Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Trpíte klimakterickým syndromem? Vyzkoušejte raději osvědčené bylinky místo hormonální léčby

Hormony už od puberty ovlivňují každodenní život všech žen a mnohdy to není úplně příjemné. Ve chvíli, kdy vaječníky začnou utlumovat svou funkci, a ženských hormonů začne v těle ubývat, teprve na vlastní kůži pociťují, co všechno může úbytek hormonů způsobit. Klimakterickým syndromem trpí až 80 % žen! Doprovází ho návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres a někdy i deprese. 

Nechcete, nebo nemůžete podstoupit hormonální léčbu? „Zkuste to přírodní cestou pomocí bylinek. V dnešní době už nemusíte vyrazit za úplňku do lesa… Navštivte bylinkářství, lékárnu, prodejnu zdravé výživy a pořiďte si některý z doplňků stravy, který bylinky vhodné pro ženy v menopauze obsahuje,“ říká vlastními slovy David Buchta, propagátor zdravého životního stylu ze společnosti  PRIMULUS. Léčivých bylinek, které v těchto situacích pomáhají je hned několik. Pojďme si je blíže představit.

Andělika čínská
Andělika čínská, známá také pod názvem Dong Quai, je v Číně nejčastěji předepisovanou bylinou. Své místo má v tradiční čínské medicíně, která oddenky této byliny užívá už tisíce let. Udržuje přirozenou hormonální rovnováhu, její kořen obsahuje velké množství esenciálních olejů, organických kyselin a jejich esterů a také vitamínů, aminokyselin a sacharidů. Dokáže ovlivnit a upravit menstruační cyklus, je účinným antioxidantem a vliv má také na velikost prsů.

Zralé ženy zajímají zejména její hormonální účinky. Pomáhá odstraňovat suchost v pochvě a je účinná i proti návalům horka. Celkově zklidňuje a osvěžuje. Vliv má i na psychiku, snižuje podrážděnost a pomáhá s nespavostí. „Působí také na krevní oběh a krvetvorbu. Užívá se i při cukrovce, onemocněních ledvin a křečových stavech. Ale pozor, pokud užíváte léky na ředění krve, raději se andělice vyhněte,“ prozrazuje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu ze společnosti  PRIMULUS.

Řeřicha peruánská 
Řeřicha peruánská, u nás známá jako maca, byla již od pradávna využívaná jako afrodiziakum a říká se jí proto peruánská viagra. Může se pyšnit tím, že patří mezi superpotraviny, ale také mezi adaptogeny, což jsou rostlinné produkty zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím. Přispívá k fyzickému i duševnímu zdraví, vitalitě a vytrvalosti. Je využívána při léčbě neplodnosti, zvyšuje pravděpodobnost početí a dokáže upravit menstruační cyklus.

Pomáhá vyrovnávat hormonální hladinu a tím snižuje projevy klimakteria. A to i přesto, že v této rostlině nenajdeme fytoestrogeny ani látky podobné hormonům. Hormonální rovnováhu podporuje díky alkaloidům, které působí na hormonální systém.  Navíc pomáhá s ochranou kostí a tím snižuje riziko vzniku osteoporózy, kterou jsou ženy v menopauze ohroženy mnohem více, než zbytek populace.

Kotvičník zemní
Kotvičník zemní je bylinkou oblíbenou ženami i muži. Obsahuje látky, které tělu pomáhají regulovat hormonální nerovnováhu, a dokáže nás nabudit. Podporuje imunitu i dobrou psychickou kondici, zvyšuje libido, dodává tělu energii, snižuje krevní tlak i cholesterol. „Pole jeho působení je opravdu široké. Je doporučován ženám, které trápí únava, nespavost, přibírání na váze, deprese, snížený zájem o sex, osteoporóza, nepravidelná menstruace, ztráta vlasů, úzkost i neschopnost dosáhnout orgasmu,“ vyjmenovává David Buchta, propagátor zdravého životního stylu ze společnosti  PRIMULUS. Kotvičník naleznete  například v doplňku stravy značky PRIMULUS či FEMINUS, kde je obsažen vysoce kvalitní práškový extrakt z již zmiňované rostliny.

