Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CestováníSport

Léto na horách? Určitě s holemi!

Také letošní léto nahrává trávení volného času v tuzemsku. Hory hlásí rekordní počty návštěvníků, hřebeny Krkonoš jsou za hezkého počasí plné turistů a třeba takový východ slunce na Sněžce je fenomén, na který se sjíždějí lidé ze všech koutů vlasti.

Tuzemské letní hory mají co nabídnout. Krátké výlety pro děti spojené se spoustou zábavy, kterou horská střediska nabízejí, pohodové výšlapy pro celou rodinu, celodenní výlety pro zkušené i dlouhé přechody horských hřebenů pro ty, kteří se chtějí vydat do hor třeba i na vlastní pěst.

Ať už vyrážíte do hor na polodenní výlet nebo týdenní expedici, určitě se vám budou hodit dobré boty, kvalitní oblečení, nějaká ta svačinka do baťůžku a také hole. Ty jsou u nás stále nejpodceňovanější součástí turistické výbavy, ačkoliv se jedná o doplněk téměř nejdůležitější.

Turistické hole vám zajistí nejen oporu, ale také zefektivní pohyb vašeho těla. Rychlá chůze nebo dokonce běh s holemi je totiž téměř o 50 % efektivnější než bez holí. Zapojíte větší množství svalů, vydáte více energie a fyzická aktivita má pro vaše tělo efektivnější dopad.

Při zapojení více svalů navíc každý váš sval zkonzumuje v každém kroku méně energie a vy tak vydržíte mnohem více než obvykle. Vaše váha je rozprostřena jak na nohy, tak i na ruce, čímž šetříte kloubní aparát. A v neposlední řadě – v těžším terénu znamená pohyb s holemi rovněž bezpečí. Žádný sestup pro vás již nebude překážkou.

Světovým lídrem v oblasti turistických holí je německá firma LEKI, v jejíž nabídce naleznete desítky holí. Pro klasickou turistiku se porozhlédněte v segmentu skládacích turistických holí, pokud vás baví rychlejší pohyb po horách, zkuste třeba kategorii Cross Trail, a pokud holdujete trailovému běhání, i v této oblasti naleznete špičkové hole, které používají přední světoví závodníci.

Hole pak zkombinujte s vhodnou obuví a máte téměř vyhráno. Těžké pohory v poslední obě nahrazují lehké trailové boty s kvalitní podešví leckdy vybavené Goretexovou membránou, která udrží nohy v suchu i v nepříznivém počasí. Vybrat si můžete třeba u Mizuna, které modely určené do hory vybavuje podešví se skvělou trakcí, za kterou stojí francouzští pneumatikáři od Michelinu.

Podcenit nelze samozřejmě ani oblečení. Dole v údolí mže být vedro k zalknutí, ale když se pak na hřebenech zatáhne a zafouká, může pocitová teplota klesnout i o několik desítek stupňů. Pořádná bunda nebo alespoň větrovka je v takových situacích k nezaplacení. Nemluvě o nepromokavých vrstvách oblečení, když vás chytne déšť. Porozhlédněte se třeba v nabídce značky Maloja, která proslula nekompromisně funkčním oblečením s neotřelým designem.

Když jste konečně vybaveni, stačí již jen řízek v housce do batohu a můžete vyrazit. I když i ty řízky dnes nahrazují různé tyčinky a další sportovní výživa, která nejenže chutná, ale která dodá tělu vše potřebné pro pokračování vašeho výletu.

Na horách je zkrátka krásně. Prostě se zabalte, pořádně vybavte a vyrazte na hřebeny…

Zdroj a foto: Leki

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *