Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CelebrityZábava

Čtyři sudičky ze Slunečné jsou patronkami nového bezbariérového vstupu do Botanické zahrady

Trojská botanická zahrada slavnostně otevřela nový, moderní, a především bezbariérový vstup do svého areálu. Patronkami nového bezbariérového vstupu se staly herečky oblíbeného seriálu Slunečná – Dana Batulková, Martina Preissová, Regina Řandová a Eva Decastelo.

Herečky a drbny ze Slunečné byly moc rády, že se takové akce mohly účastnit, protože bezbariérový vstup přímo z autobusové zastávky Kovárna v Trojské ulici umožní mnohým snadnější přístup k objevování místních krás. „Já nemám nikoho blízkého ani v rodině, kdo by byl v pohybu takto omezen. Hodně si to ale uvědomuji, třeba když cestuji po Praze, metrem, že to pro lidi s handicapem musí být velký problém. Sice se toho už udělalo dost, ale stále je to málo. Bezbariérové vstupy jsou pro ně velká svoboda, protože se sami můžou dostat, kam chtějí,“ přemýšlí Dana Batulková o problémech běžného fungování lidí s handicapem a přiznává, že na ně myslí docela často.

„Problematiku bezbariérových přístupů jsem si uvědomila až v okamžiku, kdy jsem otěhotněla a porodila děti. Do té doby jsem měla pocit, že se toho dělá hodně a že je to v pořádku. V okamžiku, kdy jsem měla kamkoli po Praze jet s kočárkem, tak jsem zjistila, že to je pro normální, všední život naprosto nedostatečné. S kočárkem jsem se nedostala vůbec nikam a byla jsem zoufalá. A metro? To je kapitola sama pro sebe,“ líčí své poznatky Eva Decastelo. Stejný názor na bezbariérovou Prahu a okolí má i kolegyně Martina Preissová, která si myslí, že v tomto ohledu se na lidi s handicapem nehledí. „Mělo by se to tu trochu upravit. Pochopila jsem to, když jsem jezdila sama s kočárkem, a ještě jsem vedla za ruku to druhé dítě. Na druhou stranu si myslím, že těch bezbariérových vstupů přibývá a je to správné. Lidé s handicapem tak konečně začínají mít stejná práva se někam dostat, tak jako ostatní.“

Nad možností se někam v bezpečí a pohodlí dopravit přemýšlí i Regina Řandová, která tak díky novému vstupu snadněji a častěji zahradu navštíví i s kočárkem a malým vnukem. „A když máte ty děti dvě, jedno vám utíká přes silnici a jsou tam různé rigoly, tak je to někdy o život.“ Za každou věc, která tak pomůže maminkám a vozíčkářům, jsou všechny dámy vděčné. „Lidské lhostejnosti je všude kolem dost a lidé se většinou otáčí a dělají, že to nevidí. Já jsem takový záchranář a stále někde někoho převádím přes silnici, a pokud třeba pouštím někoho na přechodu, tak se autem postavím tak, aby někdo z druhého pruhu tam nemohl nečekaně vjet.“

Zdroj a foto: FTV Prima

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *