Vsaďte na agroturistiku a užijte si víkend v krásném prostředí ekofarmy!
Lámete si hlavu nad tím, kam vyrazit s dětmi během parných víkendů? Namísto městských výletů vsaďte tentokrát na pobyt v přírodě. Právě v tomto období je na něj ten nejlepší čas! Vyrazte na ekofarmu, načerpejte potřebnou energii a poznejte agroturistiku v celé své kráse.
To nejlepší pro rodiny s dětmi
Věřte, že během pobytu na ekofarmách zažijete plno dobrodružství! Nahlédnete totiž pod pokličku péče o hospodářství a dozvíte se spoustu zajímavého o tom, jak se pěstují plodiny i jak vypadá každodenní starost o krávy, kozy, ovce nebo slepice. Do hospodaření se navíc můžete přímo zapojit a vyzkoušet si krmení, sbírání vajíček, oblíbenou jízdu na koních a mnoho dalšího. O zábavu pro malé i velké na ekofarmách zkrátka není nouze – uvidíte, že si je zamilujete.
Láska ke zvířatům i přírodě
Stále častěji vyhledávaná agroturistika vám umožní užít si čerstvý vzduch a vytouženou pohodu v malebném prostředí českého venkova. Život na farmě vám tak bude rázem o něco bližší, rozšíříte si obzory, zároveň si spolu se svými ratolestmi vytvoříte daleko těsnější vztah nejen k přírodě, která je neodmyslitelnou součástí našich životů, ale i ke zvířatům, o něž ekofarmáři pečují s láskou a ohleduplností.
NÁŠ TIP: Ekofarma Jáňův dvůr
Ekofarma Jáňův dvůr nabízí ubytování ve dvoulůžkových pokojích s možností přistýlek pro děti. Ve dvoře najdete pohostinství, kde si můžete dopřát bohatý oběd nebo večeři a kde se vaří výhradně z lokálních surovin. Oblíbené je také večerní grilování, návštěva vinného sklípku nebo projížďky na koních, které jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i zkušené jezdce. Kromě koní zde najdete také ovce nebo kozy, díky nímž si můžete na místě dopřát mléčné pochoutky v bio kvalitě. Více informací o farmě, hospůdce i penzionu najdete na januvdvur.cz.
Poznejte benefity ekologického zemědělství
Ekologické hospodářství je založeno zejména na zachování úrodnosti naši půdy. Hnojení je prováděno pomocí hnoje hospodářských zvířat, kompostem či zeleným hnojením, díky čemuž zůstává půda uchráněna od nežádoucích chemikálií. Ekologická pole v krajině prozradí různorodost a zároveň vyváženost pěstovaných plodin, které se vzájemně dobře doplňují a pravidelně střídají. Do vody se nevyplavují pesticidy, půda je živá, plná humusu a přirozených mikroorganismů.
S péčí je přistupováno také ke zvířatům. Ta jsou považována především za živé tvory s vlastními potřebami a individualitou, a proto je jejich chov podřízen přísným animal welfare zásadám. Každodenní přístup na pastvinu nebo do výběhu s dostatkem životního prostoru je samozřejmostí. Ustájená je uvidíte pouze v případě nepříznivých klimatických podmínek, v případě nějaké zdravotní komplikace nebo těsně před porážkou, která musí proběhnout nanejvýš šetrně. Zároveň jsou krmena zejména lokálním krmivem v kvalitě bio a je jim umožněna dostatečná socializace.
Pokud byste se o ekologickém způsobu hospodaření chtěli dozvědět více, navštivte stránky myjsmebio.cz. Evropská komise zároveň vůbec poprvé vyhlásila ceny EU za ekologické zemědělství. Máte-li ve svém okolí eko farmáře nebo eko farmářku, dejte jim vědět! Přihlášky lze zasílat online do 8. června. Více informací o události se dozvíte zde.
Skvělý zážitek i nákup v jednom
Nejenže si užijete plno zábavy, na ekofarmách si můžete také nakoupit ty nejčerstvější lokální biopotraviny všeho druhu. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte jistotu, že biopotraviny neputovaly přes půl světa, jelikož distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou v ČR velmi krátké. Nákup lokální bio produkce je navíc skvělým způsobem, jak farmářům za jejich poctivou práci poděkovat.
Rádi byste nakoupili na některé z ekofarem, ale nevíte, která se nachází nejblíže vašemu bydlišti? Na stránkách kamprobio.cz a lovime.bio si vyhledáte tu nejbližší pomocí interaktivních mapiček a zároveň si můžete prohlédnout jejich aktuální nabídku.
Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.
Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.
Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.
Jaká loga se používají k označení biopotravin?
Národní značení
Je-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.
Evropské značení
Pokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.
Foto: archiv