Češi jsou mistři ve vymýšlení triků, jak skrýt únik moči

I když je inkontinence častým problémem, a to nejen u seniorů, většina Čechů, kteří inkontinencí trpí, si nechává toto intimní tajemství pro sebe a v tichosti se trápí. Přitom 69 % z nich přiznává, že má únik moči negativní dopad na jejich celkový život. Ukázala to studie provedená pro společnost HARTMANN v několika evropských státech, včetně České republiky. 

Češi nejčastěji zatloukají a maskují 
Z průzkumu vyšlo najevo, že Češi se nejčastěji ze všech zúčastněných národností pokoušejí s inkontinencí vypořádat na vlastní pěst. Celých 43 % z nich nikdy nenavštívilo lékaře, i když se s nechtěným únikem moči potýkají. Nejméně ze všech pěti zemí, které se průzkumu zúčastnily, se Češi se svým problémem svěřili partnerovi (30 %). Mezi běžné součásti života lidí bojujících s inkontinencí patří častá návštěva toalet, které hledají okamžitě po příchodu na neznámé místo, aby věděli, kam zamířit v případě naléhavé situace. Z nenadálých inkontinenčních nehod mají takové obavy, že často úmyslně zanedbávají pitný režim. Češi navíc vynikají ve vymýšlení nejrůznějších triků, které jim pomáhají skrýt neplánované nehody před okolím. Celých 96 % lidí s inkontinencí si několikrát za den mění spodní prádlo a více než polovina (55 %) u sebe dokonce neustále nosí náhradní. Aby případný únik moči nebyl vidět, do šatníku nejčastěji sahají pro černé kousky oblečení. I když na trhu je k dostání velké množství kvalitních absorpčních pomůcek, mnoho lidí si do spodního prádla vkládá toaletní papír, nebo používají dámské menstruační vložky. Ty jsou však pro únik moči nevhodné, protože nejsou svým složením na moč uzpůsobené. Oproti tomu inkontinenční vložky jsou mnohonásobně savější a dokážou pojmout mnohem více tekutiny. Navíc mají speciálně upravený povrch, který dokáže eliminovat bakterie a zápach moči.

Prvotní šok
Při prvních příznacích inkontinence více než polovina lidí (56 %) pocítila stud a uvědomila si, že nechtěný únik moči je součást stárnutí (52 %). Větší část dotázaných (53 %) si rovněž myslela, že jde pouze o dočasný problém, který sám odezní a skoro tři čtvrtiny (72 %) byly dokonce přesvědčeny, že zvládnou situaci vyřešit samy bez jakékoli pomoci. Útěchou nám může být fakt, že Češi se o svůj stav zajímají a o inkontinenci zjišťují informace ze všech zúčastněných národů nejčastěji, ať už na internetu, v odborných publikacích, nebo od lékaře.

Konec s koníčky i sexem
Ztráta kontroly nad močovým měchýřem se výrazně projevuje na sebevědomí, které podle průzkumu kleslo celé třetině dotázaných. Skoro polovina (49 %) respondentů přiznává, že se kvůli inkontinenci cítí staří a necelá třetina (30 %) se domnívá, že již nemohou být tak atraktivní jako dřív. Většinou se stahují ze společenského života a vyhýbají se situacím, kde by se mohl jejich handicap prozradit. Tím samozřejmě trpí nejen jejich společenský život, ale zároveň se vzdávají aktivit, které pro ně byly dříve samozřejmostí a přinášely jim radost. S únikem moči tak ze svého života často vyřazují sport a cvičení (45 %) a v létě raději zůstávají doma, místo aby zašli na pláž nebo do bazénu (36 %). Stejně přísní na sebe jsou i ohledně dovolených, které si kvůli inkontinenci odpírá 39 % dotázaných ze strachu, že by svůj močový měchýř nezvládli při cestování na delší vzdálenost uhlídat. Smutné prvenství získali v průzkumu Češi i co se týká intimních chvilek s partnerem. Sexu se kvůli inkontinenci vzdává celých 52 % dotázaných, což je nejvíce ze všech zemí.

O studii “Breaking the Silence: A European Report” 
Pro společnost HARTMANN GROUP provedla nezávislá výzkumná a analytická společnost Edelman Intelligence on-line interview s 2 311 lidmi staršími 45 let, kteří trpí inkontinencí (34 % mužů a 76 % žen). Výzkum byl proveden v Německu, Francii, České republice, Švýcarsku a Španělsku. V České republice se průzkumu zúčastnilo 502 lidí. Výzkum byl proveden v únoru roku 2019 v mateřském jazyce respondentů.

Zdroj: HARTMANN – RICO, foto: archiv          

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.