Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

3 + 3 mýty a pravdivá fakta o chytré domácnosti

Jako chytré či „smart“ dnes označujeme spoustu spotřebičů, které se připojují do elektrické zásuvky. Co je ale skutečně chytrá domácnost a podle čeho vlastně různá „smart“ zařízení vybírat a jak je používat? Podívejme se na několik typických mýtů, které jsou s chytrou domácností spojené a naopak také na několik vlastností chytrých zařízení, které rozhodně stojí za pozornost.

Začněme tím, co by vlastně zařízení chytré domácnosti mělo umět, abychom jej mohli skutečně považovat za „smart“. Základními poznávacími znaky jsou možnost připojení takového zařízení k domácí Wi-Fi síti, a jejím prostřednictvím k internetu, a také ovládání těchto zařízení prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Tuto základní charakteristiku bychom ale měli rozšířit ještě o automatizaci – tedy možnost automatického provádění přednastavených akcí, které pak nemusíme spouštět pokaždé znovu. Šikovné také je, když mezi sebou chytrá zařízení spolupracují – třeba když chytrá bezpečností kamera vyšle v případě zjištění pohybu ve sledované oblasti povel do chytrého vypínače, aby rozsvítil světla. Nebo když chytrá termostatická hlavice na radiátoru zavře topení, pokud zjistí, že je v místnosti otevřené okno.

Ale teď už k nejčastějším tvrzením o chytré domácnosti. Pravda, nebo mýtus?

Chytrá domácnost je složitá: mýtus
Zařídit si chytrou domácnost neznamená, že musíte nakoupit kompletní řešení od zámků, přes světla, zásuvky, termostaty, klimatizaci, kamery, rolety až po automaticky otevíraná okna. Sami se můžete rozhodnout, jaká chytrá zařízení pro vás mají smysl. Je to chytrá čistička vzduchu, která se ovládá z mobilu a automaticky řídí svůj výkon podle kvality vzduchu v místnosti? Nebo se vám více hodí chytrý dávkovač granulí, který se postará o vašeho domácího mazlíčka, když jste celý den v práci? A co třeba chytrá kamera, která ohlídá dítě v postýlce, přehraje mu ukolébavku a varuje vás, že je v ložnici příliš chladno? Tato a ještě mnohá další zařízení patří do chytré domácnosti a jejich instalaci i ovládání zvládne opravdu každý.

Chytrá domácnost je drahá: mýtus
S mýtem o složitosti souvisí také mylná představa o tom, že je pořízení chytré domácnosti velmi drahé. Ale ve skutečnosti si můžete za dostupnou cenu pořídit jen ta chytrá zařízení, která považujete za užitečná. Chytré vypínače ovládané mobilem přijdou na několik stokorun, stejně jako třeba chytrá váha, která změří spoustu parametrů a všechny údaje odešle do mobilní aplikace.

Chytrou domácnost nepotřebuji: mýtus
Většinou stačí vyzkoušet si první chytré zařízení, abyste zjistili, že poskytuje přesně takový komfort, jaký si zasloužíte. Kdo by nechtěl doma dýchat čistý, zdravý a voňavý vzduch, o který se postará chytrá čistička ve spolupráci se zvlhčovačem a aroma difuzérem – aniž byste museli neustále ovládat a nastavovat každé z těchto zařízení zvlášť? A komu by se nelíbilo mít perfektní přehled o své domácnosti, když jste v práci nebo na cestách, díky chytrým kamerám a senzorům pohybu nebo detektorům kouře a úniku vody? Zvlášť když si takový bezpečnostní systém můžete instalovat a nastavit úplně sami.

„Dříve možná platilo, že jsou zařízení chytré domácnosti velmi drahá a pro hodně lidí složitě ovladatelná. Dnes ale máme chytré elektronické produkty, které perfektně plní svůj účel, jsou dostupné a poradí si s nimi prakticky kdokoli. Ostatně, není nad čím váhat, protože nebude trvat dlouho a jako chytré budeme označovat většinu nových spotřebičů v našich domácnostech,“ říká produktový manažer Matěj Nimmerrichter za značku Tesla, která má produkty chytré domácnosti ve svém portfoliu.

Chytrá domácnost šetří peníze: pravda
O tom, že nám chytré spotřebiče šetří čas asi není pochyb, ale že by přímo šetřily i peníze? Rozhodně ano. Například v době extrémně rostoucích nákladů domácností na vytápění se může velmi rychle vyplatit investice do chytrého řízení topení pomocí termostatických ventilů, které přesně udržují nastavenou teplotu, netopí zbytečně když nikdo není doma a zastaví topení, když se v místnosti větrá. S chytrými zásuvkami lze zase ovládat či nastavit zapínání připojených zařízení přesně podle potřeby a neplýtvat drahou elektřinou.

Zařízení chytré domácnosti je vhodné pořídit od jedné značky: pravda
Chytrých zařízení různých značek je na trhu velké množství. Pokud ale chcete, aby spolu všechna zařízení vaší chytré domácnosti bez problému spolupracovala, abyste je mohli ovládat z jediné aplikace a aby bylo možné nastavovat různé automatizované postupy, je rozhodně vhodné pořídit si všechna zařízení od jedné značky. Pak také bude možné snadno přidávat další chytrá zařízení.

Chytrá domácnost je bezpečnější: pravda
Další obrovskou výhodou chytré domácnosti je, že máte vždy možnost zkontrolovat, co se u vás doma děje. Nezůstala rozsvícená světla? Bylo včas zapnuté topení, abychom se vrátili do tepla? Přišly děti ze školy? Neštěká doma už dvě hodiny pes? Kamery, senzory a na dálku ovládané spotřebiče zvýší váš pocit bezpečí a pomohou vám ochránit váš majetek – třeba i chalupu, kam jezdíte jen na víkendy.

O Tesle a chytré domácnosti
V roce 2020 rozšířila značka TESLA své portfolio o doplnila ho o novou řadu produktů konceptu chytré domácnosti. Jejím cílem je, aby se chytrá domácnost stala běžnou součástí domovů, ať už se jedná o byty, domy, nebo chaty. Tesla chce produkty chytré domácnosti zpřístupnit široké veřejnosti, a to jak fakticky, tak i z hlediska povědomí. V současné době funguje na českém trhu. Ve svém portfoliu se zaměřuje na kamerové systémy, chytré produkty pro domácí mazlíčky nebo produkty z kategorie péče o vzduch. Značka produktů chytré domácnosti Tesla kompletně spadá do portfolia společnosti Witty s.r.o.

Zdroj a foto: teslasmart.com               

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *