Uchovejte v chladu aneb, které kombinované chladničky zajistí vašim potravinám potřebnou teplotu?

Jeden z mála spotřebičů, který je v domácnostech stále zapnutý, má klíčovou roli – uchovat potraviny čerstvé a nezávadné, a to díky dosažení a stabilnímu udržení nastavené teploty. Jak ale ukázaly zkoušky nezávislé spotřebitelské organizace dTest, zchlazení i zmrazení bylo problémem pro téměř třetinu kombinovaných chladniček. S udržením stabilní teploty za různých okolností si většina modelů poradila, horší to však bylo s izolací. Při výpadku elektřiny tak vaše potraviny delší dobu neochrání žádný z testovaných přístrojů.

Chladničky prověřuje dTest průběžně, letos odborníci ve specializované laboratoři podrobili zkouškám 22 modelů volně stojících kombinovaných chladniček a také 7 takzvaných amerických kombinovaných chladniček. Testování bylo zaměřeno na výkony chladničky i mrazničky, a to včetně hlučnosti, spotřeby energie a aspektů spojených s obsluhou.

Premianti a propadlíci
Nejdůležitější zkouškou je u těchto spotřebičů pochopitelně schopnost chladit. „K měření používáme gelové balíčky se zabudovanými tepelnými senzory, které rozmísťujeme uvnitř chladniček podle předem daných vzorců. Získáme tak nejen přesná data o průměrné teplotě, ale také představu o tom, jak se teplota liší v jednotlivých částech spotřebiče. Do chladniček vkládáme testovací náplň o pokojové teplotě a sledujeme čas nutný pro ochlazení na průměrných 8 °C a následně i 5 °C,“ popisuje průběh měření šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová. Zkouška mrazničky má stejný průběh, liší se jen teplota, na kterou má být náplň ochlazena. Ta činí 16 °C.

Hned dvě volně stojící kombinované chladničky podaly 100 % výkon při zmrazení a zároveň dosáhly téměř stoprocentního hodnocení i ve zkoušce zaměřené na zchlazení. V obou případech šlo o modely značky LG (GBB92STAXP a GBP31SWLZN). Příznivých výsledků dosáhla v klíčových zkouškách zchlazení i zmražení většina modelů, testy však odhalily v každé z těchto zkoušek po sedmi modelech, které si za svůj výkon vysloužily dostatečné hodnocení nebo rovnou propadly. Pro představu – zatímco nejrychlejší model LG zchladil testovací náplň na 5 °C za necelých 6,5 hodiny, nejpomaleji chladící HiSense RB343D4AG2 potřeboval 46,5 hodiny.

Zajímavé výsledky přinesly zkoušky zchlazení a zmrazení i v případě amerických kombinovaných chladniček. Modely, které dosáhly velmi dobrých výsledků při zchlazení, byly totiž výrazně slabší v případě mrazení. Týká se to i modelu Haier HB26FSSAAA, který navzdory velkému vnitřnímu prostoru a relativně nízké spotřebě elektrické energie chladí podle testujících doslova famózně a na 5 °C se dostal už za necelých 5 hodin.

Stabilita ano…
Zkoušky tepelné stability, které prověřily udržení nastavené teploty v chladničce při okolní teplotách 10 °C a 32 °C, nepředstavovaly pro většinu testovaných modelů žádný problém. To je dobrá zpráva především pro spotřebitele, kteří plánují umístit chladničku do sklepa, garáže či dílny, tedy do míst, kde bývá odlišná teplota než v kuchyni.

Výjimkou jsou dvě americké chladničky, které se v dílčích testech neosvědčily. Model Haier HTF-540DGG7 se nepopasoval s vyšší okolní teplotou, naopak modelu AEG RMB96716CX neprospěl pobyt v chladnějším prostředí.

…izolace spíše ne
Mnohem horší výsledky předvedly chladničky, pokud jde o tepelnou izolaci. Testující zjišťovali, za jak dlouho po vypnutí přístroje se teplota v mrazničce vyšplhá z 17 °C na 9 °C, a to při pokojové teplotě 25 °C. Ukázalo se při tom, že v podobných případech, tedy například při výpadku elektrického proudu, žádný z testovaných přístrojů vaše potraviny dlouho neochrání. Nejlepších výsledků dosáhl model Whirlpool W5 811E OX, v jehož mrazáku teplota na 9 °C stoupala 20 hodin.

Velké rozdíly ve spotřebě
Důležitým aspektem při provozu chladničky je spotřeba elektrické energie, proto je nezbytnou součástí testovacího programu. „Během testů jsme zaznamenávali spotřebu v různých situacích, následně ji zprůměrovali a zohlednili jsme také využitelný vnitřní prostor chladničky. Pro názornost jsme vypočítali i roční spotřebu přístrojů,“ přibližuje ve stručnosti průběh Hana Hoffmannová. Rozdíly ve spotřebě jsou přitom výrazné. Vypočtená roční spotřeba nejhůře hodnoceného přístroje Whirlpool W5 811E OX je ve srovnání s nejúspornějším LG GBB92STAXP zhruba dvojnásobná.

„Pokud nutně nepotřebujete velkou chladničku a chcete se vyhnout vysokým účtům za elektřinu, pořiďte si raději menší model. Velikost chlazeného prostoru je totiž jedním z důležitých faktorů ovlivňujících spotřebu elektrické energie u chladniček,“ přidává praktickou radu Hana Hoffmannová.

(Ne)náročná obsluha
K ideálu měla často daleko i obsluha chladniček, jejíž součástí bylo například čištění, přístupnost úložných prostor, ovládání, varování a indikátory a také osvětlení. Modely měly v dílčích zkouškách různé přednosti a slabiny. Chladniček, které za obsluhu souhrnně získaly dobré hodnocení, však bylo poskrovnu. „Některé z těchto vlastností však můžete narozdíl od ostatních testovaných, do jisté míry sami posoudit při nákupu. Vyplatí se jim věnovat pozornost a vybrat si, co vám bude vyhovovat,“ radí Hana Hoffmannová z nezávislé spotřebitelské organizace dTest.

Výsledky i podrobný postup testu kombinovaných chladniček najdete na www.dtest.cz/chladnicky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.