Obezita může zhoršit průběh koronaviru, nezapomínejte na péči o své tělo ani v této době

V současné době již víme, že nadváha a obezita jsou rizikovými faktory pro celou řadu chorob, ať už kardiovaskulárních problémů, diabetu 2. typu či některých nádorových onemocnění. Jak se zdá, do této skupiny patří podle nejnovějších výzkumů i COVID-19, u nějž počet nakažených, ale i pacientů s vážným průběhem strmě narůstá. „Stále se jedná o nový virus, přesnější data tedy získáme v horizontu následujících měsíců. Ale již nyní, po necelém roce od chvíle, kdy byl COVID-19 poprvé zaznamenaný, můžeme vystopovat společné ukazatele, které průběh onemocnění zhoršují,“ tvrdí Ing. Lukáš Vrána, výživový poradce programu Cambridge Weight Plan.

Z dostupných zdrojů je patrné, že mezi rizikové faktory těžšího průběhu koronaviru můžeme řadit věk nad 65 let, chronické onemocnění plic či středně těžké a těžké astma, vážné srdeční potíže, výrazně sníženou imunitu, závažné onemocnění jater či ledvin nebo diabetes. „V neposlední řadě je jedním z výrazných rizikových faktorů také středně těžká obezita, tedy obezita 2. a 3. stupně,“ upozorňuje Vrána s tím, že jen v České republice trpí nějakým stupněm obezity více než 30 % populace. „Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí díky svému výzkumu již v dubnu publikovalo, že obezitou trpělo 48,3 % hospitalizovaných, byl to druhý nejpočetnější společný faktor všech pacientů,“ vysvětluje výživový poradce s tím, že prvním byl zvýšený krevní tlak, dalšími pak zmíněné chronické onemocnění plic a diabetes.

Britská studie, na které pracoval kolektiv vědců napříč britskými ostrovy, dokonce uvedla obezitu jako faktor, který výrazně zvyšuje mortalitu při onemocnění COVID-19. „Studie sledovala 16 749 britských pacientů, kteří trpěli koronavirem, a vědci potvrdili, že je obezita jedním ze zásadních faktorů úmrtnosti. Můžeme očekávat, že další, navazující studie, tyto prvotní závěry potvrdí,“ zmiňuje Vrána a doufá, že lidé začnou více dbát o svou váhu a zdravější životní styl. Jen v Británii trpělo obezitou 40 % z prvních 200 pacientů nakažených koronavirem.

Nejen ze zmíněných, ale i z dalších studií však vyplývá, že lidé, kteří trpí obezitou, nemají vyšší riziko nakazit se novým koronavirem. „Jednoznačně však můžeme říci, že je u nich vyšší riziko těžkého průběhu COVID-19 a tedy i vyšší pravděpodobnost hospitalizace či potřeby plicní ventilace. A bohužel i vyšší riziko úmrtí,“ uzavírá Lukáš Vrána, výživový poradce programu Cambridge Weight Plan.

Zmíněné studie:
https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/wr/mm6915e3.htm?s_cid=mm6915e3_w#T1?down
https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.04.23.20076042v1

Zdroj a foto: www.cambridgeweightplan.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.