Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pitíZábava

Protože i hmyz potřebuje bydlet

Hmyz je pro naši planetu životně důležitý, a i když třeba mezi fanoušky obyvatel říše brouků nepatříte, přesto jim můžete snadno pomoci a tím pomoci i Zemi. Nebojte, neznamená to, že byste doma měli mít v každém koutě deset pavouků. V okolí mnoha restaurací McDonald’s teď najdete malé hmyzí hotely. Podobné domečky si můžete jednoduše postavit i vy a pak je umístit na zahradu nebo třeba na strom před panelák. Tak jdeme na to?

Bez hmyzu ani ránu
Proč je vlastně hmyz tak nepostradatelný? Těch důvodů je spousta. Především pomáhá s opylováním, takže kromě toho, že díky němu na jaře krásně rozkvétají louky, je zásadní i pro úrodu. Je to tak, bez hmyzu byste si zkrátka nemohli dát ani legendární hranolky. Hmyz ale pomáhá i s rozkládáním spadaných stromů a vůbec dalšího rostlinného i živočišného odpadu. Je zkrátka alfou a omegou našeho ekosystému. A přitom právě člověk je pro hmyz největším nepřítelem a každý rok kvůli industriální společnosti vyhynou tisíce jeho druhů. Řešení tohoto problému spočívá hlavně na vládách a velkých korporacích, ale svou troškou do mlýna můžete přispět i vy.

Hotel U Mekáče
V rámci kampaně Naše protože teď umisťujeme hmyzí hotely v blízkosti svých restaurací společnost McDonald’s. Hmyz totiž potřebujeme i ve městě, ale právě tam se mu často žije nejhůř a ideálním pomocníkem při řešení tohoto problému jsou právě hmyzí domečky. Ty mohou být malé i velké, na velikosti nezáleží, a lze je umístit prakticky kamkoli. Přitom si můžete být jisti, že si tam broučci najdou cestu. No, a právě takový domeček můžete hravě postavit sami, s kamarády nebo rodiči. Inspirovat se můžete právě hotely U Mekáče, ale jak bude nakonec váš hmyzí domeček vypadat, to je čistě na vás.

Otevřete si hmyzí hotel!
Hmyzí domečky si můžete koupit už hotové v supermarketech nebo třeba obchodech s potřebami pro zahrádkáře a stavitele. Mnohem větší zábava ale bude, když se do stavění pustíte sami! Nebojte se, nemusíte být vyučeni na truhláře. Bude stačit jen odhodlání a trocha materiálu, který ani nemusíte kupovat. Využít lze zbytky starých prken, bedýnek od ovoce nebo dutých polínek a jako výplň pak větvičky, šišky nebo silnější stébla alias “brčka”, která najdete v parku nebo v lese za městem. V McDonald’s použili jako výplň i svá papírová brčka a dřevěné příbory, kterými v minulosti nahradili plastové, čímž ročně šetří 53 tun plastu. Myslete ale na to, že hmyzu bude dobře hlavně domečku z přírodních materiálů. Klidně postavte maličký domeček, který vyplníte jen šiškami nebo dutými stébly, nebo naopak velké sídlo, které rozdělíte na jednotlivé chlívečky, z nichž každý vybavíte trochu jinak. Přes přední část domečku dejte síťku z drátového pletiva, zabráníte tak tomu, aby obyvatele vašeho hotelu požírali jiní tvorové přímo na pokoji. Až bude hotel v provozu nijak přehnaně ho nečistěte a ani v zimě ničím nešťouchejte do děr. Mohli byste vyrušit brouky nebo motýli ze zimního spánku. Dbejte také na to, aby byli obyvatelé vašeho hotelu chráněni před větrem a deštěm, nezapomeňte proto na nepromokavou stříšku, která bude alespoň lehce konstrukci stavby přesahovat.

Více informací a přesný návod na výrobu naleznete na https://www.mcdonalds.cz/odpovednost-a-suroviny/bio-diverzita-projekt/.

Hmyzí hotel: krok za krokem
Co budete potřebovat:

 • Překližky nebo prkénka na stěny domečku
 • Šroubky, matičky, hřebíky
 • 20 až 30 borovicových šišek
 • Dutá stébla nebo cca 150 papírových brček
 • Mech, suchou trávu, malé větvičky
 • Provrtaná dřívka (malé hranoly nebo kulatiny)
 • Pozinkované kovové pletivo s oky 10 × 10 mm
 • Plast, plech nebo další překližka na stříšku
 • Dřevěný hranol nebo kulatina, případně něco, co se hodí jako “stojná noha” domečku (domeček ale můžete také někam zavěsit)

Nářadí:

 • Kladívko
 • Pilka
 • Imbusový klíč nebo šroubováky
 • Nůžky na plech (na stříhání pletiva)
 • Sponkovačka a sponky (na přichycení pletiva)
 • Štětec a ekologicky šetrná barva (chcete-li domeček natřít)

Postup:

 1. Nakreslete si jednoduchý plánek domečku
 2. Nařežte překližku nebo prkénka podle plánku
 3. Dejte dohromady hlavní konstrukci pomocí hřebíků nebo šroubků
 4. Pokud budete domeček stavět na nohu, přivrtejte nebo ji hřebíky přibijte na jeho spodní část
 5. Z překližky udělejte v domečku jednotlivé chlívečky
 6. Na přední část připevněte pomocí sponkovačky nebo hřebíčků pletivo
 7. Chlívečky vyplňte připraveným materiálem, do jednoho šišky, do dalšího brčka atd.
 8. Zadní část hotelu zakryjte překližkou a přitlučte ji hřebíky nebo navrtejte šroubky
 9. Udělejte stříšku, třeba z větší překližky tak, aby kraje domečku trochu překrývala
 10. Umístěte hotel na vybrané

Hmyzí hotel: pár základní pravidel

 • Volte co nejpřirozenější materiál (nelakovaný, nebarvený)
 • Vhodné dutinky jsou s hloubkou 10 cm a průměrem od 4 mm do 2 cm
 • Dutinky umístěte horizontálně, všechny vchody na stejné straně
 • Hotýlek (vchod do dutinek) orientujte na jih či jihovýchod
 • Zabraňte kontaktu se zemí (umístěte jej na nožku, kůl, zeď, plot apod.)
 • Nezapomeňte na nepromokavou střechu

Věděli jste, že…
U vybraných restaurací sítě McDonald’s nyní můžete nalézt umístěné ptačí budky a hmyzí hotýlky? Zájemci tak mohou pozorovat jejich obyvatele v přirozeném prostředí a každodenním životě. Designově zpracované domečky pro zvířecí obyvatele jsou součástí kampaně Naše protože, kterou společnost nabádá a inspiruje k udržitelnému přístupu k planetě Zemi. Například hmyzí hotely z dílny českých Wooden.Land jsou vyplněny dřevěnými příbory a papírovými brčky z těchto restaurací, jejichž zavedením společnost McDonald’s ročně ušetří více než 53 tun plastu. Více na https://www.mcdonalds.cz/odpovednost-a-suroviny/bio-diverzita-projekt/

Zdroj a foto: McDonald’s

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *