5+1 potravina se saponiny! Nakopne vás v zimě, mrazu a posílí vaši imunitu

Pro správné fungování imunitního systému můžeme udělat hodně. Proti virům se dá bojovat i správnou podporou imunity z přírodních zdrojů. A v zimě je třeba zvyšovat svůj imunitní systém obzvlášť pravidelně. Kromě vitamínu C a D je dobré obohatit svůj jídelníček o saponiny. Pročistí váš organismus a přirozeně posílí imunitu.

Saponiny se nachází hned v několika potravinách, a tak si svoji imunitu posílíte přirozeně. Zařaďte do svého jídelníčku cizrnu, čočku, špenát, fazole, brambory nebo třeba kotvičník. „Saponiny působí na principu snížení povrchového napětí na plochách orgánů. Tím, že ve všech orgánech těla, počínaje střevy, přes žaludek, slinivku, žlučník, cévy, nervy, klouby a kůži snižují povrchové napětí, uvolňují a rozpouštějí nežádoucí sedimenty, a napomáhají je tak odstranit z lidského těla,“ řekl MUDr. Oto Sova.

Cizrna, které se také říká římský hrách, je pro posílení vaší imunity doslova zázračná. Nejen, že obsahuje saponiny, ale má i jiné výhody. Nachází se v ní totiž velké množství bílkovin, proteinů a vlákniny. Z vitamínů obsahuje vitamíny riboflavin, thiamin, niacin, kyselinu listovou a beta karoten. Z minerálu pak hořčík, vápník, zinek, draslík a fosfor. Cizrna je vhodná i pro alergiky.

Velkým pomocníkem pro zvýšení imunity je i čočka, která obsahuje vysoké množství vlákniny a saponinů. Také vitamíny A, B, C, E a kyselinu listovou, která posiluje náš imunitní systém. Nechybí ani stopové prvky jako vápník, fosfor a železo.

Saponiny najdete také ve špenátu. Ten má blahodárný vliv na náš organismus. Obsahuje železo, draslík, sodík, hořčík, fosfor, vápník a mangan, dále vitamín A – betakaroten, vitamín B – kyselinu listovou, biotin, niacin a také vitamín C. Ve špenátu se nachází také velké množství bílkovin. „Špenát má také příznivé účinky na srdeční rytmus, posiluje vlasy, nehty, kosti a zuby a pomáhá při krvetvorbě,“ vysvětluje MUDr. Oto Sova ze společnosti Reparexshop.

Pokud chcete posílit svoji imunitu, můžete si dopřát i brambory. Obsahují saponiny, spoustu vitamínů a nejlepší jsou pro imunitu studené. Proto se doporučuje dopřát si třeba i bramborový salát. Jsou plné vitamínů C a B, dále obsahují minerály jako železo, vápník hořčík, zinek, mangan a fosfor. „Na imunitu je nejlepší konzumovat potraviny se saponiny. V bramborách jich ale není dostatek. Stravu obohaťte o doplněk stravy Diamond Yacca, který saponiny obsahuje ve velkém množství, je přitom vhodný i pro děti a těhotné,“ vysvětluje doktor Oto Sova.

Fazole jsou další luštěninou, která obsahuje saponiny a zvýší tak vaši imunitu. Najdete v nich až 30 % kvalitních rostlinných bílkovin a prospívá ledvinám. Jsou bohaté na vitamín E, riboflavin, karoten a niacin, také na vitamíny řady B. Pomáhají snižovat krevní tlak a čistí střeva.

A jeden bonus na závěr. S kotvičníkem, kterému se říká „přírodní viagra“, se možná někdo ještě nikdy nesetkal. Tato bylina se louhuje jako čaj a obsahuje vysoké množství saponinů, které blahodárně působí na náš imunitní systém. Z dalších přírodních látek obsahuje alkaloidy, lignany, mastné kyseliny, glykosidy, aminokyseliny, kyseliny skořicové, třísloviny, pryskyřice, deriváty nebo taniny. Kotvičník podporuje funkci jater, zvyšuje libido a je výborným pomocníkem při únavě.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.