Diagnóza syndromu polycystických vaječníků není konečná, pomohou inositoly
Jedna z nejčastějších diagnóz, kterou slyší ženy v ordinacích gynekologů je syndrom polycystických vaječníků. Obvykle se na tzv. PCOS přijde poté, co nemohou ani po dlouhodobém snažení otěhotnět nebo je jejich cyklus velmi nepravidelný, slabý, či úplně vymizí. Léčba je někdy běh na dlouhou trať, s touhou po miminku se však loučit nemusíte. Když obohatíte svůj jídelníček o správné doplňky stravy, v dohledné době se jistě dočkáte pohledu na vysněné dvě čárky na těhotenském testu.
Syndrom polycystických ovárií patří mezi nejčastější příčiny nemožnosti otěhotnět a trpí jím 4 procenta všech žen. Současně bývá diagnostikován u drtivé většiny žen, které se trápí neplodností a neovulují. PCOS vzniká vlivem hormonální nerovnováhy a nese s sebou řadu příznaků. Patří mezi ně abnormálně dlouhé cykly, velmi slabé menstruační krvácení, jeho úplné vymizení nebo výrazné nepravidelnosti v cyklu. Objevuje se i akné nebo ztráta vlasů. Ženy, které se potýkají s tímto onemocněním, potkává také zvýšené ochlupení v typicky mužských oblastech (například na zádech nebo na prsou) a ukládání tuku v oblasti břicha. To je dané vlivem zvýšené produkce mužského hormonu testosteronu.
Jak to, že gynekolog na PCOS nemusí přijít?
Hormonální nerovnováha způsobuje mimo jiné i absenci ovulace, která je také důvodem, proč nelze otěhotnět. Na onemocnění se často ale nepřijde při běžných gynekologických prohlídkách. „Diagnóza PCO syndromu je založena na laboratorním vyšetření mužských pohlavních hormonů, jejichž hladina je zvýšena, a ultrazvukovém obrazu vaječníků. Buď jeden nebo oba vaječníky bývají zvětšené a obsahují větší množství drobných folikulů. Vzhledem k rozmanitému obrazu PCO syndromu je někdy diagnóza stanovena až lékařem v centru asistované reprodukce,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Radka Gregorová z Lékařského domu na Praze 7.
Jak si pomoci k otěhotnění
Moderní medicína ale již přišla se způsoby řešení. Jedním z nich je konzumace doplňků stravy s inositoly. Ty existují v těle ve dvou formách. Pokud jsou v ideální koncentraci, kdy tzv. myo-inositolů je přirozeně více, pomáhají snižovat hladinu mužských pohlavních hormonů, čímž harmonizují menstruační cyklus a podporují ovulaci.
„Zejména ženy trpící syndromem polycystických vaječníků by měly užívat doplněk stravy obsahující inositoly. Studiemi bylo prokázáno, že jejich užívání ve správném poměru pomáhá zpravidelňovat menstruační cyklus. To vede k brzkému dosažením ovulace a zlepšení kvality zárodečných buněk – vajíček i spermií,“ vysvětluje účinky inositolů na schopnost otěhotnět gynekoložka MUDr. Radka Gregorová.
Inositoly zároveň omezují příznaky zvýšené hladiny testosteronu. Při výběru preparátu se zaměřte na kombinaci inositolů, folátů, vitamínů E, D a C a minerálů jako je zinek a selen, což jsou všechno látky podporující nejen zdraví, ale hlavně plodnost.
Více vlákniny, méně tuků
Doplňky stravy ale nejsou tím jediným. Ženy by se určitě měly zaměřit na vhodnou životosprávu. „Ženy se syndromem polycystických vaječníků by se měly vyvarovat nadměrnému příjmu cukrů a tuků, protože mají do budoucna zvýšené riziko cukrovky, ischemické choroby srdeční a nadváhy. Naopak žádoucí je zvýšený příjem kvalitních bílkovin, esenciálních mastných kyselin, vlákniny, tekutin a fytoestrogenů obsažených v jeteli, sóje, čočce, lněném semínku a cizrně,“ upozorňuje gynekoložka MUDr. Radka Gregorová.
Nezapomínejte na inositoly při IVF
Používání doplňků stravy s inositoly je vhodné nejen při snaze otěhotnět, ale i poté, co k otěhotnění dojde. Vzhledem k prokázanému pozitivnímu účinku inositolů na kvalitu zárodečných buněk – tedy i embryí, zvyšuje jeho užívání úspěšnost metody mimotělního oplodnění. Proto by takový doplněk neměl chybět ženám, které podstupují právě metodu IVF v centru asistované reprodukce.
Foto: archiv