Pihy přibývají s věkem

Proč se s přibývajícím věkem zvyšuje počet pih?
Během času naše pokožka ztrácí schopnost pigmentovat rovnoměrně a je náchylnější ke tvorbě různých hyperpigmentací, ale také hypopigmentací, kdy se například na končetinách tvoří světlejší skvrnky než je opálené kožní okolí. Jedná se o přirozený proces stárnutí pokožky s individuálním sklonem, přibývání znamének, pih či jiných pigmentových změn je běžné a normální, pouze je vhodné dbát na pravidelné preventivní kontroly kožního povrchu, které slouží k případně brzkému odhalení negativních kožních změn například nádorového typu.

Proč se jich někomu tvoří víc a jinému jen pár?
Tento sklon je výrazně individuální a částečně také geneticky/dědičně daný. Velkou roli v negativním slova smyslu hraje UV záření a častá či excesivní expozice naší pokožky tomuto vlivu (slunění, solária).

A jaký je rozdíl mezi pihou a znaménkem?
Jednoznačně toto rozlišení provede až zkušený dermatolog, ať už pouhým okem či bližším vyšetřením dermatoskopem, který nám vyšetřovaný projev několikanásobně přiblíží. Všeobecně lze říci, že piha je drobná světle hnědá skvrnka nejčastěji ve slunci exponované oblasti, plochá, nevystupující nad povrch. Znamínka naopak mohou být tmavěji pigmentovaná, plochá i vystouplá nebo dokonce s bradavičnatým povrchem. Piha naše zdraví nikdy neohrožuje a jedná se čistě jen o případný estetický problém. Naopak znamínka mohou být nebezpečná a je třeba je pravidelně kontrolovat, ideálně 1x ročně, při vyšším počtu projevů i častěji.

Odpovídala MUDr. Zuzana Kotlasová, dermatoložka z Kliniky preventivní dermatologie.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.