Indický ženšen 
Indický ženšen, ašvaganda nebo vitánie snodárná. Jedná se o stejnou bylinu, která má opravdu zajímavé účinky nejen na ženské tělo. Říká se jí bylina mládí, protože přispívá ke zpomalení známek stárnutí a k celkovému omlazení.  Ašvaganda je typickou rostlinou ájurvédské medicíny, ve které se užívá k prodloužení života, stimulaci mysli, posílení vitality a sexuální zdatnosti. Je výborným antioxidantem a má pozitivní účinky nejen na zdraví fyzické, ale i psychické. A právě výkyvy nálad, únava, problémy se spánkem nebo s koncentrací pociťují ženy v menopauze poměrně často.

Ašvaganda působí na endokrinním systému a pomáhá normalizovat sekreci hormonu, čímž zmírňuje průvodní projevy menopauzy. Je také účinným afrodiziakem, zklidňuje organismus a posiluje nervovou soustavu. Indický ženšen zlepšuje trávení a tím i absorpci živin do těla, což se projeví zdravější pokožkou a lesklejšími vlasy. Zabraňuje také ztrátě pigmentu melaninu, který zajišťuje barvu vlasů.

Ploštičník hroznatý
Ploštičník pochází ze severní Ameriky a nás zajímá hlavně jeho kořen. Obsahuje totiž glykosidy a terpeny, jež jsou svými účinky podobné estrogenům. K léčbě gynekologických a klimakterických potíží jej používali už indiáni a své využití má v této oblasti dodnes. Navíc pomáhá při potížích se spánkem, zlepšuje paměť i koncentraci a přispívá k lepší psychické pohodě.

Třezalka tečkovaná
Třezalka je krásná žlutá trvalka, která má silné sedativní a zklidňující účinky. Díky tomu je tou pravou bylinkou, která přispěje vaší psychické pohodě. Navíc má pozitivní vliv na spánek a posiluje imunitní systém. Provází vaše klimakterium podrážděnost, změny nálad a emoční nestabilita, úzkost nebo záchvaty paniky? Pijte čaj z třezalky tečkované. Jeho účinnost nastupuje až po dvou týdnech a nesmí se to s ním přehánět. Denní dávka může být asi dva až tři šálky, ale nedoporučuje se pít ho déle než šest týdnů. Třezalce se vyhněte, když se budete chtít opalovat nebo půjdete do solária. Zvyšuje totiž citlivost na světlo a mohly by se vám objevit pigmentové skvrny.

Červený jetel
Oproti andělice není červený jetel žádnou cizokrajnou specialitou. Jedná se o náš domácí jetel luční, na který není problém běžně narazit. Věděly jste ale, že je plný fytoestrogenů? Jedná se o látku, která je svou strukturou velice podobná ženským pohlavním hormonům estrogenům a v našem těle je do jisté míry dokáže suplovat. Díky tomu umí červený jetel zmírňovat projevy menopauzy. Má příjemnou chuť, a pokud se ho nevydáme hledat na louku, narazit na něj můžete i v čajových směsích nebo léčivých přípravcích. Navíc má i další léčivé účinky, používá se proti kašli i průjmu, má detoxikační i dezinfekční efekt, doporučuje se při revmatismu a diabetu, pomáhá při ekzémech a dokonce působí preventivně proti rakovině prsu a prostaty.

TIP: Doplněk stravy Feminus
Doplněk stravy pro ženy. Díky přírodnímu složení se zaměřuje na posílení imunitního systému a udržení dobrého sexuálního zdraví. Přispívá také ke správnému posílení imunitního systému, močové soustavy, reprodukčního systému a k hormonální rovnováze. Snižuje míru únavy a vyčerpání. Jedná se o přírodní produkt obsahující ověřené látky pro optimalizaci ženského hormonu estrogen. Zakoupit jej lze na e-shopu za cenu 569 Kč za balení na jeden měsíc.

Foto: www.feminus.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *