Krůtí maso 9x jinak!

V posledních letech se mnoho lidí snaží do svého jídelníčku i kuchyně zařadit lehce stravitelné a zdravé potraviny. Časté požadavky jsou, že suroviny nesmí být příliš drahé a složité na přípravu. Ideálním řešením je krůtí maso, které má nízký obsah tuku. Zároveň se může chlubit vysokým obsahem bílkovin, železa a minerálních látek. Je vhodné ho také zařadit do stravy pro děti. Výjimečnost tohoto masa spočívá v tom, že každá část chutná trochu jinak, a proto si můžeme z jedné krůty snadno připravit i devět odlišných dobrot.

Krůtí maso původně pochází ze Severní a Střední Ameriky. Na naše území se dostalo až okolo 16. století z Německa. U nás tedy nemá tak dlouhou tradici jako například kuřecí maso. Možná to je právě důvodem, proč jeho spotřeba není vyšší. V EU je to ročně cca 3,3 kg na osobu, v USA 8 kg a v Izraeli dokonce až 13 kg. Přitom krůtí se dá pokládat za jedno z nejchutnějších a dieteticky nejvhodnějších mas. Jak již bylo zmíněno, obsahuje vysoký podíl bílkovin, ale také draslíku, hořčíku a vitamínů ze skupiny B. Další jeho předností je krátká doba přípravy.

Aktuálně se na území České republiky chová několik druhů např. krůta německá, krůta česká a krůta bronzová – italská, která patří mezi nejmenší plemena na světě. Výkrm probíhá 15 týdnů do průměrné hmotnosti 9,5 kg, krocani se porážejí až ve věku 21 týdnů, kdy jejich hmotnost přesahuje 20 kg. Krůtí maso má oproti jiné drůbeži poměrně dlouhou dobu výkrmu. Díky tomu je vyzrálejší. Stejně jako u kuřat jsou podmínky pro chov krůt a krocanů kontrolovány. O zvířata se na farmách i v halách stará kvalifikovaný personál a jejich zdraví pravidelně kontrolují veterináři.[1] Díky tomu máme jistotu, že se do obchodů dostane pouze kvalitní maso.

Gurmáni tvrdí, že krůtí maso se dělí alespoň na devět druhů a sto chutí. Jako delikatesu uvádějí medailonky, což jsou dvě kuličky nejjemnějšího masa, které se nacházejí u krůty pod páteří. Mezi nejznámější patří prsní sval, který je vhodný na smažení, pečení i letní grilování. Spodní stehno díky jeho hutnější a tmavší struktuře můžeme využít k uzení nebo přípravě ovaru. Horní stehno se používá jako náhrada telecího. Musí být vykostěné a bez kůže. Je vhodné především na řízky nebo přípravu omáček. Když si dáme práci s odkostěním krůtích křídel dá se z nich vyrobit výborná roláda. Rychlejší forma úpravy je klasické pečení v marinádě. Pokud si budeme chtít opravdu pochutnat, dáme si letky. Jedná se o největší kus kůže, který se dá opéct či ogrilovat. Využít se dají opravdu všechny části. Krk je vhodný na přípravu polévek či do rizota a žaludek skvěle dochutí každý guláš. Uzený nebo pečený biskup je zase opravdovou pochoutkou pro každého labužníka. Za zmínku stojí i krůtí játra, která mají pevnější strukturu než kuřecí. Dají se velmi rychle orestovat společně s cibulí. Když k nim přidáme čerstvý chléb, tak nelze odolat.

Tip! S blížícím podzimem si můžete připravit jednoduchý, sezónní recept. Do jednoho pekáče dáme celou krůtu, ke které nakrájíme jablka, hrušky, cibuli a česnek. Lehce posolíme a přidáme rozmarýn. Pečeme na 180°C přibližně hodinu a půl. Ideální přílohou jsou brambory.

[1] www.krocan.cz

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.