Martina Štěpánková: Vánoce patří k našim nejoblíbenějším svátkům a psí smečka u toho nesmí chybět

Ideální Vánoce jsou plné radosti, smíchu, pohody, klidu a setkání s těmi nejbližšími. Přesně tak si je představuje i Martina Štěpánková, ambasadorka značky Fitmin a úspěšná česká musherka, která prozradila, jak vypadají vánoční svátky i s psími parťáky, které má jako rovnocenné členy domácnosti.

Jak se připravujete na Vánoce?
Vánoce patří k našim nejoblíbenějším svátkům, a proto u nás probíhají tradičně. Pečeme s dětmi cukroví, nemine nás vánoční úklid, posloucháme koledy, pouštíme lodičky a k večeři rozhodně nesmí chybět ryba a salát. Jediná výjimka u nás je ta, že nezdobíme stromeček, ale nosí nám ho Ježíšek. Na Štědrý den ráno jdeme s pejsky na procházku, po obědě se chodíme podívat na živý betlém a večer už s dětmi čekáme na zvoneček.

Kde budete Vánoce trávit?
Jako každý rok se svojí rodinou a rodiči doma.

Jak podle vás vypadají ideální Vánoce?
Pro mě je rozhodně důležitá celková pohoda, a to, že se všichni blízcí zase sejdeme ve zdraví, bez žádného stresu, hádek a s vnitřním klidem. Čeho si ale vážím úplně nejvíc, je sledovat radost našich dětí z těchto svátků, od prvotního pečení cukroví, zdobení domečku až k finálnímu rozbalování dárečků.

Změnila vám současná koronavirová situace plány? Například Vánoce v zahraničí?
Tato situace, co nyní probíhá, změnila plány nejenom nám, ale všem lidem u nás. Pro nás bylo jedno z klíčových, že se zrušily téměř všechny akce, závody se psy, a to jak v zahraničí, tak v ČR. Jinak na Vánoce jsme se určitě nikam nechystali, svátky si užíváme nejraději doma se svými nejbližšími.

Co vaši pejsci – vnímají, že je něco jinak – blížící se Vánoce?
Myslím si, že naše psí smečka blížící se Vánoce určitě nevnímá. Pro ně je to den jako každý jiný. Jelikož já mám své psy doma, tak jsou pořád s námi. Pro ně největším dárkem je, když se můžou jít pořádně proběhnout, buď v zápřahu, anebo na pořádnou procházku, potom dostanou baštu a jdou spokojeně do svých pelíšků odpočívat.

Dáváte jim Vánoční dárky?
Každý z našich pejsků dostává pod stromeček nějakou hračku a dobrotu. Přeci jen jsou to členové naší domácnosti a chceme jim taky udělat radost.

Mají vaši mazlíčci také štědrovečerní večeři?
Štědrovečerní večeři svým psům nedělám. Dostávají stejné jídlo ráno a večer, na které jsou zvyklí a nemají po něm žádné zažívací problémy. Proto už několik let krmíme své psy značkou Fitmin, konkrétně z Výživového programu krmivem Performance s vyšším obsahem energetické složky, které našim psům dáváme, když jsou v zátěži a čekají nás nějaké závody, aby měli dostatek energie a správnou váhu. A ze stejného programu využíváme i krmivo Maintenance se střední energetickou hodnotou, když máme období bez závodů a tréninků. To samé jim tedy dávám i během Vánoc a podpořím to alespoň dobrůtkou.

Čím svým mazlíčkům přilepšujete během Vánoc – nějaké recepty na psí cukroví? Nebo používáte pamlsky od značky Fitmin?
Rozhodně žádné psí cukroví nepeču, na to už čas nezbývá.  Našim pejskům dávám jenom pamlsky od značky Fitmin, milují jejich piškotky a pochoutky Snax. Ty obsahují vysoký podíl sušeného masa, a tudíž se po nich naši psi mohou utlouct.

Přispíváte během vánočních svátku na nějaké spolky, které se starají o zvířata?
Nepřispíváme pouze o svátcích, ale v průběhu celého roku, kdy do místních útulků vozím potřebné věci, které buď získám v cenách na závodech, anebo je už moji psi nevyužijí (obojky, vodítka, deky).

Jak byste tento rok shrnula?
Tento rok byl pro mě jeden z nejsmutnějších, kdy jsem si sáhla až na samé dno. Na jaře mi totiž náhle a bez varování odešel můj nejlepší pes Tim, který pro mě byl třetím dítětem. Velmi mě to zasáhlo a byla jsem rozhodnutá skončit svojí závodní kariéru v mushingu, protože jsem měla pocit, že bez něj už to nebude to pravé. Ale osud tomu chtěl asi jinak, protože se narodili jeho potomci. A jelikož jsem si moc přála mít doma jeho krev, jednoho pejska jsem si vybrala a nechala si ho. Tím pádem mám pocit, že je Tim opět s námi. Jinak co se týče koronavirové situace, tak ta ovlivnila celou naší závodní sezónu, protože mnoho závodů u nás i v zahraničí bylo zrušeno. I přes to jsme se ale přeci jen stihli zúčastnit pár akcí a přivézt si domů nějakou tu medaili. Mezi naše letošní největší závodní úspěchy patří 2.místo a dvakrát 4.místo z ME ze Švédska na sněhu a dále dvakrát absolutní vítězství na překážkovém závodě se psem HARD DOG RACE z českého Opatova a z Polska. Mám velkou radost, že právě na těchto závodech (HDR) je generálním sponzorem právě firma FITMIN a já jako jejich ambasador, jsem předvedla parádní výkon se svým psím parťákem Nickem.

Co byste popřál/a do Nového roku 2021?
Především věřím, že ten další rok bude lepší než letošní. Že se celá situace uklidní a vše se pomalu vrátí k životu před pandemií. Především si přeji, abychom byli my a naši miláčci zdraví, neměli jsme žádné úrazy a mohli jsme si zase všichni společně užívat života a dělat co nás baví a naplňuje. Doufám, že vše špatné už je za námi a další rok si to všechno pořádně vynahradíme a užijeme.

O značce Fitmin
Fitmin je tradiční česká značka sídlící v podhůří Orlických hor, kde s respektem k přírodě a láskou ke zvířatům vyrábí krmiva, výživové doplňky a naturální pochoutky pro psykočky a koně. Od vzniku značky Fitmin uplynulo už více než 21 let a za tu dobu se mnohé změnilo, avšak základní hodnota rodinného byznysu – poctivý přístup k práci – zůstala zachována. Celou společností i nadále prostupuje duch původních zakladatelů společnosti, rodiny Štěpánkových. Jejich chovatelská a zemědělská tradice měla v Helvíkovicích vždy hluboké kořeny. Jako první u nás Fitmin v roce 2010 přišel s unikátní technologií přidávání čerstvého masa do procesu výroby krmiv, díky které si produkty zachovávají skvělou chutnost. Živiny zůstávají ve špičkové kvalitě a nejsou zničeny vysokými teplotami jako v případě, že je maso nejdříve zpracováno v moučku a teprve potom do granulí. Navíc to není maso ledajaké – jedná se o maso vysoké kvality, které je srovnatelné s kvalitou masa, které se používá v potravinářství.

Zdroj a foto: Fitmin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.