Dvě třetiny mladých se rozhodnou pro nákup do hodiny. Starší nakupující potřebují více času i informací

Přístup k nakupování se napříč generacemi liší. Mladí lidé se oproti starším lépe vyznají v moderních technologiích obchodníků a častěji je také využívají. Více taktéž dají na doporučení známých a reklamu. Starší zákazníci naopak častěji porovnávají ceny a potřebují mít podrobné informace o kupovaném produktu. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro konzultační agenturu Acomware.

Mobilní aplikace e-shopu, čtečka QR kódu zboží, video prezentace produktu, hlasové vyhledávání nebo chatbot, to jsou jen některé z technologických novinek, kterými se prodejci snaží zpříjemnit a usnadnit nakupování. Průzkum agentury Ipsos pro konzultační společnost Acomware potvrdil očekávaný fakt, že technologické novinky z oblasti nakupování obecně znají především mladší nakupující ve věku 15 až 24 let. Ve využívání některých z nich ovšem nejsou pozadu ani nakupující o generaci starší. V telefonech Čechů najdeme nejčastěji mobilní aplikace prodejců.

„V telefonu mám mobilní aplikace dvou e-shopů – Mallu a Alzy. Sleduji v nich ceny a několikrát do roka přes ně i nakoupím. Naposledy jsem si přes aplikaci pořídil Bluetooth sluchátka. Dříve jsem využíval i čtečku QR kódů,“ uvádí Karel Procházka z Prahy. Mobilní aplikaci prodejce již někdy osobně využila více než třetina nejmladších nakupujících do 24 let.

Mobilní aplikace prodejců využívají i šedesátníci
Poměrně překvapivé je, že tyto aplikace nejsou cizí ani starší generaci. Alespoň jednou ji při nákupu zboží využila skoro čtvrtina Čechů ve věku 55+. „Když mi bylo dvacet, zboží se nekupovalo, ale shánělo. Živě si vzpomínám, jak se běžně stály několikahodinové fronty na nedostatkové zboží, jako byl například toaletní papír. V dnešní době internetu, mobilů, e-shopů a kurýrů je nakupování nesrovnatelně rychlejší a jednodušší. Osobně využívám pouze mobilní aplikaci jednoho e-shopu, protože nemám doma počítač a na displeji telefonu se mi nechce procházet internetové stránky prodejce,“ říká Věra Novotná z Brna.

Kromě mobilních aplikací využívají Češi při nákupu zboží také věrnostní karty z mobilních aplikací nebo skenují QR kódy produktů mobilním telefonem. Přibližně každý druhý už také vyzkoušel při nákupu v kamenné prodejně zařízení pro skenování zboží.

Senioři reklamě tolik nevěří
Průzkum rovněž ukázal, že mladí lidé chtějí znát při výběru zboží především reference a doporučení přátel. Inspirací před nákupem je pro ně také reklama a informace na webových stránkách prodejce. Naproti tomu zástupci starší generace na rady přátel ani reklamu tolik nedají, více se zajímají o informace o produktu a častěji porovnávají ceny.

„K rozhodnutí nakoupit je často přesvědčí kvalitní popisky zboží a fotografie. Potřebné informace hledají nejčastěji ve vyhledávačích. Celkem 28 procent nakupujících starších 55 let tvrdí, že byl pro ně zdrojem informací Google či Seznam a čtvrtina využila srovnávač zboží. V případě mladých lidí do 24 let využilo vyhledávač pouhých osm procent a srovnávač zboží 15 procent dotázaných,“ doplňuje k průzkumu David Vurma, CEO konzultační společnosti Acomware.

Při komunikaci dáváme přednost e-mailu a telefonu
Prodejci nesmějí ani v době moderních technologií podceňovat pro mnohé „zastaralé“ komunikační kanály. Nakupující totiž stále nejraději vyřizují například dotazy týkající se zboží, objednávky či případné reklamace e-mailem. Facebook, Instagram a další sociální sítě využívají pro komunikaci především mladí lidé (39 %). Stále žádaná je také telefonní linka, kterou využívá více než polovina nakupujících starších 55 let a poměrně překvapivě i třetina lidí do 24 let. U starší generace je rovněž velmi oblíbená výměna SMS zpráv.

Špatně řešený e-shop zákazníky rozčiluje
Při online nákupu zákazníky nejvíce rozčiluje povinná registrace v e-shopu, nedostatečné či scházející informace a fotografie produktu a zdlouhavé vyhledávání správného zboží na nepřehledných webových stránkách. Velký rozdíl mezi generacemi je patrný v rychlosti rozhodování o nákupu. „Dvě třetiny mladých nakoupí do jedné hodiny, v případě starších nakupujících se takto rychle pro nákup rozhodne pouze čtvrtina. Starší lidé jsou rozvážnější a nejčastěji nakoupí do jednoho dne,“ uvádí David Vurma.

Zdroj: Acomware, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.