Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Trápí vás křečové žíly? S botami na jehlách se rozlučte!

Podpatky k ženám neodmyslitelně patří. Umí opticky přidat pár centimetrů do výšky i dodat na atraktivnosti a eleganci. Faktem však zůstává, že si celodenní chození v lodičkách, anebo na jehlách vybírá svou daň. Kromě bolavých chodidel nebo puchýřů mohou být faktorem zhoršujícím stav křečových žil. Je-li to i váš případ, s každodenním nošením vysokých podpatků se raději rozlučte.

Nohy si zaslouží důkladnou a stoprocentní péči, která by měla spočívat v pravidelných návštěvách pedikúry. Díky nim lze snížit riziko vzniku různých kožních a ortopedických onemocnění. Žádoucí je i domácí péče v podobě vodní lázně či ošetření peelingem. V neposlední řadě pomohou masáže nohou, které jsou prevencí proti otokům a pocitům těžkých nohou, což jsou jedny z příznaků žilního onemocnění. Nezbytným krokem je i výměna botníku.

Kvalitní obuv je alfou a omegou zdravých nohou
Mnoho žen se řídí heslem „Parádo, trp!“. To znamená, že nosí často úzké lodičky, v nichž je tlačí chodidla, způsobují puchýře nebo v nich bolí doslova každý krok. Dobrá obuv je základem zdravých nohou, a také prevencí zhoršení žilního onemocnění. V případě, že nosíte každý den podpatky vyšší než 6 cm, anebo naopak boty úplně ploché bez tvarované klenby, je velká šance, že jste na cestě, jak si toto onemocnění zhoršit. Proč?

Při nošení vysokých podpatků nesou celou váhu těla bříška chodidel a prsty. V této nepřirozené poloze se omezuje návrat žilní krve, která se hromadí v nohách. Tento fakt může být důvodem zhoršení stavu křečových žil. U zcela placaté boty váha padá pro změnu na patu, a to nesvědčí ani páteři, ani klenbám chodidel. Více tipů na péči o nohy najdete třeba na www.zilniporadna.cz.

Aby se „křečáky“ nehoršily
Ideální je rozumný, dvou až pěticentimetrový podpatek či klínek, který umožní váhu rovnoměrně rozložit na celé chodidlo. Boty si proto nikdy nekupujte bez vyzkoušení a vybírejte si takové, které budou z kvalitního materiálu, špička nebude příliš úzká a chodidlo v nich bude mít dostatek prostoru. Vždy si je nazujte a udělejte v nich v obchodě několik kroků, abyste zjistili, jak sedí na noze. Jakýkoliv nepříjemný pocit je důvodem, proč si vybraný pár nekupovat. Také je výhodnější vyrazit na nákup odpoledne, kdy je noha po celodenním chození přirozeně oteklejší. Zkoušení bot ráno může být zavádějící.

Co dělat, když prevence nestačí?
Pokud i přes všechno spatřujete viditelné známky metliček či křečových žil, neotálejte a navštivte svého lékaře. Základem léčby je totiž užívání venofarmak – léků na posílení žilní stěny a zlepšení odtoku krve. Dále nošení kompresních punčoch, které zabraňují žilnímu přetížení a změna životního stylu. Právě venofarmaka může doporučit a předepsat jedině lékař. „Žilní onemocnění je celoživotní a zhoršuje se s věkem. V případě, že diagnóza následuje několik měsíců až let po prvních příznacích, přechodné otoky a metličky se mohou změnit ve varixy (křečové žíly), posléze trvalé otoky a následně trofické kožní změny podmíněné špatnou cirkulací. Konečně posledním stadiem onemocnění je bércový vřed,“ uzavírá praktická lékařka MUDr. Jana Vojtíšková z Prahy.

5 tipů, když se vysokých podpatků nechcete vzdát
·        Na pracovišti se přezouvejte.
·        Choďte v přírodě bosí. Tráva nebo písek budou jemně masírovat chodidla.
·       Pořiďte si speciální ortopedické vložky.
·       Boty kupujte večer, kdy je noha oteklejší.
·        Neseďte se zkříženýma nohama! Způsobuje to bolesti zad a také se při tom stlačí velké krevní cévy a krev teče v nohách pomaleji. Křížením může dojít k poškození nervových zakončení nebo ke zhoršení metliček a křečových žil jako obranná reakce těla na zvýšený tlak v nohách.

Hledejte informace o žilním onemocnění. Více o tom, jak pečovat o své nohy najdete na www.zilniporadna.cz nebo v mobilní aplikaci „Bolí vás nohy?“.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *