Jedni ho milovali, druzí nesnášeli. Jaký byl Karl Lagerfeld?

Blíží se výročí úmrtí módního velikána, jehož jméno znají i za hranicemi světa haute couture. Karl Lagerfeld byl ikonou, revolucionářem a módním inovátorem. Jeho troufalost a umění vdechnout klasice nový život ho katapultovala do pozice kreativního ředitele světově známého módního domu Chanel. Nejvíce ve svém životě hýčkal svou kočku, propojil svět high-fashion s módními řetězci a byl známý svými kontroverzními výroky. Připomeňte si při této příležitosti zajímavosti z jeho života a inspirujte se oblečením jeho stejnojmenné značky. Pro inspiraci jsme se vydali do Fashion Arena Prague Outlet ve Štěrboholech.

Tuhý bílý límec, tmavé sluneční brýle, kožené rukavice a bílý culík. Ikona, kterou milovníci módy jistě znají. Sám Karl zůstával nápadně nezměněn navzdory tomu, s jakou vizí přistupoval k módní tvorbě. Byl totiž známý svým impozantním pracovním nasazením i nedostatkem sentimentality, se kterou přistupoval ke svým vlastním návrhům. Inspiroval odhodláním přinášet stále něco nového. Myšlenka, že bude celý život přepracovávat jednu věc, byla jeho noční můrou a často se proto zbavoval umění, předmětů, návrhů a nápadů, které ho dříve inspirovaly.

Svou kariéru nastartoval úspěchem v mezinárodní soutěži, kde získal cenu za nejlepší vlněný kabát. Poté byl najat jako pomocný asistent a učeň v domu Pierra Balmaina a jeho dalším krokem už byla rovnou pozice designéra. Svazující pravidla haute couture a formální oblečení pro bohaté ho ale nebavila, a tak se rozhodl odejít a stát se návrhářem konfekce na volné noze. Bylo to odvážné? Ano, téměř až bláznivé. Karl byl však toho názoru, že móda, která se nedostane na ulici, není módou.

Tip:
Šaty Karl Lagerfeld, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 2 899 Kč, outletová cena 1 449 Kč. Klíčenky Choupette a Karl obchod Karl Lagereld, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 1 699 Kč, outletová cena 849 Kč. Peněženka Karl Lagerfeld, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 4 599 Kč, outletová cena 2 299 Kč. Vínová kabelka Karl Lagerfeld, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 8 199 Kč, outletová cena 4 099 Kč. Svetr Karl Lagerfeld, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 8 999 Kč, outletová cena 4 499 Kč.

Jako nezávislý tvůrce pak začal postupně pracovat pro značku Chloé, Fendi či Chanel, kde byl kreativním ředitelem až do své smrti. Na začátku této spolupráce čelil kritice. Lidé nevěřili, že by známý odpůrce haute couture zvládl práci s touto až národní památkou. Lagerfed jim ale svými kreativními nápady dokázal opak a oživil oblečení, aniž by narušil ducha značky. Mimo jiné se proslavil také svými přehlídkami a touhou reflektovat dění ve společnosti. Přehlídkou pro Fendi v roce 1993, do které obsadil striptérky a známou hvězdu filmů pro dospělé, například zvedl ze židle ředitelku amerického Vogue, která okamžitě přehlídku opustila.

Tip:
Černé lodičky Karl Lagerfeld, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 4 699 Kč, outletová cena 2 349 Kč. Rukavice Karl Lagerfeld, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 2 899 Kč, outletová cena 1 449 Kč. Sako a sukně Karl Lagerfeld, Fashion Arena Prague Outlet, sako – původní cena 12 799 Kč, outletová sukně 6 399 Kč, sukně – původní cena 9 399 Kč, outletová cena 4 699 Kč. Hrnečky Karl Lagerfeld, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 2 099 Kč, outletová cena 1 049 Kč. Modrá kabelka Karl Lagerfeld, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 7 199 Kč, outletová cena 3 599 Kč.

Karl se jednoduše nebál říci nahlas to, co si myslel a jeho kariéru provází spoustu provokativních momentů. Po tom, co sám zhubl 42 kg za 13 měsíců, se nebál veřejně kritizovat vzhled mediálně známých osobností. O sestře britské vévodkyně veřejně prohlásil, že není hezká a měla by se ukazovat pouze zády. O princezně Dianě řekl, že je krásná a milá, ale hloupá. Obdivoval božský hlas zpěvačky Adele, a přesto ji označil za moc tlustou. Kromě vzhledu a volby oblečení se nebál ani vyjádřit svůj názor na politická rozhodnutí.

Navzdory jeho kritice a upřímnosti však prokázal světu módy neuvěřitelnou službu. Byl jediným designérem, který v Paříži předváděl každý rok dvě kolekce haute couture a současně pracoval pro největší módní giganty. Pomohl vybudovat luxusní impéria a v 90. letech založil i svou vlastní stejnojmennou moderní značku, která má stovky kamenných obchodů po celém světě, jedním z nich je například ten ve Fashion Arena Prague Outlet. I zde narazíte na typické kolekce inspirované jeho milovanou kočkou Choupette. Zvíře, kterému po své smrti odkázal část svého majetku a kterou nikdy nenechával bez dozoru. Možná bláznivý, ale svůj a geniální. Takový byl Karl Lagerfeld.

Zdroj a foto: www.fashion-arena.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.