Začíná festival Film a architektura, zve do kin na světové premiéry

Devátý ročník festival Film a architektura začne už 30. září. Týdenní přehlídka filmů o architektuře, urbanismu a designu se odehraje ve 20 městech po celé České republice a nabídne světové premiéry. Festival má v plánu promítat snímky v kinosálech a nepřesouvat se do online prostředí. „Pečlivě sledujeme současnou situaci, vládní opatření konání festivalu zatím umožňují. Online verze festivalu by pro nás byla nejzazší variantou. Věříme, že i v současné době je – za dodržení nejpřísnějších opatření – důležité pokračovat v kulturních aktivitách,“ říká dramaturgyně Martina Freitagová.

Světové premiéry v Praze
Zahájení festivalu ve středu 30. září bude mimořádné. Na trase New York – Kodaň – Praha se ve stejný čas promítne světové premiéra filmu Making a Mountain, snímku o unikátní dánské spalovně jednoho z nejvýznamnějších současných architektů Bjarke Ingelse, kterého časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Po promítání se navíc architekt s diváky přímo spojí a ti budou mít možnost se ho zeptat nejen na to, jak se zrodil nápad skloubit spalovnu s lyžařskou sjezdovkou či horolezeckým centrem.

O premiéry nebude nouze ani další festivalové dny. Návštěvníci mohou vyrazit na čerstvě dokončený snímek Aalto o legendě moderní architektury z Finska Alvaru Aaltovi nebo se vydat na netradiční architektonický road trip Tokyo Ride s jedním ze zakladatelů celosvětově uznávaného studia SANAA. Snímek natočila v současnosti nejslavnější dvojice filmařů architektury Ila Bêka a Louise Lemoine.

Filmový festival s podtitulem Skryté příběhy uvede výběr dvacítky filmů, které dají možnost diváků nahlédnout na architekturu z jiného pohledu. „Cílem festivalu uvést architekturu jako něco, co je všude a stále kolem nás, ovlivňuje náš každodenní život, a my ji nemusíme vnímat jako elitářský obor pro pár vyvolených, ale spíše jako partnera k pochopení a utváření okolního světa,“ říká k tématu Martina Freitagová. Festival se odehraje fyzicky v kinosálech. „K současné situaci se stavíme velmi zodpovědně a náš produkční tým zajišťuje ochranné pomůcky, které budou v kinosálech návštěvníkům k dispozici. Přesun do online prostoru by pro nás bylo nejzazší řešení, věříme, že i přes nepřiznivé podmínky je důležité v kulturních akcích pokračovat,“ dodává.

Ženy v architektuře
Festival jednu sekci věnuje výrazným ženám v architektuře, které zůstávaly po dlouhou dobu skryté ve stínu svých mužských kolegů. Úspěchy architektů Miese van der Rohe, Le Corbusiera či Louise Kahna jsou propojeny s ženskými protějšky. Inspirativní dokument City Dreamers vypráví příběh o čtyřech ženských osobnostech 20. století (Phyllis Lambert, Denise Scott Brown, Cornelia Hahn Oberlander a Blanche Lemco van Ginkel) a jejich významné roli v moderní architektuře. Festival uvede také snímek Gray Matters o irské designérce a architektce Eileen Gray, jejíž nadčasový nábytek obdivují architekti od 20. století do současnosti. Na filmy bude navazovat online debatní panel s významnými osobnostmi světové architektury. Online se s Prahou v kině Světozor spojí také kurátorka britské V&A Olive Horsfall Turner, které jako první muzeum na světě archivovalo část komplexu sociálních bytů Robin Hood Gardens, které byly zbourány. Tento jedinečný počin byl mimo jiné součástí výstavy na Bienále architektury v Benátkách v roce 2018.

Setkání architektury a hudby
Součástí festivalu Film a architektura bude speciální doprovodný program zaměřující se na architekturu v hudebních videích. Malá sonda do hudební scény konce 20. a počátku 21. století představí nový pohled na vnímání architektury a její role v širším kontextu populární kultury. Online se s Prahou spojí Peter Adjay, hudebník a bratr světoznámého architekta Davida Adjaye. Završením projektu bude archi disco v podání Pierra Urbana.

Festival v regionech
Festival proběhne ve 22 městech po celé České republice a na Slovensku. Ve vybraných městech včetně Prahy bude k vidění například snímek Ztracený architekt Ernst Wiesner, který představí příběh tohoto významného architekta s československými kořeny, jenž byl žákem Adolfa Loose.

Vydejte se společně s námi na devátou filmovou pouť po známých i neznámých stavbách a seznamte se s výjimečnými počiny lidí, kteří svůj život zasvětili architektuře. Kde a kdy? V pražském kině Světozor a CAMPu od 30.9. do 7.10. a ve vybraných regionálních městech.

O festivalu
Festival Film a architektura podněcuje diskuze o architektuře a urbanismu prostřednictvím kurátorského výběru projekcí mezinárodních i českých autorských dokumentů, uvedených většinou v české premiéře a doprovázených debatami s uznávanými režiséry, architekty či urbanisty. Přispívá k debatám o podobě měst, důležité pro další rozvoj naší společnosti. Díky veřejnosti dostupnému a srozumitelnému médiu festival oslovuje nejenom širokou veřejnost a zvyšuje její zájem o architekturu, ale také skupinu zodpovědnou za rozvoj města, se kterou chce vést debatu o možnostech nových přístupů v architektonické praxi. Festival se již tradičně koná také v Brně, Hradci Králové, Olomouci, ve Zlíně a dalších bezmála třiceti městech v ČR i na Slovensku. Festival běží souběžně s festivalem Den architektury, který letos slaví 10 let od svého vzniku. I letos ve spolupráci s My Street Films produkuje vlastní krátkometrážní film. Pořadatelem obou festivalů je spolek Kruh, jenž se věnuje propagaci současné světové i české architektury.

Zdroj a foto: www.filmarchitektura.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.