Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

BydleníZe života

21 nápadů, jak se v roce 2021 chovat šetrněji k planetě

Nikdy není pozdě začít se chovat přívětivěji k naší planetě – v roce 2021 si třeba můžete dát za cíl zahrnout do svých každodenních aktivit některé z 21 následujících pravidel, které šetří čas, peníze, ale hlavně naši Zemi! Společnost Procter & Gamble, odborník na praní, mytí nádobí i osobní hygienu, přichází s 21 tipy, které se Vám můžou hodit a pokud se jich budete držet, budete zároveň chránit své okolí a životní prostředí.

 • Zavřete kohoutky při čištění zubů – díky zavření kohoutků během čištění ušetříte každý den až 9 litrů vody.
 • Krátká sprcha – dlouhé sprchování v horké vodě je sice možná uvolňující, ale rozhodně není potřeba dvakrát denně.
 • Studená sprcha – jak známo, otužování podporuje imunitu a navíc šetří energii! Pokud do studené sprchy nevlezete, zkuste nejdřív otočit na studenou až na poslední půl minutu sprchování a postupně prodlužovat čas.
 • Vytápění na nižší stupeň – zkuste si ložnici vytopit na 19 stupňů. Nespí se vám hned lépe? Především pro spánek není nutná přetopená místnost, vše se dá dohnat teplejší dekou nebo pyžamem.
 • Zalévání zahrady – stačí si na zahradu instalovat nádrž na dešťovou vodu a místo pitné používat tuto.
 • Druhotné použití vody v kuchyni – stojí vám už voda dlouho v konvici a chcete si nalít novou? Ideální je použít odstátou na zalití květin, těm navíc prospěje pokojová teplota vody.
 • Myčka – současné myčky jsou velmi efektivní i při malé spotřebě vody. Vlastně jsou v součtu mnohem efektivnější než mytí jednotlivých kusů nádobí pod tekoucím kohoutkem.
 • Domácí kompost – zbytky z jídla nebo prošlé jídlo najde své místo v domácím kompostéru, který po čase kuchyňský odpad promění na velmi výživnou hmotu.
 • Chytrá lednice / aplikace se seznamy potravin – lednička ukrývá mnohá překvapení, bohužel mnohdy je neodkryje včas a jídlo se stane prošlým. Pokud nemáte chytrou ledničku, zkuste nějakou z aplikací, která vám pomůže neztratit přehled, co je v lednici a upozorní, když se bude blížit doba spotřeby potravin.
 • Nenakupujte hladoví – je dokázáno, že hladový nakupující nakoupí častokrát i potraviny, které by se jinak v jeho nákupním košíku neobjevily.
 • Lokální potraviny – pokud vám to dovoluje vaše lokalita, zkuste také soustředit pozornost na nákup potravin místních farmářů a výrobců. Podpoříte menší farmáře z vašeho okolí a eliminujete finančně i environmentálně zatěžující dopravu potravin napříč kontinenty.
 • Sezónní potraviny – odkud vlastně doputovaly například jahody v zimě a jakou uhlíkovou stopu jejich přeprava zanechala? Není lepší si počkat na léto a nasbírat si jahody na poli a užít si jejich pravou chuť?
 • Třídění odpadu – zefektivnění třídění pomůžou třeba oddělené koše na různé druhy odpadu. Pak totiž můžete i malý obal jen jednoduše vyhodit do příslušné přihrádky.
 • Správné třídění odpadu – třídíme už skoro všichni, ale čas od času zaváháme, kam s daným odpadem. Pomoci může například aplikace kamsnim.cz, kde jednoduše zadáte, co chcete vyhodit, a aplikace vyhodnotí, kde je nejbližší příslušný kontejner.
 • Nesviťte zbytečně – Podle posledních průzkumů se do roku 2050 téměř zdvojnásobí celosvětová spotřeba elektřiny. Zkuste se zaměřit na svou vlastní spotřebu elektrické energie a pokuste se ji malými krůčky lehce snížit. Začněte tím, že nebudete nesvítit v místnostech, kde se momentálně nikdo nenachází.
 • Úsporné žárovky – pokud zakoupíte kvalitnější, vydrží vám také delší dobu.
 • Vytažení zásuvek – zařízení zasunutá v zásuvkách totiž zbytečně spotřebovávají energii, kterou ani nevyužijete.
 • Praní prádla na kratší cykly a nižší teplotu – oblečení vám vydrží déle pěkné a nositelné, a navíc ušetříte spoustu elektrické energie i vody. Prací kapsle Ariel jsou funkční i při praní na pouhých 30 stupňů.
 • Zodpovědné dávkování – prací a čisticí prostředky jsou velmi účinné i při použití malého množství, není tedy třeba do pračky sypat několik odměrek prášku. Se správným dávkováním pomůžou třeba prací kapsle, které jen bez přemýšlení hodíte pod prádlo.
 • Zodpovědné nakupování – dávejte přednost produktům balených v recyklovaných nebo recyklovatelných obalech nebo kupujte náplně produktů namísto celého nového produktu – tekuté mýdlo na ruce nebo třeba i Jar už seženete v doplňovacích lahvičkách.
 • Mějme oči otevřené – Třídění odpadu a odpovědnost k životnímu prostředí není jen pro „ekoblázny“ a aktivisty. V dnešní době je environmentální zodpovědnost naprostou nezbytností a povinností každého z nás, kdo chce žít v udržitelném a čistém světě. Není však nutno razantně změnit životní styl, abyste pomohli planetě – stačí, když se budete pravidelně soustředit na maličkosti a uděláte z nich postupem času rituál a zvyk. Malé pravidelné návyky totiž přispějí k ochraně životního prostředí mnohem více než krátkodobé a impulzivní velké aktivity. Začněte se zajímat o prostředí, ve kterém žijete a snažte se k němu chovat s respektem, láskou a péčí – naše planeta je naším jediným domovem a zaslouží si, abychom o ni pečovali.

Zdroj a foto: Procter & Gamble

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *