Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Móda

Silonky: český vynález, který výrazně ovlivnil svět módy

Věděli jste, že český nadaný vědec Otto Wichterle vynalezl v roce 1950 polyamidovou přízi a tím pádem nechal vzniknout první silonky? Tento, často podceňovaný objev přitom výrazně ovlivnil vývoj módního průmyslu a stylu oblékání v posledních sedmi dekádách. Ovšem historie tohoto kusu oblečení je daleko zajímavější, proto jsme se jí rozhodli zabývat podrobněji. Ovšem nezapomněli jsme ani na aktuální trendy, pro inspiraci jsme se proto vydali do nejnavštěvovanějšího pražského outletového centra Fashion Arena Prague Outlet.

Možná vás překvapí, že předchůdce dnešních punčoch znali již ve starém Egyptě. Ještě zajímavější je fakt, že již tehdy u tkaných ponožek zesilovali materiál v oblasti špiček a pat. Stejně jako řadu dalších kulturních a technických vymožeností je od Egypťanů přejali Řekové. Ti je ale podle dochovaných památek nepoužívali k dekorativním účelům, jako tomu bylo v Egyptě, ale využívali je pouze jako ochranný oděv pro dělníky.

Za právoplatnou součást dámského šatníku se punčochy dají považovat až v průběhu šestnáctého století. Jednalo se však vždy o nákladnou ruční výrobu, která znamenala omezení v počtu vyprodukovaných kusů. Ne každá dáma tak vlastnila svůj vlastní pár punčoch a pro tehdejší nositelky byly punčochy symbolem luxusu a privilegovanosti. Zásadní pokrok ve výrobě nejen punčochového zboží přinesl William Lee, jehož vynález ve formě tkalcovského stroje později zaplnil nejednu továrnu a proces výroby dámských punčoch výrazně urychlil a podstatně zlevnil.

O největší pokrok v oblasti výroby punčoch se však zasloužil až český vědec Otto Wichterle. Umělé vlákno silon, jež nahradilo do té doby používané luxusní hedvábí, výrazně napomohlo k tkaní punčoch v ohromném množství. Nové punčochy byly levné, pevné a funkční. Krátce po vydání inovačního produktu na trh a masové oblibě u žen, se začalo novému typu punčoch přezdívat, po silonovém vláknu, „Silonky“.

Tip redakce:
Zelené silonky Calzedonia, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 289 Kč, outletová cena 144 Kč. Síťované silonky Calzedonia, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 369 Kč, outletová cena 139 Kč. Silonky se srdíčkama Calzedonia, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 599 Kč, outletová cena 79 Kč. Silonky s puntíky Calzedonia, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 1 149 Kč, outletová cena 79 Kč. Silonky Calzedonia, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 229 Kč, outletová cena 79 Kč.

Rok 1950 výrazně ovlivnil nejen tkalcovský průmysl, ale následné módní trendy. Brzy po převratném objevu klasickou verzi silonek doplnily i samodržící punčocháče tzv. samodržky s gelovým lemem, které se ženám nepříjemně nezařezávaly do pasu. Ty, společně s klasickými silonkami, umetly cestičku revolučním minisukním v následující dekádě. Šedesátá léta dala, spolu s érou minisukní, také za vznik punčocháčům, jaké známe již dnes. Vykukující podvazky se tehdy dámám rozhodně hlídat nechtělo a stále přiléhavější střihy nelichotivě odhalovaly konstrukci a držící systém pásu.

A čemu dáte přednost vy?
Za poslední zásadní inovaci tohoto výrobku bývá považováno zapojení vláken lycry. Nylon společně s kombinací lycry dodává na pružnosti a odolnosti, tím pádem dalším experimentům na poli barev či designů už nic nebrání. Zůstat tak můžete u elegantní klasiky s rafinovaným zadním švem, nebo dát přednost originálnějším kouskům.

Tip redakce:
Bílé podvazkové silonky Calzedonia, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 1 449 Kč, outletová cena 79 Kč. Černé silonky Calzedonia, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 289 Kč, outletová cena 174 Kč. Černé silonky s kohoutí stopou, Fashion Arena Prague Outlet, outletová cena 229 Kč. Červené silonky Calzedonia, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 169 Kč, outletová cena34 Kč. Bílé silonky s kytičkami Calzedonia, Fashion Arena Prague Outlet, původní cena 599 Kč, outletová cena 79 Kč.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *