5 tipů, jak doma zrelaxovat tělo i mysl

Máte za sebou těžké dny? Co si v pohodlí domova dopřát trochu relaxace? Máme pro vás 5 tipů na wellness procedury, které si jednoduše připravíte doma. Uvolníte tak nejen svou mysl, ale dopřejete relax celému tělu a posílíte svou imunitu.

Kneippův chodník
Voda je skutečný zázrak! Není to jen životodárný zdroj, má také léčivé účinky. Už v 19. století na to přišel kněz Sebastian Kneipp, který se díky vodě vyléčil z tuberkulózy. Tzv. Kneippův chodník pracuje s teplou a studenou vodou a masírováním chodidel o oblázky. Jak si připravit takový chodník doma? Stačí vám dva kbelíky, z nichž jeden naplníte studenou a druhý teplou vodou. Dno vystelete oblázky nebo kamínky, na kterých po dobu terapie přešlapujete. Kbelíky střídejte po několika minutách, ale skončete vždy v tom se studenou vodou. Nakonec nohy osušte, uvařte si bylinkový čaj a ještě chvíli v klidu odpočívejte. Proceduru můžete opakovat i několikrát týdně.

Zlepšíte si tím imunitní systém, uvolníte nervový systém, zpevníte žíly, prokrvíte si končetiny, vylepšíte si krevní oběh a účinně budete bojovat proti syndromu studených nohou.

Koupel ze solí z Mrtvého moře
Pokud se rádi naložíte do vany a trpíte kožními problémy či častým nachlazením, koupelí ze solí z Mrtvého moře relaxační a léčebný účinek ještě znásobíte. Voda z Mrtvého moře je zcela unikátní pro svůj obsah minerálních látek, který je o 30 % větší než v ostatních mořích. Obsahuje 21 různých minerálů a stopových prvků, z nichž 12 se nachází pouze v tomto a žádném jiném moři.

Do horké vody nasypte 500 g mořské soli a dopřejte si koupel po dobu alespoň 15.–20. minut. Po proceduře se zabalte do teplé deky a ještě 20 minut relaxujte. Opakujte 4krát týdně po dobu 4 týdnů. Pro navození příjemné atmosféry si u toho zapalte svíčku a pusťte si relaxační hudbu.

Koupel ze solí z Mrtvého moře redukuje kožní potíže, pomáhá při alergiích, ekzému, lupénce, revmatických a artritidních onemocněních, zánětech, onemocnění dýchacích cest a při astmatu, opakujícím se nachlazení, vyživuje pokožku a zlepšuje krevní oběh.

Bylinné relaxační koupele
Jestliže vás netrápí žádné z výše uvedených neduhů, a přesto koupel pro vás představuje ideální relaxační aktivitu, zkuste do vody přisypat směs bylin, které vás krásně uvolní a jemné doteky vody na pokožce ve spojení s mírním pohupováním budou mít velice příjemný a zklidňující efekt. Vybírejte ovšem vždy takové, které vyvolají kýžený účinek. Směsí existuje nepřeberné množství, a ne všechny jsou určeny pouze pro relaxaci. Pro klidné usínání vybírejte tu, která obsahuje meduňku, třezalku nebo levanduli, unaveným svalům dopřejte úlevu koupelí z řapíku, a pokud se chcete nabít energií, sáhněte po té s eukaliptem.

Do horké vody nasypte tolik směsi, kolik je napsáno na obalu, a nechte své tělo odpočívat a nasávat vůni bylin alespoň 15.–20. minut. Poté se zabalte do deky a ještě chvíli relaxujte. Opakujte dle potřeby.

Aromaterapie
Aromaterapie se v různých obměnách využívá již dlouho. Její počátky můžeme nalézt na egyptských papyrech starých více než 5000 let. Rostlinné silice, které jsou dobře rozpustné v olejích, pomáhají udržet fyzickou i psychickou pohodu. Aromaterapie má tu výhodu, že ji můžete používat na hned na několik způsobů. Vedle koupele se nejčastěji používá při masáži. O tu poproste třeba partnera. V takovém případě dochází k pronikání látky drobnými vlásečnicemi do krevního oběhu a po delší době také do lymfatického systému. Vůni silic však můžete i vdechovat pomocí aromalampy. Při vdechování se aktivní látky dostávají do čichového centra odkud dále ovlivňují nervový systém. Nejméně časté, avšak rovněž velice účinné, je perorální podání, které se podobá pití bylinných nálevů. Při vnitřním podání pronikají silice poměrně snadno do krevního řečiště, díky tomu je i nástup jejich účinků velice rychlý.

Pokud se rozhodnete účinky éterických olejů vyzkoušet, je rozhodně důležité dbát při výběru na jejich kvalitu. Užitečné je rovněž předem nastudovat, jak jednotlivé rostliny působí, a dodržovat správnou koncentraci a ředění.

Inhalace
Také na podzim trpíte častými rýmami a ucpaným nosem? Začněte doma inhalovat a uvolněte u toho i svou mysl. Blahodárné účinky inhalace jsou známy už 4000 let. Tato metoda je navíc finančně zcela nenáročná, protože vám k uvolněný dýchacích cest stačí horká voda a ručník, který musí být dostatečně velký, aby z pod něj neunikala pára. Pro zvýšení intenzity působení je rovněž možné přidat nejrůznější éterické oleje a velice příznivý dopad má také inhalování par z vývaru z heřmánku. Inhalujte vždy dle potřeby několik minut, nejlépe až do zchladnutí vody. A aby procedura nepůsobila jen ozdravně, ale i relaxačně, pusťte si k tomu příjemnou a klidnou hudbu, díky které zapomenete na každodenní stres.

Přestože si spoustu ozdravných a relaxačních procedur můžete udělat sami doma, není nad profesionální péči. Na rezervačním portálu spa.cz můžete vybírat ze spousty pobytových wellness balíčků či pobytů u ověřených poskytovatelů. Podívejte se na reference českých uživatelů a najděte pro sebe ten pravý relax.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *