Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Udělej si sám: Polovina Čechů rekonstruuje bydlení svépomocí

Při plánování i realizaci rekonstrukce domácnosti se lidé spoléhají nejvíce na sebe. Služby architekta či bytového designera by využil jen každý pátý. A dokonce jen 15 procent se chce plně spolehnout na řemeslníky.

Sezóna rekonstrukcí domů a bytů čile pokračuje a sehnat řemeslníka na výpomoc je mnohdy komplikované. Češi si ale dokáží poradit i bez nich. Vyplývá to z průzkumu, který si Raiffeisen stavební spořitelna nechala zpracovat u NMS Market Research.

Polovina lidí (46 %) se chce do rekonstrukce pustit výhradně svépomocí, naopak jen 15 % by nechalo úplně všechny práce na řemeslnících. Zbytek si najme profesionály, ale s drobnými úkony jim pomůže. Obecně záleží na charakteru stavebních nebo interiérových úprav – drobnosti si lidé ošetří sami, k odborně náročnějším pracím si přizvou řemeslníka.

Lidé si profesionály najímají především při větších či kompletních rekonstrukcích – tady už na svépomoc spoléhá jen čtvrtina lidí. Naopak vymalovat ložnici či zařídit dětský pokoj skutečně většina zvládne bez pomoci řemeslníků.“ říká Lukáš Kopecký, ředitel PR a marketingu Raiffeisen stavební spořitelny. Dodává, že situace záleží také na tom, jaká část domu se rekonstruuje.

Odborných služeb navíc Češi příliš nevyužívají ani při plánování rekonstrukce. O změnách dispozic, vhodných barvách a materiálech rozhodují většinou sami. Jen necelá pětina (18 %) si najímá architekta nebo bytového designera.

„Téměř třetina lidí se přitom obává špatného výsledku., kterému by se konzultací s profesionálem pomohlo předejít. Je to sice výdaj navíc, ale zase díky dobrému přehledu o trhu, zkušenostem a řešením na míru vám architekt či designér může ušetřit čas i peníze,“ vysvětluje Lukáš Kopecký.

A jaké další obavy jsou s velkými změnami domova nejčastěji spojené? Více než polovina lidí (54 %) se obává, že se rekonstrukce prodraží. Druhou nejčastější obavou je prašnost (34 %) a celkové nepohodlí (29 %). Často se také lidé bojí, že řemeslníci budou nespolehliví (29 %) nebo že se rekonstrukce příliš prodlouží (27 %).

Navýšení nákladů je pochopitelná obava a s víceprácemi je určitě potřeba počítat už při sestavování rozpočtu, vždy je nutné počítat s nějakou rezervou. Tou mohou být naspořené finance nebo si můžete ještě před započetím zjistit podmínky poskytnutí úvěru, například u své stavební spořitelny,“ doplňuje Lukáš Kopecký.

Zdroj dat: NMS Market Research, vzorek 1 000 respondentů pro Raiffeisen stavební spořitelnu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *