Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Barevná jablíčka jako nepostradatelná pochoutka do podzimních dní!

Jablka jsou v českých domácnostech jednou z nejoblíbenějších surovin. Zejména pak v období raného podzimu si je můžete dopřát skutečně vyzrálá, šťavnatá a plná chuti. A jelikož této lahůdky není nikdy dost a v kuchyni ji využijete na tisíce různých způsobů, inspirujte se třeba našimi recepty!

Ať už sáhnete po jakékoliv odrůdě a pustíte se do přípravy libovolného pokrmu, rozhodně byste neměli zapomínat na to, že kromě pečlivého postupu vám skvělý výsledek zaručí také prvotřídní kvalita ovoce. A takovou záruku vám poskytnou jablka vypěstovaná v souladu s principy a legislativou ekologického zemědělství. V ekologických sadech najdete například odrůdy Arlet, Gala, Idared nebo Topaz. Biopotraviny v obchodech poznáte podle označení logy biolistu a biozebry, pokud však nakupujete nebalené zboží, prodejce by měl být vždy schopen se prokázat certifikátem o původu produkce. Bio ovoce zraje bez zbytečné chemie a umělých postřiků a jelikož vypadá přesně tak, jak bylo stvořeno přírodou, nepravidelné tvary nebo drobné vady na pohled nejsou ničím výjimečným. Chybějící krásu ale nahrazují svou nezaměnitelnou a lahodnou chutí. Nejen o ovoci, ale i o tom, jak probíhá produkce dalších biopotravin nebo třeba jak vypadá ekologický chov zvířat, se dozvíte na stránkách myjsmebio.cz.

Rozhodnete-li se nakoupit biopotraviny na některé z ekofarem, navštivte stránky kamprobio.cz a lovime.bio. Pomocí interaktivních map můžete na webech najít právě tu, která se nachází nejblíže vašemu okolí a zaujme vás její aktuální nabídka. Jablka, další ovoce nebo třeba ořechy v bio kvalitě najdete na Farmě Rubín, která se nachází v obci Lužany nedaleko Jičína. Více informací se o farmě dozvíte na farmarubin.cz.

Mléčná kaše s karamelizovaným jablkem a hruškou
Suroviny:
2 hrnky bio mléka
1 hrnek bio rýže
1 lžíce bio másla
2 lžičky cukru
1 bio jablko
1 bio hruška
lžička bio másla
další 4 lžičky cukru
hrst nasekaných bio vlašských ořechů
špetka bio mleté skořice

Postup:
Opláchnutou rýži jednoduše uvařte v mléce, dokud nevznikne kaše. Je možné, že bude průběžně potřeba přilévat mléka o něco více, aby byla kaše více tekutá a méně hutná. Doslaďte 2 lžičkami cukru a přidejte máslo. Na uvařenou kaši nandejte zkaramelizované ovoce, které připravíte jednoduše tak, že jej oloupete, rozkrájíte na kousky, zbavíte jádřinců a opečete na másle dozlatova. Poté přesypete cukr a necháte zkaramelizovat. Kaši s ovocem ozdobte nasekanými ořechy a dochuťte špetkou skořice.

Barevný salát s jablky a ořechy
Suroviny:
3 menší bio jablka
5 stonků bio řapíkatého celeru
hrst bio salátových listů (např. baby špenát)
100 g bio měkkého sýra typu feta
100 g bio jogurtu
lžíce bio vinného octa
lžička bio třtinového cukru
100 g bio vlašských ořechů
hrst bio sušených brusinek
sůl, bio pepř

Postup:
Jablka omyjte, očistěte, zbavte jádřinců a nakrájejte na tenké měsíčky. Řapíkatý celer omyjte a pokrájejte na malé plátky. Špenát nebo jiné salátové listy omyjte, osušte a natrhejte na menší kousky. Jablka, celer, natrhaný salát smíchejte v misce a přidejte pokrájený sýr. Na zálivku smíchejte jogurt, ocet, cukr, dochuťte solí, pepřem a přidejte do salátu. Vše spolu důkladně promíchejte a dejte na pár minut vychladit do lednice. Podávejte posypané vlašskými ořechy a brusinkami.

Tip na závěr: Oslavte s námi Den ekologického zemědělství
Věděli jste, že 23. září bylo nově vyhlášeno Dnem ekologického zemědělství? Tento den je tak vhodnou příležitostí ke zviditelnění celého bio sektoru – příkladů dobré praxe, inovací a pokroku. Při příležitosti oslav navíc Evropská unie oceňuje nejlepší a nejinovativnější subjekty v rámci vůbec prvních Evropských cen za ekologické zemědělství.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?
Národní značení
Je-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.

Evropské značení
Pokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Foto: archiv BIO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *