Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Navštivte Pevnost Hohensalzburg alias Horní zámek Salzburg

Pevnost Hohensalzburg je sice ještě kvůli korona pandemii zavřena, ale už teď se můžete těšit na její znovuotevření. Pevnost trůní hrdě na vrcholu Mnišské hory – Mönchsberg, vysoko nad střechami barokního Starého Města. Je největším, kompletně zachovalým hradním komplexem ve střední Evropě a současně atraktivní, dech vyrážející dominantou Salzburgu.

Historie pevnosti
Historie této přes 900 let staré stavby sahá až do doby bojů o investituru. Původně ji dal jako obrannou pevnost vybudovat arcibiskup Gebhard v roce 1077 a tímto počinem tak určil budoucí typickou podobu Salzburgu. Jeho nástupci pak postupně proměňovali architekturu pevnosti, až získala svou dnešní podobu. Což se stalo za vlády arcibiskupa Leonharda z Keutschachu kolem roku 1500. Tehdy, v období evropských selských povstání, která otřásala i Salzburgskem, se zde před nespokojenými sedláky ukrývali salcburští arcibiskupové. Přes veškeré pokusy však pevnost nebyla v průběhu své historie nikdy dobyta.

Návštěva pevnosti Hohensalzburg
Pevnost je otevřená celoročně. Od roku 1892 je v provozu pozemní lanovka s níž rychle a pohodlně dostanete z Pevnostní uličky až ke vstupu do hradního areálu. Z lanovky je krásný pohled na pevnost a celé město budete mít jako na dlani. Kromě toho je 900 let starý hrad i místem konání známých Salzburgských koncertů. Oblíbeným bodem programu jsou také trubači, kteří vytrubují každou neděli v 11.45 na jedné z pevnostních věží barokní fanfáry a slavnostní pochody. Jejich zvuk se pak rozléhá po celém historickém centru Salzburgu. Nesmíme zapomenout na čas adventu, kdy se město promění na čarovnou a neopakovatelnou vánoční vesnici s tradicemi, řemesly, dobrým svařákem i na kolébku vánoční hudby a krásných vánočních zpěvů, které jsou pro Salzburg i okolí tak typické.

Bezbariérový přístup do pevnosti
Díky novému výtahu vybudovanému ve věži se zvonicí (od června 2019) mají vozíčkáři přístup na hradní nádvoří, do hradní restaurace, na impozantní obrannou věž „Kuenburgbastei“, do Muzea loutek a do Staré zbrojnice.

Muzea na pevnosti Hohensalzburg
K oblíbeným cílům návštěvníků salzburgské pevnosti patří rozmanitá muzea. Hradní muzeum představuje vzácné historické exponáty z dvorského života v období vlády knížecích arcibiskupů. Muzeum loutek, Stará zbrojnice a Muzeum Rainerova pluku rovněž lákají na cestu do historie. Ve třetím patře pevnosti jsou umístěny knížecí komnaty, k nimž patří Knížecí sál, Zlatá komnata a Zlatý sál. Vybavení těchto místností je originální a od roku 1501-1502 zůstává jeho podoba nezměněna. Zvláště působivá je imitace nočního nebe se zlatými hvězdami na pozadí azurové a královsky modré oblohy. Za zmínku stojí také kachlová kamna ve Zlaté komnatě. Magické divadlo s mechanickými figurkami a moderně pojatá mediální stanoviště patří jednoznačně k nejzajímavějším atrakcím!

Karta Salzburg
Díky Salzburg Card a všem jejím výhodám můžete jednoduchým a pohodlným způsobem poznávat Mozartovo město. Karta vám umožní bezplatný přístup k pamětihodnostem, bezplatné užívání veřejných dopravních prostředků a celou řadu dalších výhod. Díky tomu vám umožní prožít v Salcburku nezapomenutelnou a jedinečnou dovolenou.

Všechny výhody Salzburg Card ve zkratce:

  • ZDARMA jednorázový přístup ke všem pamětihodnostem města a do muzeí
  • bezplatná přeprava veřejnými dopravními prostředky včetně jízdy lanovkou na pevnost Hohensalzburg a na Untersberg, plavby lodí po Salzachu okruh I
  • atraktivní slevy při návštěvách kulturních pořadů
  • dodatečné slevy u mnoha výletních cílů
  • částečně přednostní a rychlý přístup bez čekání ve frontách u pokladen
  • karta je k dostání na 24, 48 nebo 72 hodin.

Jak získáte svou Salzburg Card?
Digitální Salzburg Card si můžete pohodlně objednat on-line (anglicky) a ihned ji začít prostřednictvím svého chytrého telefonu využívat, abyste mohli co nejdříve objevovat krásy Mozartova města! Samozřejmě si můžete Salzburg Card obstarat i ve formátu kreditní karty. K dostání jsou u recepčních ve vašem ubytovacím zařízení, u všech informačních stanovišť turistických kanceláří a ve sdruženích turistického ruchu v celém okolí Salcburku, v předprodejích vstupenek nebo na letišti. Další informace získáte prostřednictvím e-mailu: cards@salzburg.info nebo na telefonním čísle: +43662 88987-0.

Platnost: 01. leden – 30. duben a 01. listopad – 31. prosinec

Salzburg Card Dospělý Za dítě 6-15 let
24 hodin € 26,00 € 13,00
48 hodin € 34,00 € 17,00
72 hodin € 39,00 € 19,50

Zdroj a foto: www.salzburg.infowww.kamkam.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *