Prodej ani koupě bytu s hypotékou nemusí být překážkou

Příchod nového člena do rodiny, touha po větším bytu, stěhování do jiného města, rozvod či rozchod s partnerem. To je jen výčet nejčastějších situací, které vedou mnohé Čechy k rozhodnutí prodat stávají byt. Jak ale postupovat ve chvíli, kdy je financovaný hypotékou? Nemusíte se ničeho obávat, prodej je možný i tak. Nemovitostí zatížených hypotékou je na trhu celá řada a samotný hypoteční úvěr nepředstavuje při prodeji žádný problém. Jak postupovat?

Ve chvíli, kdy máte vhodného kupce na váš byt, je stěžejní vědět, jakým způsobem zaplatí požadovanou kupní cenu. Ve hře jsou tyto možnosti: kupující má připravené vlastní peníze a ke koupi bytu nevyužije žádný úvěr, kupující převezme vaši stávající hypotéku, sjedná si novou hypotéku u stejné banky nebo se rozhodne pro hypoteční úvěr u jiné banky. Jak to v jednotlivých případech vypadá?

Kupující hradí nákup bytu z vlastních zdrojů
Nejjednodušší a zpravidla i nejrychlejší je prodej bytu, kdy má kupující připravené vlastní peníze na úhradu celé kupní ceny. Po podpisu rezervační smlouvy kupujícím se prodávající obrací na svoji banku, informuje ji o záměru byt prodat a současně ji požádá o vyčíslení aktuálního zůstatku hypotéky. Tato částka je uvedena v kupní smlouvě. Prodávající i kupující následně podepíšou kupní smlouvu, případně také smlouvu o advokátní úschově (pozn. část peněz je možné poslat přímo do banky a zbytek na účet prodávajícího).

„Po podpisu smluv odešle kupující část peněz dle vyčíslení na účet banky, zbytek pak do advokátní úschovy nebo na účet prodávajícího. Následně je podán návrh na změnu vlastníka, ke kterému dává banka souhlas pro katastr nemovitostí. V době přepisu není ještě vymazané zástavní právo, které s sebou často nese zákaz jakékoliv manipulace s nemovitostí, tedy i přepis vlastníka,“ popisuje Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

Po zapsání nového vlastníka se uvolňuje zbývající část peněz z advokátní úschovy, pokud byla sjednána, a banka prodávajícího uvolňuje po obdržení dlužné částky zástavu (pozn. zpravidla do 30 dnů od zaplacení této částky plus dalších 21 až 30 dní trvá výmaz z katastru nemovitostí). Vyplacení peněz z advokátní úschovy může být vázané až na výmaz zástavního práva – záleží na tom, jak se kupující a prodávající dohodnou.

Převzetí hypotéky od prodávajícího
Pokud se dohodnou prodávající, kupující a banka, přichází v úvahu také převzetí stávající hypotéky. Kupující musí při převzetí hypotéky splnit všechny podmínky banky stejně, jako by si sjednával novou hypotéku. Převzetí hypotéky se vyplatí v situaci, kdy má současná hypotéka velmi výhodné podmínky – například nízkou úrokovou sazbu.

„Výše hypotéky bývá zpravidla nižší než prodejní cena nemovitosti. Při prodeji se proto z kupní ceny odečte aktuální výše hypotéky a rozdíl v ceně je vyplacen prodávajícímu. Převzetí stávající hypotéky novým majitelem bytu bývá oproti sjednání nové hypotéky u jiné banky rychlejší. Banka má již všechny potřebné informace o kupované nemovitosti a má k ní také sjednáno zástavní právo,“ vysvětluje Veronika Hegrová.

Kupující si vyřídí novou hypotéku u stejné banky
Prodej bytu s hypotékou je rychlý i v případě, kdy si kupující sjedná novou hypotéku u stejné banky jako prodávající. „Nemovitost si ponechává v zástavě stejná banka. Dochází ale ke změně vlastníka, což obnáší také přepracování zástavních smluv. Kupující si může v případě sjednání nové hypotéky upravit výši hypotéky podle svých potřeb, zvolit optimální dobu splatnosti a fixace, výši měsíční splátky nebo si vyjednat další výhody. Po schválení hypotéky uvolní banka prostředky na splacení stávající hypotéky a následně zbývající část kupní ceny převede na účet prodávajícího,“ uvádí Veronika Hegrová.

Kupující si sjedná hypotéku u jiné banky
Sjednání nové hypotéky u jiné banky je oproti dvěma předchozím možnostem časově náročnější. Důvodem jsou lhůty na katastru nemovitostí, se kterými je potřeba počítat při převodu zástavního práva z jedné banky na druhou. Po zjištění aktuální výše zůstatku hypotéky u banky prodávajícího, podpisu kupní smlouvy, případně smlouvy o úschově si banka kupujícího zřídí zástavní právo ke kupované nemovitosti. Následně je možné čerpání hypotéky z banky kupujícího.

„V poslední fázi následuje podání návrhu na změnu vlastníka, ke kterému musí dát banka prodávajícího souhlas. Banka kupujícího je po udělení souhlasu zapsána v katastru nemovitostí na druhém místě jako zástavní věřitel. Po splacení hypotéky prodávajícího se původní banka vzdá svého zástavního práva a v katastru zůstane zapsaná pouze banka kupujícího a nový majitel bytu,“ uzavírá Veronika Hegrová z hyponamiru.cz.

Zdroj: hyponamiru.cz, foto: archiv

Jeden myslel na “Prodej ani koupě bytu s hypotékou nemusí být překážkou

  • 21.10.2020 (10:10)
    Trvalý odkaz

    a jak je to u domu? Když je třeba rozestavěný? To mi přijde hrozně složité, ale možná že to nakonec nebude tak hrozné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.