním, pálením, bolestí, otoky v okolí konečníku a výtoky (příznaky hemoroidálního onemocnění), nebo se u vás objevují bolesti, křeče v břiše a zvracení.

Co znamená jasně červená?
Jasně červená barva krve značí nejčastěji hemoroidální onemocnění, tedy rozšíření žilních pletení v okolí konečníku. I když se o hemoroidech otevřeně moc nemluví, zná je z vlastní zkušenosti více než polovina Čechů.

Jednat se může též o řitní trhlinu související často se zácpou, nebo píštěl – tu zpravidla poznáte díky příměsi hlenu s hnisem. Ve všech případech se jedná o onemocnění, která při léčbě pod dohledem odborníka neznamenají větší riziko.

Příčina krvácení nemusí být jen v řitní oblasti. „Pokud dochází ke krvácení ze žaludku, poznáme jej tak, že stolice je natrávenou krví zbarvena do černa. Příkladem takovéhoto krvácení mohou být žaludeční vředy. Obávaná rakovina tlustého střeva nebo konečníku se nemusí ihned projevit viditelnými příznaky. Proto jsou tak důležité pravidelné preventivní kontroly a zejména koloskopická vyšetření,“ vysvětluje MUDr. Kouda.

Zdroj: www.konectabu.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *