Pět let v běhu s Mattoni FreeRun!

V roce 2015 vznikl ve spolupráci se značkou minerální vody Mattoni a běžecké organizace RunCzech projekt Mattoni FreeRun (MFR). MFR zdarma sdružuje a motivuje běžce na svých pětikilometrových trasách, které jsou rozeseté po celé republice.

Mattoni FreeRun vbudoval po České republice pětikilometrové běžecké trasy, které si zdarma může vyzkoušet každý nadšenec. Buď sám, nebo ve skupině s trenérem. Projekt letos slaví již páté výročí od svého založení.

Za tuto dobu se podařilo sdružit ve skupinách celkem 10 000 běžců, a to ve 30 městech na 90 trasách, z nichž je 40 s 54 trenéry. Pravidelně se výběhů účastní okolo1 000 běžců, kteří již společně naběhali více než 53 000 km. „Jsme hrdí, že projekt Mattoni FreeRun funguje už pět let a že se stále rozrůstá a běžců přibývá. Oživili jsme instagramový profil a založili běžeckou facebookovou komunitu. Máme radost, že se nám daří plnit cíl rozběhat Česko díky skupinové vášni pro tento sport a doufáme, že dalších pět let nám přinese opět skvělé výsledky,“ říká Michal Orozs, brand manažer Mattoni.

V letošní sezóně některé skupiny oslavily už jubilejní 300. výběhy, kvůli ztíženým podmínkám kvůli covidovým opatřením se naučili navzájem podporovat online. To dokazuje také letní výzva Česko běží dál, jejímž cílem bylo uběhnout na MFR trasách 125 km, které symbolicky nahradily tradiční zrušené Mattoni ½ Maratony v českých městech.

Zajímavosti z okruhů MFR
Každá skupina může pořádat vlastní závody a porovnávat své výsledky s ostatními. Závodním rekordmanem je Jablonec nad Nisou, kde od roku 2015 pořádali již 52 závodů.

Nejmladším městem je Praha, nejstarším Zlín. Nejvíce juniorů do 20 let běhá se skupinami v Libereckém kraji. Poměr mužů a žen je prakticky padesát na padesát. Pokud by někdo přece jen preferoval více ženský kolektiv, musel by se přestěhovat na Plzeňsko. Za mužským zase do Olomouckého kraje.

MFR skupiny spojuje především vášeň k běhu, běhat může ve skupinách zdarma kdokoli, pokročilí i začátečníci. Nejvíce běžců je v kategorii 20–50 let. Z pravidelných účastníků se postupem času stávají přátelé, kteří se setkávají i mimo běžecký okruh. Nejvíce řeší závody, zranění, vybavení, běžeckou techniku, regeneraci, výživu a hubnutí. Účastníci si také rádi vyměňují tipy na výlety nebo dovolenou a pomáhají si s rodinnými trably.

Přestože hlavní běžecká sezóna skončila, připojit se ke facebookové skupině s trenérem lze kdykoli v průběhu celého roku, stačí si jen najít tu svou, ve které se dozví veškeré aktuality a termíny běhů.

Zdroj a foto: Projekt Mattoni FreeRun 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.