(De)montáž rámečku vypínače či zásuvky zvládnete sami

Důvodů k demontáži pohledových částí vypínačů a zásuvek může být více – nová výmalba, jejich důkladné čistění, či jednoduše výměna za nové v jiném barevném odstínu. Ačkoliv se může na první pohled zdát, že se jedná o složitý úkon, není tomu tak. Jak tedy na to?

Před zahájením demontáže vypínačů a zásuvek nezapomeňte odpojit síťové napětí, aby nedošlo neopatrnou manipulací k zásahu elektrickým proudem. „V případě vypínače nejprve odstraníme ovládací kryt – k tomu postačí mírný tah rukou v horní nebo spodní polovině tlačítka. Pod krytem vypínače se pak nachází spojovací plastový díl, který vyjmeme za pomoci šroubováku, jehož pootočením se uvolní dvě zajišťovací příchytky umístěné na horní nebo spodní straně spojovacího dílu,“ popisuje Lenka Vodicová, vedoucí marketingu společnosti OBZOR Zlín, českého výrobce domovních vypínačů a zásuvek, a dodává: „Pohledový rámeček vypínače poté jednoduše sejmeme ze stěny.“ Pro demontáž zásuvky stačí odšroubovat zajišťovací šroub na vrchním krycím dílu, díl vyjmout a následně sundat i pohledový rámeček zásuvky.

2. Pootočením šroubováku uvolníme zajišťovací příchytky spojovacího dílu
3. Vyjmeme spojovací plastový díl

Opětovné namontování pohledových dílců vypínačů a zásuvek se provádí v opačném pořadí, jak dále popisuje Lenka Vodicová z OBZORu: „Nejprve zpět na stěnu usadíme pohledový rámeček a do něj v případě vypínače vložíme spojovací plastový díl, který je třeba mírným tlakem zepředu zajistit. Na závěr nasadíme ovládací kryt a vyzkoušíme jeho správnou funkci. U zásuvky se vloží do nasazeného rámečku vrchní krycí díl a utažením šroubu se zajistí.“ V případě skleněných rámečků dbejte při montáži zvýšenou opatrnost – při silném dotažení může dojít k prasknutí skla.

4. Nasadíme pohledový rámeček a vložíme spojovací díl
5. Spojovací plastový díl mírným tlakem zacvakneme
6. Nasadíme ovládací kryt zpět

POZOR! Zapojení samotného přístroje vypínače či zásuvky vždy přenechte osobě s odpovídající elektrotechnickou kvalifikací!

Zdroj a foto: www.obzor.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.