Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Takumi a Omotenashi: Návod na úspěch v japonském stylu

Dovedete si představit, že se jedné činnosti věnujete 60 tisíc hodin? To je celých 30 let. V Japonsku přitom věří, že abyste se stali mistry svého řemesla, potřebujete právě tak dlouhý čas. Pak získáváte prestižní titul Takumi. A pak je tu filozofie Omotenashi, která klade důraz na pokoru, maximální zodpovědnost i schopnost plnit přání druhých (například zákazníků) ještě dřív, než je samotné to vůbec napadne.

Filosofie Omotenashi se dá vysvětlit i jako tradiční japonská pohostinnost. Umění pohostinnosti. Vyjadřuje touhu nabídnout svým hostům nejen vše, co jim na očích vidíte, ale také zážitek, na který jen tak nezapomenou. Právě podle tohoto klíče pracuje i japonská automobilka Lexus a její nový showroom v Průhonicích vybavený zcela podle Omotenashi, která odkazuje na tradiční japonskou pohostinnost a obětavost.

Principem Omotenashi je pečlivě zvažovat každý detail a snažit se o maximálně osobní přístup, založený na jedinečnosti každého zákazníka. „Nový showroom vychází z našeho konceptu postaveném na tom, aby se u nás zákazník nejen cítil dobře, ale aby také odjížděl s pocitem, že byla splněna všechna jeho přání, včetně těch nevyřčených, vysvětluje jednatel Lexus Tsusho Průhonice Pavel Vávra.

Zaměstnanci například přistupují k zákazníkům podobně, jako by se jednalo o hosty v jejich vlastním domě. Nejde jen o jejich vřelé uvítání – snaží se vždy udělat všechno pro to, aby zcela naplnili jejich potřeby. V Omotenashi je zásadní schopnost předvídat, po čem by host, respektive zákazník, mohl toužit. Jeho přání by mělo být splněno ještě dřív, než ho vůbec vysloví.

Vyvoleným se říká Takumi
Aby však nezůstalo jen u slov a návrhů, vstupují do hry mistři Takumi. V západním světě platí, že aby člověk dosáhl mistrovství ve svém oboru, potřebuje k tomu 10 tisíc hodin studia nebo tréninku. Ovšem v Japonsku jste považováni za mistry řemesla až po 60 tisících hodinách. Pokud tedy budete pracovat osm hodin denně, vychází to na celých 30 let. Teprve potom se můžete pyšnit váženým titulem Takumi.

Takumi znamená nejvyšší úroveň zvládnutí řemesla v Japonsku. Jeho podstatou je dokonale pochopit veškeré nuance konkrétního umění i každé činnosti. V Japonsku věří, že abyste se dokázali plně soustředit na jedinou věc, a trávit nad ní bezpočet hodin, žádá si to uvolnění mysli a soustředění takovým způsobem, který jednoduše není možný ve fázi, kdy dovednosti stále ještě rozvíjíte.

V Japonsku nedají na schopnosti mistrů Takumi a jejich ruční práci během své výroby dopustit, a to i přesto, že i tady řadu činností převzali roboti a počítačové automatizace. Díky technologiím jsou výrobní procesy mnohem efektivnější, ovšem konečné slovo mají vždy lidské ruce a oči.

30 let nestačí
Na druhou stranu jde o velmi úzkou skupinu pečlivě vybraných lidí, vždyť například z 7700 zaměstnanců továrny na výrobu automobilů v japonském městě Miyata, má status Takumi jen 19 lidí. Aby člověk tohoto titulu dosáhl, nestačí jen odpracovat zmíněné desetitisíce hodin. Musíte složit i řadu velmi obtížných zkoušek. Jednou z nich je složit jednoduchou figurku kočky z papíru jednou rukou (pokud jste pravák, tak levou, a naopak) a za pouhých 90 vteřin.

Zkušení inženýři také občas používají techniku “partyzánského testování” – úmyslně podstrčí členům svého týmu nedodělané součástky, aby prověřili jejich bdělost a pomohli jim v neustálém zdokonalování dovedností.

Zdroj a foto: Lexus Tsusho Průhonice, Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *