V zimě běžky, v létě pěšky. Vydejte se na víkend do Jizerek

Jizerské hory jsou oblíbenou destinací zejména v zimě, pro kilometry bílé stopy, kterou tu každoročně brázdí tisíce běžkařů. Co tu ale dělat v létě, když jsou hřebeny bez sněhu? Výletovat, rozhlížet se nebo běhat. Jizerky se totiž pyšní jedním z nejčistších ovzduší z celé České republiky.

Jizerské hory jsou plné přírodního bohatství. Najdete tu chráněná rašeliniště, vodopády či pralesy. Oblíbenou destinací se staly nejenom díky krásné přírodě, ale také volnočasovému vyžití. Tak zabalte batoh a vydejte se na sever po krásách bývalých Sudet.

Zubačkou do Kořenova
Kořenov, malebná horská obec na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, je jednou ze zastávek ozubnicové železnice z Tanvaldu do Harrachova. Kořenovská zubačka je unikát, který u nás nikde jinde neuvidíte. Jde o nejstrmější trať v Česku. Při své délce 6,7 kilometrů překonává výškový rozdíl 235,1 metrů a dosahuje sklonu 58 promile. Kvůli tak extrémnímu stoupání byla trať vybavena ozubnicí, ozubeným pásem mezi kolejemi, do kterého zapadá ozubené kolo lokomotivy. Výlet zubačkou jistě přitáhne pozornost všech fandů do železnice, ale i rodin s dětmi.

Úchvatná příroda
Jizerky jsou známé především milovníkům zimních sportů. V létě je ocení především turisté a cyklističtí nadšenci, které ohromí zdejší krásná příroda. Přírodní rezervace Prales Jizera je pozoruhodným místem obklopující druhou nejvyšší horu Jizerek. Z vyhlídkového místa Pytlácké kameny zase uvidíte údolí Jizery, Velkou i Malou jizerskou louku, zbytky osady Velká Jizera, malebnou osadu Jizerka či Vlašský hřeben. Romantici by se měli určitě vydat po dřevěných chodnících na západ slunce k rašeliništi Jizera.

Zaniklá přehrada
Pozůstatky přehrady Desná připomínají neštěstí z počátku minulého století. Vodní dílo, kterému se přezdívá Protržená přehrada, vzniklo jako ochrana před záplavami. Paradoxně jen deset měsíců od svého dokončení zaplavilo obec Desnou, kterou mělo chránit. Z protržené přehrady se dochovala šoupátková věž spolu se štolou k Soušské přehradě, která je častým cílem turistů. Místem prochází žlutá značka, vedoucí od osady Jizerka do blízkosti přehrady Souš a dále k Mariánskohorským Boudám.

Přes Štěpánku za Járou Cimrmanem
Když budete v Kořenově, určitě navštivte hrázděnou Tesařovskou kapli na vyvýšenině obce. Díky jejím bělostným zdem ji určitě nepřehlédnete. Hned potom se vydejte na lehký výšlap na kamennou rozhlednu Štěpánka stojící na vrcholku Hvězda. Budete tak následovat stopy prvních výletníků, kteří se sem vyšplhali už v roce 1892. Ze Štěpánky jste pak cobydup Příchovicích. Tady se nachází rekreační areál U Čápa, ve kterém zdejší majitelé vybudovali Muzeum Járy Cimrmana, rozhlednu Maják a přilehlý pohádkový lesopark. A aby to nebylo jenom pochodování, ale i o odpočívání, zastavte se U Čápa také v restauraci. Mají vnikající borůvkové knedlíky a vaří vlastní pivo Světoběžník.

Cesta za tradičním sklářským řemeslem
Každý, kdo se jednou vydá do Libereckého kraje, by měl také navštívit tradiční sklárny a šperkařské provozy. Letos v létě máte jedinečnou šanci navštívit 28 míst za jedinou vstupenku v rámci projektu Křišťálové údolí. Zažijete výrobu vánočních ozdob, sklářské hutě, brusičské dílny, jemnou šperkařskou práci i tavené plastiky.

Tip pro běžce
Jizerská příroda je populární nejen pro zimní běžkaře, ale i pro sezónní běžce. Právě proto se tu také 29. 8. koná jeden ze závodů běžecké série Běhej lesy. Ten je zároveň jedinečnou příležitostí, jak se proběhnout po trati legendární Jizerské 50. Součástí závodu je i doprovodný charitativní závod VoltaRUN. Každý, kdo se závodu zúčastní, finančně podpoří malou Karolínku. Karolínka se narodila komplikovaným předčasným porodem s vrozenou vadou nožiček, což způsobilo trvalé následky. Podpora běžců ze série Běhej lesy Jizerská by mohla pokrýt její měsíční intenzivní neurorehabilitaci.

Zapojte se také, společně to dokážeme. Trasa VoltaRUNu je nenáročná a vhodná pro všechny bez rozdílu kondice či věku. Projít či proběhnout si ji mohou i děti, maminky s kočárky nebo třeba senioři, vhodná je zkrátka pro celou rodinu. Přijďte si užít společný pohyb na čerstvém vzduchu. Pomáhat pohybem je radost. Více informací i registrace na webu https://behejlesy.cz/voltarun.

Další běh pro dobrou věc můžete zkusit na nočním závodě v Boleticích (12. 9.).

Zdroj a foto: Voltarun, archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.