Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

V Zoo Praha se vůbec poprvé narodil klokánek krysí

Historicky první mládě klokánka krysího se narodilo v Zoo Praha. Ačkoli drobný vačnatec vykoukl z vaku své matky poprvé teprve minulý týden, už teď ho návštěvníci mohou spatřit, jak prozkoumává svou expozici v Darwinově kráteru v dolní části zoologické zahrady.

„Z přírůstku máme o to větší radost, že jde o vůbec prvního klokánka krysího narozeného v naší zoo,“ těší se z mláděte ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Podle něj je nový obyvatel zahrady významný i v mezinárodním měřítku.

Klokánek krysí je totiž od roku 2014 zařazen na Červeném seznamu IUCN v kategorii „téměř ohrožený“ a jeho situace se nelepší. Ve své domovině na východě Austrálie ho ohrožují invazivní druhy i stále častější požáry. „Pokud bude současný trend pokračovat, může v příštích 12 letech klesnout jeho populace na některých místech až o bezmála třetinu. Každý takový chovatelský úspěch nám tak dává potřebnou naději do budoucích let,“ říká tiskový mluvčí Zoo Praha Filip Mašek.

Drobnému „krysánkovi“ v Zoo Praha, jak tomuto druhu chovatelé přezdívají, se však daří výtečně. „Na rozdíl od velkých klokanů, jejichž mláďata nejprve pozorují okolí z bezpečí matčina vaku, jsou klokánci naopak dlouho ve vaku úplně schovaní a pak jednoho dne rovnou začínají s průzkumem okolí,“ vysvětluje chovatel David Vala s tím, že do vaku se pak i klokánci ještě nějakou dobu pravidelně vrací.

Malý klokánek se narodil pětileté samici, která přišla do Prahy z polské Zoo Opole, a půl druhého roku starému samci původem ze Zoo Jihlava. Klokánci krysí jsou tzv. potravní specialisté – až 80 procent jejich jídelníčku tvoří houby, které však mládě zatím neochutnalo. V příštích týdnech se ještě bude živit mateřským mlékem, než postupně přejde na pevnou stravu dospělců.

Malého klokánka krysího můžou lidé pozorovat ve vnitřní expozici Darwinova kráteru v dolní části zoo. Klokánkovi krysímu přezdívají chovatelé „krysánek“. Aktuálně ho návštěvníci mohou spatřit, jak podniká stále delší výpravy z matčina vaku a prozkoumává okolí. Klokánci jsou vačnatci – stejně jako jejich větší příbuzní. Mládě se bude do bezpečí vaku své matky vracet ještě minimálně několik týdnů.

Zdroj a foto: Zoo Praha, Petr Hamerník

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *