Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

MódaZe života

První udržitelný obchoďák pro Česko: Týdenní swap

Rádi obměňujete šatník nebo pořizujete vychytávky do domácnosti? Zároveň se někdy ztrácíte v materiálech a nakoupíte ukvapeně? Máte pocit, že už je věcí všude dost a chcete se smysluplně zbavit těch svých? Pak navštivte ve dnech 13. až 19. září v Pražské tržnici v Holešovicích První udržitelný obchoďák: Týdenní swap!

Ve stylové Hale č. 17 objevíte zboží v kvalitě, kterou ověřili předchozí majitelé. Najdete zde oblečení, domácí potřeby, knihy, dekorace nebo pokojové květiny. Nebudou chybět ani doplňky, hračky a dětské či sportovní oblečení nebo nerozbalená kosmetika.

Hlavně si ale společně zkusíme swapování a další udržitelné návyky v praxi, protože o tom tento týden bude. Tohle není bazar, ale mnohem víc! Bohatý doprovodný program zaměřený na praxi i informace doplní také křest nové stolní hry Terra Futura, která vznikla ve spolupráci projektu Hra o klima s firmou Albi. Hra přenáší hráče do budoucnosti, kde budují města a průmysl a snaží se neznečistit krajinu. V závěru týdne vás čeká i promítání dokumentu Velká zelená zeď z nabídky festivalu Země na talíři.

Odneste si co potřebujete
Nejrozsáhlejší částí programu bude pravděpodobně největší swap na světě. Sami návštěvníci přinesou věci, které jim už posloužily – a je na čase, aby uvolnily místo v  domácnosti a potěšily někoho dalšího. To může udělat každý, i vy. Přineste, co už nepotřebujete, přitom je to stále v dobré kvalitě. Organizační tým věci roztřídí, aby si mohli všichni návštěvníci pohodlně a přehledně vybírat. Jde o hravý způsob pořizování věcí s velkou výhodou: neplatí se za jednotlivé kusy. Prostě si koupíte vstupné, které pokrývá organizační náklady a obohacující doprovodný program plný přednášek a workshopů. Pak už je jen na vás, jestli si něco odnesete – to je swap, neboli vzájemná výměna.

Podmínkou i samozřejmostí je odnos rozumného množství věcí pro vlastní potřebu, slušnost, ukázněnost a sounáležitost. “Atmosféra na akcích podporuje sdílení zdrojů, zkušeností a sbližování jedinců i generací. Proto se trend swapů dostává do srdcí široké veřejnosti a kdo neswapuje, dříve či později o tom minimálně uslyší,“ říká Kristýna Holubová, spoluzakladatelka neziskové organizace SWAP Prague, která tyto akce v Praze organizuje. “Věcí je všude dost, pojďme se konečně chovat zodpovědně k sobě navzájem i k přírodnímu prostředí a zdrojům, které spolu sdílíme – a nakonec tak i sami sobě. Začněme dnes, tady, tahle změna je pro každého bez rozdílu věku, platu…” dodává Kristýna.

Získejte praktické informace
„Navazujeme na úspěšné akce Týdenní swap z minulých let. Tentokrát se ale můžete těšit na ještě víc doprovodného programu, proto jsme zvolili komplexnější název: Týdenní Swap: První udržitelný obchoďák”, vysvětluje spoluzakladatelka SWAP Prague Lucie Poubová. Přibližuje také, jak celý nápad vznikl: „V roce 2016 jsme s Kristýnou udělaly první swap jen tak pro zábavu. Dnes to jsou nejen akce, ale také aktivní online komunita téměř třiceti tisíc lidí, kteří mezi sebou denně vyměňují spoustu krásných a užitečných věcí. Dlouho sníme o tom, že v Praze vznikne místo, kde bude možné nakupovat eticky a udržitelně, protože lokální přímá výměna je nejšetrnější a nejúčinnější způsob ekologického získávání věcí. Podobná místa napevno existují třeba ve Švédsku či Německu, my jsme se rozhodli vyzkoušet to zatím na sedm dní – a kdy jindy, než právě teď, kdy se všichni konečně zase vracíme k volnému setkávání.“

Během celého týdne čeká na návštěvníky pestrý doprovodný program. Udržitelný přístup totiž spočívá nejen ve vzájemné výměně věcí, ale především v postupném přetváření spotřebních návyků, aby byly funkční a praktické. Nenakupováním, rozumným nakupováním, tříděním, recyklací a posíláním věcí dál šetříme své peníze, energii, planetu a prodlužujeme životní cyklus výrobků. Právě o tom budou workshopy a diskuse na týdenním swapu.

Výběr z doprovodného programu:

 • Dětský koutek s hlídáním od pondělí do pátku vždy 10:00 – 13:00
 • Křest nové stolní hry Terra Futura pondělí v 11:00
 • Opravárna oblečení a drobných spotřebičů v pátek 10:00 – 19:00
 • Film Velká zelená zeď s diskuzí, ZEMĚ NA TALÍŘI – HRA O KLIMA, sobota 18:00

Workshopy:

 • Konmari – třídění domácnosti
 • Tour Swapem aneb Jak efektivně swapovat
 • Pestrý upcycling s Green Cat pro děti i dospěláky
 • Jak na děti bez zbytečností s Ebuu
 • Základy šití – Strojovna
 • Umělecké štepování s Kateřinou Černou
 • Upcycling ze starých džín s Petrou

Přednášky a diskuse:

 • Přestaňte nakupovat a investujte do sebe s Kamilou Boudovou (stand up)
 • Divoké devadesátky v sekáčích a jejich formy dnes – PotexNosené (SK)
 • Ze světa textilu až do našich skříní – Lucie Nencková (environmentální politika), Štěpán Vaškevič (Institut cirkulární ekonomiky)
 • Greenmarketing vs. greenwashing – EconeaGreen Cat, Nila
 • Není vlákno jako vlákno – Green dress makers Olomouc
 • Jak na udržitelný šatník – Eva Urbanová (NILA)

Pro podrobnosti o doprovodném programu sledujte událost na Facebooku, kde budou postupně přibývat detaily.

Nad akcí převzal záštitu Úřad městské části Praha 7 a podporuje ji Magistrát Hlavního města Praha, Nadace Jistota, Země na talíři – Hra o klima.

Kdy:
13. – 19. září 2021 vždy od 10:00 do 20:00

Kde:
Pražská tržnice, hala číslo 17
https://goo.gl/maps/ZaLHgnB9qx4zDBtFA

Předprodej vstupenek:
https://goout.net/cs/jine-akce/tydenni-swap-prvni-udrzitelny-obchodak/mcevf/+gcetq/

1 den – 190 Kč
3 dny – 400 Kč
5 dní – 600 Kč

Zdroj a foto: SWAP Prague

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *