Pavel Šporcl vyvolal v zahraničí velký poprask

Náš nejznámější houslista současnosti si na své konto připsal další fenomenální úspěch. Jeho koncert z Pražské tržnice komentovaly prestižní britské hudební servery The Strad a Gramophone. První z nich navíc tento pátek 15. května bude od 20 hodin živě přenášet Šporclův koncert Pocta Paganinimu.

Není to poprvé, co zahraniční média, mapující klasickou hudbu a současné umělce, věnují českému houslistovi svou pozornost. V loňském roce zaujal například svým koncertem v londýnské Cadogan Hall, o jeho aktuálním projektu Bacha na Šporcla informoval též server Gramophone´s Guide. Světovou premiéru Koncertu D dur P. I. Čajkovského s nahraným hudebním základem živě přenášel i celosvětový leader v hudebních novinkách The Violin Channel.

Oba zmiňované servery nešetří chválou na další výjimečný počin českého houslisty. Časopis Gramophone dokonce neváhal v titulku označit Šporclovo vystoupení jako 1. „drive-in“ koncert klasické hudby. V holešovické tržnici zahrál houslista klasické i moderní skladby pro diváky sedící v bezpečí svých zaparkovaných aut. Po skončení každé skladby i celého koncertu nastala neuvěřitelná kakofonie troubících aut, scenérii dokreslilo slunce zapadající nad obzorem a standing ovation přítomných, kteří neváhali z vozidel vystoupit a vzdát umělci hold.

Nebylo to první netradiční místo, kde jsem hrál. Už jsem koncertoval v jeskyni, v letištní hale, na nádraží, proč tedy ne v tržnici?“, řekl Šporcl. „A je o mě známo, že rád přijímám nové výzvy a nebojím se netradičních věcí“, dodal umělec. Koncert před zaparkovanými auty měl obrovský úspěch, krátké video můžete zhlédnout na www.facebook.com/pavelsporcl.

Byl to pro mě v této době neuvěřitelný zážitek, takové emoce jsem nečekal“, svěřil se s pocity Šporcl.

V pátek 15. května ve 20 hodin si všichni zájemci a milovníci klasické hudby mohou živě poslechnout koncert Pocta Paganinimu z umělcova obývacího pokoje, The Strad jej převezme ze Šporclova facebooku, jak již informoval na své FB i webové stránce. https://www.facebook.com/thestrad/ ; https://www.thestrad.com/video/violinist-pavel-porcl-gives-drive-in-concert/10653.article?fbclid=IwAR2Fk6Cyf5e-NmHGkG_bI0JWnAZ1qse3OsGgPeCM8ZazbhmCbLcq0Vgrsb8

Jsem velmi poctěn, že mohu prostřednictvím svého umění reprezentovat Česko v zahraničí, zvlášť, když se mým projektům věnují takto ceněná a prestižní média“, řekl k chystanému živému přenosu Šporcl. „Vybral jsem pro tuto příležitost zvlášť náročný program, budu hrát skladby N. Paganiniho, J. S. Bacha, N. Milsteina a také svou vlastní skladbu Kde domov můj, virtuózní variace pro sólové housle, kterou považuji ve svém repertoáru za jednu z technicky nejnáročnějších skladeb“, dodal Šporcl.

Foto: archiv P. Šporcla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.