Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Hitparáda problémů při rekonstrukci chat: Komplikace s rekonstrukcí druhých domovů řešil každý druhý chatař!

Ceny bytů stoupají a pro mnohé se tak vlastní bydlení stává nedostupné. Jedním z řešení této situace je přeměna chaty či chalupy na trvalé bydlení. 40 % českých druhých domovů však není podle jejich majitelů trvale obyvatelná. Více než třetina majitelů chat proto plánuje rekonstrukci, která by tento stav napravila. 78 % majitelů chat by úpravy financovalo z vlastních úspor, 42 % předpokládá využití úvěru. Mezi nejčastější problémy rekonstrukcí patří podle průzkumu Stavební spořitelny české spořitelny (Buřinky) nedostatek financí, problémy s řemeslníky nebo celkové prodražení.

S chatařením nejsou spojeny jen volné víkendy a odpočinek, ale i starosti a opravy. Přestavbu, která umožní celoroční obývání druhého bydlení, plánuje 36 % chatařů. Stejný počet uvedl, že chata je pro ně dostačující a úpravy neplánují. 4 % majitelů chat již rekonstrukci mají za sebou, 17 % zatím neví. Přestavby by majitelé nejčastěji platili z úspor (78 %), stavební spoření nebo úvěr ze stavebního spoření by využil každý pátý.

Když už úvěr, tak na kompletní rekonstrukci
Pokud by si majitelé chat a chlup měli brát úvěr na úpravu svých druhých domovů, polovina by tak financovala celkovou rekonstrukci objektu. Zásadní opravy, jako nová okna nebo rozvody by úvěrem hradil každý pátý.

Komplikace při úpravách – nedostatek řemeslníků i problémy s dojezdem na stavbu
Rekonstrukce s sebou často přináší i komplikace, problémy spojené s úpravami druhého bydlení zažil každý druhý majitel chaty. Mezi ty nejčastější patří podle průzkumu Buřinky nedostatek financí, ten trápí čtvrtinu rekonstruujících, 6 % dotázaných podcenilo rozpočet již ve fázi plánování a dalších 10 % řešilo prodražení úprav. „Přeměny chat a chalup na trvalé bydlení probíhají často na dálku, což ztěžuje koordinaci prací a domluvu s řemeslníky. Postupně se také může ukázat, že stavba byla v horším stavu, než se původně čekalo. To všechno úpravy prodraží, proto doporučujeme počítat aspoň s 15% rezervou,“ radí Monika Kopřivová, ze Stavební spořitelny České spořitelny.

O výzkumu
Výzkum Fenomén druhého bydlení pro Stavební spořitelnu České spořitelny (Buřinku) prováděla v dubnu 2021 společnost STEM/MARK na reprezentativním vzorku populace ČR ve věkové kategorii 18-75 let v počtu 1400 osob. Současně byl výzkum realizován také na doplňkovém souboru 520 vlastníků chat a chalup.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *