Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

MódaZdraví

Desatero pro zdravé obouvání aneb Jak si nezničit nohy?

Pořídit si kvalitní boty, ve kterých naše noha nebude trpět, ale naopak prospívat, je tak trochu věda a ne každý ví, čím se při výběru nové obuvi řídit a na co myslet. I proto se naše prvotní nadšení z nově koupených bot často mění v následné rozčarování.

„Lidská noha je po srdci nejvíce zatěžovaným tělesným orgánem. Zároveň je však také nejvíce zanedbávanou částí těla. Zatímco propagaci péče o ostatní části těla je poskytnuto hodně prostoru, zdraví nohou je věnována jen minimální osvěta. V důsledku toho jsou naše nohy často „napěchovány“ do tvarově i materiálově nevhodné obuvi, a dokud se samy nepřihlásí bolestmi, ani si na ně nevzpomeneme. Lékaři pak tráví hodně času napravováním škod, jimž se dalo snadno předejít výběrem správné obuvi,“ říká Dominik Šprunk, odborník na zdravé obouvání ze společnosti SANTÉ – zdravotní obuv s.r.o. Ten nám představil i desatero pravidel pro zdravé obouvání, jimiž se při výrobě řídí, a které vznikly ve spolupráci s RNDr. Pavlou Šťastnou, PH.D., z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

1. Dostatečně prostorná obuv, především v prstové části
Vnitřní tvar obuvi by měl co nejvíce odpovídat přirozenému tvaru nohou. Bota musí mít prostornou kulatou špičku, která poskytuje dostatek místa pro prsty. Vyvarujme se módních špiček, neboť způsobují deformity prstů (vbočený palec, vybočený malíček, kladívkovité prsty, otlaky, puchýře, kuří oka, zarostlé nehty aj.) Rovněž nášlapná část obuvi (stélka, vložka) musí mít tvar a proporce odpovídající tvaru nohy.

2. Dokonalá ohebnost obuvi v její prstové části
V místě, kde se noha při chůzi ohýbá (tj. v oblasti prstních kloubů), musí být bota co nejohebnější. Tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a potivost nohou, narušuje pohodlí chůze a může způsobit kostní výrůstky na nártu, pokles kleneb nožních nebo zánět Achillovy šlachy. Ohebnost ovlivňuje jak druh použitého svrchního materiálu a střihové řešení, tak zejména druh, tloušťka a tuhost podešve. Čím silnější je podešev, tím je obvykle obuv tužší. Je dobré ještě v prodejně vyzkoušet, jaký odpor klade bota při ohybu špičky směrem k nártu.

3. Úměrná výška podpatku
Nadměrné nošení obuvi s příliš vysokými podpatky a špičatými špičkami způsobuje nejen onemocnění nohou (otlaky, mozoly, kuří oka, vbočený palec, příčně plochá noha aj.), ale i zkrácení Achillovy šlachy, problémy s krevním zásobením dolních končetin a bolesti páteře. Výška podpatku se musí řídit podle věku, pohlaví a účelovosti bot. U obuvi pánské by neměla přesáhnout hodnotu 25 mm. Dámská obuv pro celodenní nošení by neměla mít podpatky vyšší než 30 – 40 mm. Pro nejmenší děti by neměly být podpatky vyšší než 5 mm, pro starší děti do 15 mm a pro dospívající do 25 mm.

4. Pevný a dostatečně dlouhý opatek
Noha musí být v botě dokonale fixována. Nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Pro obuv uzavřených střihů, zvláště veškerá obuv dětská, dále sportovní, pro celodenní nošení a pracovní, musí mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek (tj. vnitřní dílec v patní části svršku obuvi). Tvar opatku musí odpovídat anatomickému tvaru paty, aby, na ni příliš netlačil (vznikají otlaky, puchýře, odřeniny, kostní nárůstky – dvojitá pata), a naopak aby při chůzi neklouzal z paty dolů. S absencí opatku nebo s opatkem z příliš měkkého materiálu se velmi často setkáváme především u levné dovozové obuvi, která se obvykle prodává na tržištích a burzách.

5. Kolmé nebo velmi mírně vybočené postavení patní části obuvi
Postavení paty obuvi má být kolmé k podložce nebo jen mírně vybočené. Toto postavení zajišťuje rovnoměrné napětí svalů nohy, správné uspořádání klenby nožní a brání přetížení jednotlivých oblouků klenby. Naopak vbočené postavení patní části obuvi způsobuje zatížení vnitřní podélné klenby a může vést ke vzniku ploché nohy.

6. Anatomicky správně modelovaný svršek obuvi
Na střihu svršku obuvi jsou nejvíce viditelné vlivy módy. Proto velmi často, ve snaze přijít na trh s novým originálním střihovým řešením, vznikají možnosti poškození nohou nevhodně umístěnými švy, neproporcionální bandáží apod. Vhodný střih svršku obuvi zajišťuje dobrou fixaci nohy v botě, neboť drží pevně nohu proti opatku a brání posunu nohy. Pro děti a dospělé se zdravotními potížemi nohou je vhodná obuv na šněrování, sponu, zip či suchý zip. Malým dětem se nedoporučují střihy lodičkové a mokasínové.

7. Materiály vyhovující z hlediska hygieny a zdravotní nezávadnosti
Z pohledu komfortnosti a příznivého mikroklima v obuvi dáváme přednost botě vyrobené z přírodních materiálů (useň, textil), které jsou měkké, prodyšné a absorbují vlhkost. Jejich důležitou vlastností je rovněž to, že se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy. Je dokázáno, že poromery, koženka a plasty jsou neprodyšné, během nošení si obvykle stále zachovávají své původní rozměry a nepřizpůsobí se tvaru nohy. Rovněž tlačí, zvláště při zvětšení objemů nohou vlivem únavy a tepla, případně otoků v těhotenství. V obuvi ze syntetických materiálů se hromadí vlhkost, zvyšuje (nebo snižuje) se teplota. V teplém a vlhkém prostředí se daří plísním a bakteriím, což ohrožuje zdraví uživatele a zmenšuje životnost obuvi.

Syntetické materiály můžeme akceptovat pouze u vysoce účelové obuvi určené do vlhkých podmínek, přičemž tato obuv musí mít vyhovující vnitřní vybavení. Nohy se obecně hodně potí, přičemž největším zdrojem vlhkosti je ploska nohy, která má až 400 potních žláz na 1 cm2. Proto by měla být každá obuv, zvláště pak ta uzavřených střihů, ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vložkou z materiálu, který má dobré absorpční vlastnosti pro pot a vodní páru (textilní, nebo usňové podšívkové a stélkové materiály).

8. Údaje o použitých materiálech v hlavních částech obuvi
Obuv pro profesionální použití a obutí pro děti do 3 let musí splňovat určitá závazná ustanovení týkající se fyzikálních vlastností. U obuvi pro běžné nošení žádná taková omezení neexistují, musí splňovat pouze podmínky, tzv. jakosti obvyklé, stanovené v zákoně na ochranu spotřebitele. Tento zákon mimo jiné stanovuje povinnost označovat obuv v prodejnách údaji o materiálech použitých v hlavních částech obuvi např. obrázkovými symboly – piktogramy nebo popisem.

9. Tlumící vlastnosti obuvi
Nohy jsou ohrožovány i neustálými tvrdými dopady na beton, asfalt, dlažbu – to se časem může projevit opotřebením kostí, kloubů a kloubních chrupavek dolních končetin a poškozením páteře. Prevencí může být kvalitní podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi (PUR, EVAC, pryž), pěnové vkládací vložky, pružné podpatěnky, nebo anatomicky tvarované stélky z pružných materiálů, které dokonale rozdělují zatížení na celou plochu nohy a tlumí nárazy při chůzi.

10. Hmotnost obuvi
Často opomíjenou vlastností bot je jejich hmotnost, která by měla být co nejmenší. Podle literárních údajů každé navýšení hmotnosti o 100 g znamená, že denně naše nohy zvednou o 1 tunu navíc!

Zdroj a foto: Santé

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *