Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Cestování na divoko po Česku: Jak na spaní v autě

Zatoužili jste po dobrodružství a potřebujete udržet cestovní náklady co nejnižší? Check-in a check-out v hotelu není vaše nejoblíbenější činnost? Putování „na divoko“ po Česku vám zajistí dovolenou plnou svobody bez přehnaného plánování. Léto je na takový roadtrip ideální. Kdo by se nechtěl vzbudit s výhledem na hory nebo les?

Jak vybrat auto
Typ automobilu ovlivní zásadně komfort vaší cesty. Na divoko můžete republiku brázdit třeba v osobním autě. Přibalte nafukovací matrace a deky, které vám vyrovnají hrboly u sklopených sedaček. Důležitá je však délka vozu, abyste se mohli pohodlně natáhnout. Předem si vyzkoušejte, jak se vám v autě leží a nezapomeňte, že ve stejném prostoru potřebujete skladovat i vybavení.

My však doporučujeme dodávku s kempingovou úpravou. Pohodlně se vyspíte a cestovánísi tak více užijete. Můžete si ji půjčit přes P2P carsharingovou službu HoppyGo, která zprostředkovává sdílení aut mezi uživateli. Skvělý je třeba Volkswagen Transporter se stylovou kempingovou vestavbou VISU. Za 10 vteřin uděláte z pohodlné postele plnohodnotný pracovní prostor nebo útulné místo na večeři, když zrovna venku prší. Díky výklopným lavicím máte navíc neustále přístup ke všemu, co si vezete.

Kde zaparkovat
Při parkování svého výletového auta máte hned několik možností. Důležité je respektovat dopravní značení a nevjíždět do zakázaných oblastí a na soukromé pozemky. Můžete využít autokempy nebo a tzv. stellplatzy, což jsou oficiálně vymezená zpevněná místa, kde mohou parkovat obytná auta zadarmo, nebo za poplatek. Můžete si vybrat také neznačené veřejné místo, či se dohodnout s majitelem soukromého pozemku, když se vám nějaké místo líbí. Pro milovníky dobrodružství, se pak nabízí varianta postavit auto na parkovací místo a najít pěkné místo pro stanování či spaní pod širákem.

Stáhněte si na pomoc aplikaci
Komunita lidí cestujících na divoko se stále rozrůstá a většina se ráda podělí o své zkušenosti. Vznikly tak aplikace, které tento typ cestování značně ulehčují — například Park4Night shromažďuje informace od zkušených cestovatelů a ukáže vám, kde najdete poblíž vaší trasy vhodné místo k přespání. A českých lokací je v ní požehnaně. Tipy na hezká místa ke kempování najdete i na českém webu Wild Camping Tips.

Pronajměte si kus ráje
Znáte projekt bezKempu? Pokud nejste fanoušky autokempů a chcete přenocovat na nějakém opravdu zajímavém místě, spěchejte na jejich stránky. BezKempu propojuje majitele nejrůznějších pozemků a lidi, kteří si za mírný poplatek plochu pronajmou. Vyspěte se ve švestkovém sadu, mezi vinohrady nebo na hrázi rybníka. U každého nabízeného místa najdete informaci, zda zde mohou parkovat obytná auta.

Co vzít s sebou
Na spaní můžete zvolit spacák, klidně si ale dopřejte peřiny. Mějte na mysli noční teploty, které vás čekají. VISU vestavba zahrnuje i nezávislé topení, díky kterému si budete moci vyrazit na divoko i za chladnějšího počasí. Neměla by chybět baterka a pitná voda — pokud nemáte filtrační láhev, z jezer a potůčků pít nedoporučujeme. Myslete na síťky proti hmyzu na okna, ať si můžete během spaní i větrat a neprobudíte se jako jeden velký pupínek. Hodit se vám může také kempovací rozkládací židlička a plynový vařič.

Chovejte se ohleduplně
Buďte ohleduplní jak k přírodě, tak k lidem žijícím v okolí. Snažte se nedělat hluk. Nenechávejte na místech odpadky a biologický odpad zahrabejte. Nekácejte stromy a neničte okolní porost. Buďte extrémně opatrní při rozdělávání ohně, v Česku stále vládnou sucha a požár vznikne z neuhašeného ohniště raz dva. V lese však mimo vyhrazená oficiální místa oheň vůbec nezakládejte. Základní pravidlo cestování na divoko zní — opustit místo ve stejném nebo lepším stavu, než ve kterém jste ho objevili. 

Na výlet s carsharingem
Domluvte se s přáteli nebo s rodinou a začněte objevovat nejen krásy známých i neznámých míst u nás. Na cestu si můžete půjčit pohodlný a třeba i „nafukovací“ vůz z nabídky P2P carsharingové společnosti HoppyGo, kterým uvezete všechno a všechny.

Nevíte, co to takový peer-to-peer carsharing je? Ten funguje tak, že si lidé prostřednictvím mobilní aplikace či webové stránky půjčují auta mezi s sebou. U nás existuje například platforma HoppyGo, přes kterou si můžete půjčit jakékoli auto od Mini Cooperu až po dodávku. V rámci služby máte pojištění pro případ autonehody a další služby, která vám zajistí bezstarostnou jízdu.

Zdroj a foto: HoppyGo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *