Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZdravíZe života

Čechům na účtech zůstávají úspory na dovolenou, mnozí je investují do domácí zdravé kanceláře

Nejistý vývoj v oblasti cestování, které letos zásadně poznamenala koronavirová krize, vedl většinu Čechů k rozhodnutí strávit svou letní dovolenou v tuzemsku. Absence zahraniční dovolené tak lidem ušetří desítky tisíc na účtu. Ti, kdo na dovolenou přece jen vyrazí, i přesto ušetří – díky levnějšímu benzinu vyjde cesta autem do Chorvatska a zpět o zhruba 1000 Kč levněji. Nečekanou úsporu hodlají mnozí využít k alternativním způsobům, jak si dopřát úlevu od fyzického pracovního vypětí i během roku, a to zejména pod vlivem nové zkušenosti s intenzivní prací z domova.

Loňská letní dovolená vyšla průměrného Čecha na 23 000 Kč, přičemž více než polovina z nás loni vyrazila trávit volno za hranice republiky. Letos bude situace značně jiná, 57 % Čechů, kteří se na dovolenou v cizině chystali, od svých plánů upustilo. Do kurzu se tak opět dostává např. tradiční aktivní relaxace na českém venkově. Úspory navíc umožní řadě lidí nenechat tělo ležet ladem ani v běžné pracovní dny. Zájem se kromě volnočasových aktivit stáčí i přímo směrem k pracovní době a tomu, jak se během práce u stolu vyhnout negativním vlivům ovlivňujícím fyzickou kondici.

S nečekaným nárůstem práce s domova, který koronavirovou epidemii doprovázel, tak mnozí zvažují, že peníze původně určené na dovolenou věnují do výbavy domácích kanceláří. Zejména pracovníci se sedavým povoláním bojují s problémy typu ztuhlá krční páteř či ochablé svaly. Úspory proto mnozí investují do vybavení, jako je ergonomická židle či polohovatelný stůl. „Řada lidí věnuje dovolenou aktivnímu sportu, aby ulevili svému tělu, na kterém se podepisuje celoroční sezení u počítače a nesprávné držení těla. Kombinací vhodného ergonomického vybavení se dá dosáhnout ideální ergonomie pracovního místa, a tak tělu ulehčit od zdravotních problémů dlouhodobě,“ říká Kateřina Zaydlarová, ředitelka Centra zdravého sezení.

Jak ukázal průzkum společnosti LMC, v době nouzového stavu pracovalo z domova téměř 20 % ekonomicky aktivních obyvatel. Z práce na home-office se tak stala běžná rutina, která přinesla nové výzvy. Vedle nevyhovujícího vybavení pro práci i časově náročné učení dětí, a tím i dlouhé hodiny strávené v sedě. V současné době se firmy adaptují na návrat svých zaměstnanců zpět do kanceláří. S ohledem na zdraví se mnohé kanceláře vybavují kromě ergonomického nábytku také oddělujícími prvky, jako jsou skleněné příčky, nebo členěním větších zasedaček na bezpečnější menší prostory určené k online hovorům.

Zdroj a foto: Centrum zdravého sezení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *