Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiJídlo a pití

Malí strávníci školou povinní. Dodejte dětem dostatek energie a připravte jim báječné svačinky

Sluníčko slábne, dny se pomalu krátí a děti opět usedají do školních lavic. A aby měly dostatek síly a energie na to, co je v nadcházejících měsících čeká, nezapomínejte pro ně připravit chutné a výživné svačinky. Že už vám docházejí nápady? Zkuste něco nového a vsaďte na naše tipy!

Návyky, které si vaše ratolesti v útlém věku osvojí, jim většinou zůstanou už po celý život. A v oblasti stravování to platí dvojnásob! Proto byste rozhodně neměli podceňovat to, jaké potraviny převažují ve vaší kuchyni. Záleží-li vám na tom, aby byly suroviny skutečně kvalitní, v obchodech hledejte výrobky označené logy biolistu a biozebry. Jedná se totiž o certifikované biopotraviny, které byly vypěstovány v souladu s principy a legislativou ekologického zemědělství. Během jejich produkce nebyla použita žádná zbytečná chemie, postřiky ani průmyslová hnojiva. Nakupujete-li bio maso nebo bio mléčné výrobky, můžete si být jisti, že zvířata v ekologických chovech žijí v co nejpřirozenějších podmínkách, s celoročním přístupem na pastvinu, dostatečnou socializací a přísunem kvalitního krmiva. Více informací o principech ekologického zemědělství a o biopotravinách se dozvíte na stránkách myjsmebio.cz.

Rádi byste spolu se svými ratolestmi zažili svět ekologického zemědělství na vlastní kůži? Zavítejte například na Farmu Holany, jež kromě biopotravin nabízí také ubytování v malebném penzionu, a vy tak v prostředí českého venkova můžete strávit rovnou celý víkend! Více informací se dozvíte na farmaholany.cz. Pakliže byste rádi zkusili některou z dalších ekofarem, navštivte weby kamprobio.cz a lovime.bio, kde pomocí interaktivní mapy dohledáte tu, která se nachází nejblíže vašemu okolí.

Placky plněné šunkou, sýrem a zeleninou
Suroviny:
250 g bio špaldové mouky
60 ml vody
50 ml bio olivového oleje
½ bio kypřícího prášku
špetka soli
2 balení bio tvrdého sýra typu gouda
2 balení bio kuřecí šunky
hrst bio salátových listů
bio rajče
200 g bio polotučného tvarohu

Postup:
Mouku prosejte a smíchejte s kypřícím práškem, přidejte sůl, vodu, olej a vypracujte hladké těsto, které rozdělte na 6 částí. Ty pak jednotlivě vyválejte na placky. Následně každou z nich opražte na sucho na pánvi. Placku otáčejte ve chvíli, kdy se začne nafukovat a tvoří se na ní bublinky. Zeleninu omyjte, salát nechte odkapat a rajčata pokrájejte na menší kousky. Každou placku namažte tenkou vrstvou tvarohu, poklaďte dvěma plátky šunky, salátovými listy, dvěma plátky sýra a rajčaty. Důkladně zabalte tak, aby se neotvírala, a překrojte na polovinu.

Ovesné sušenky s rozinkami a ořechy
Suroviny:
70 g bio špaldové mouky
½ bio kypřícího prášku
50 g bio třtinového cukru
80 g bio másla
2 lžíce bio medu
1 bio vejce
130 g bio ovesných vloček
80 g bio rozinek
20 g bio nasekaných mandlí
špetka soli

Postup:
Troubu předehřejte na 170 stupňů. Mouku promíchejte se solí, kypřícím práškem a cukrem. Na pánvi rozpusťte máslo, vložte ho do mísy, přidejte med a následně vyšlehejte s vejci. Přisypte mouku, přidejte vločky, rozinky, nasekané mandle a důkladně promíchejte, dokud nevznikne lepivé těsto. Z něj pak tvarujte placičky a skládejte na plech vystlaný pečicím papírem. V troubě pečte 15 minut a nechte vychladnout.

BIO SOUTĚŽ
Do konce měsíce září můžete za nákup biopotravin soutěžit o jednu ze 12 elektrokoloběžek! Registrační formulář a pravidla soutěže najdete na myjsmebio.cz/soutez. Tak se nezapomeňte zapojit!

Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?
Národní značení
Je-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.

Evropské značení
Pokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Foto: archiv BIO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *