Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Český rozhlas hraje pro Ukrajinu

Benefiční koncert Českého rozhlasu a jeho Symfonického orchestru se uskuteční v pondělí 14. března v Rudolfinu. Pod taktovkou svého designovaného šéfdirigenta Petra Popelky uvedou hudebníci Dvořákovu Novosvětskou i díla ukrajinských autorů. Hornista Radek Baborák přednese sólo v Koncertu Reinholda Glièra a večer zahájí Elegie Valentyna Sylvestrova. Celý výtěžek bude věnován do sbírky Člověka v tísni na pomoc Ukrajině. Věříme, že Dvořákovu síň prostoupí atmosféra solidarity a podpory ukrajinskému lidu. Koncert bude k vidění v přímém videopřenosu na facebooku Českého rozhlasu a živě ho odvysílají také stanice Dvojka a Vltava.

„Bezprostředně poté, co se do světa rozšířily zprávy o trestuhodné agresi, jíž čelí Ukrajina, jsme se pochopitelně i my, zaměstnanci Českého rozhlasu, zamýšleli nad možnými formami pomoci a podpory obyvatelům zkoušené země. Zatímco zpravodajci s velkým nasazením zajišťují pravdivé a objektivní informování veřejnosti o násilném a bezprecedentním aktu, hudebníci rozezní své nástroje ve skladbách, jež zřetelně symbolizují hluboké sympatie a soucítění“, uvedl generální ředitel René Zavoral

Symfonický orchestr Českého rozhlasu a jeho designovaný šéfdirigent Petr Popelka pro tuto příležitost sestavili program kombinující hudbu ukrajinských a českých autorů. V úvodu večera zazní hymny obou našich států v podání Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Dále vyslechneme Elegii od Valentyna Sylvestrova, nejvýznamnějšího žijícího skladatele Ukrajiny řazeného k postmoderně. Příslibem velkého zážitku je i Koncert pro lesní roh a orchestr od pozdně romantického ukrajinského autora Reinholda Glièra, v němž sólo zahraje interpret světového věhlasu Radek Baborák, a skvostným i vděčným završením večera bude Symfonie č. 9 „Z nového světa“, kterou Antonín Dvořák zajistil české hudbě světovou proslulost.

Celý výtěžek ze vstupného bude věnován do sbírky Člověka v tísni na pomoc Ukrajině.
Ceny vstupenek se pohybují v rozpětí 300 až 5.000 Kč.
Všichni interpreti vystupují bez nároku na honorář.

ROZHLAS HRAJE PRO UKRAJINU
benefiční koncert Českého rozhlasu na pomoc Ukrajině
Rudolfinum, pondělí 14. března 2022 v 19.30 hodin

PROGRAM:
Valentyn Sylvestrov: Elegie
Reinhold Glière: Koncert pro lesní roh a orchestr B dur, op. 91
Antonín Dvořák: Symfonie č. 9 e moll, op. 95 „Z Nového světa“
Petr Popelka – dirigent
Radek Baborák – lesní roh
Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu
Věra Hrdinková – sbormistryně 

Vstupenky zakoupíte online na socr.rozhlas.cz, v prodejně Českého rozhlasu (Vinohradská 12, Praha 2)

Foto: archiv Symfonického orchestru Českého rozhlasu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *