Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZdravíZe života

Tlusťochu, více se hýbej a zhubneš! Kdybys zdravě jedla, takhle bys nevypadala! Ty se vůbec nesnažíš se svou tloušťkou něco dělat!

Ačkoliv se s tématem obezity setkáváme čím dál častěji, mezi lidmi stále koluje mnoho nepravd a dezinformací. Kvůli nim lidé s obezitou čelí každý den vlně předsudků. Z realizovaného průzkumu[1] dokonce vyplynulo, že 42 % Čechů s obezitou zažilo nadávky spojené se svým vzhledem. Podle průzkumu si totiž stále většina Čechů nepravdivě myslí, že zbavit se obezity spočívá ve zvýšení tělesné aktivity (67 %), přechodu na zdravější stravování (20 %) a snížení příjmu kalorií (50 %). Obezita je ale chronické onemocnění, které si zaslouží pochopení společnosti i pomoc zdravotníků. Bohužel, přestože si tento fakt uvědomuje celých 68 % Čechů, lékařskou pomoc při snaze zhubnout vyhledají pouhá 2 % lidí s obezitou.  

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) postihuje obezita všechny věkové kategorie napříč všemi socioekonomickými vrstvami obyvatelstva, ani pohlaví zde nehraje žádnou roli. Je tedy dobré, že Češi nejsou k tématu obezity zcela lhostejní. Podle realizovaného průzkumu[2] se až 30 % Čechů ve svém životě zajímalo o informace spojené s léčbou obezity. Nejčastěji však šlo o jedince s obezitou (65 %) a o osoby s nadváhou (39 %). I to může být důvodem, proč řada faktů o obezitě v povědomí široké veřejnosti chybí nebo je zkreslená. Přitom ale právě lidé s nadváhou a obezitou uvádějí jako jeden z nejoblíbenějších zdrojů informací vedle internetových portálů, sociálních médií nebo vědeckých publikací a článků i rodinu a přátele.

„Většina lidí, bohužel, stále k obezitě přistupuje s jednoduchou rovnicí v hlavě: „Nebudeš jíst, začneš běhat a zhubneš.“ A nejen to, lidé, kteří s obezitou žádnou zkušenost nemají, doporučují „zaručené“ způsoby, jak zhubnout. Vycházejí buď z vlastní zkušenosti nebo z rad na internetu. A když to fungovalo jim, musí to fungovat všem…,“ komentuje PhDr. Jitka Herlesová, Ph.D., psycholožka a psychoterapeutka z OB kliniky Praha a dodává: „Bohužel tyto nevyžádané rady bývají dlouhodobě neúčinné, a v horším případě dokonce škodlivé. Velký počet lidí s obezitou zhubnout umí, dokážou zhubnout i desítky kilogramů, a to opakovaně. Obezita je ale nemoc. Její léčba je mnohem náročnější než jednorázové zhubnutí. Pokud skutečně chcete někomu s léčbou obezity pomoci, nejprve se ujistěte, zda vůbec a o jakou pomoc dotyčný stojí. Samotný průběh léčby je nejlepší vždy probrat s lékařem, který se jí zabývá.“

Její slova potvrzují údaje vyplývající z průzkumu. Celých 68 % Čechů si uvědomuje fakt, že obezita je nemoc, kterou lze léčit (76 %). Ale pouhá 2 % lidí s obezitou při snaze zhubnout vyhledá lékařskou pomoc. Většina Čechů si stále naivně myslí, že zbavit se obezity spočívá ve zvýšení tělesné aktivity (67 %), přechodu na zdravější stravování (20 %) a snížení příjmu kalorií (50 %). Za zmínku stojí, že 92 % Čechů trpících obezitou si přeje se jí jednou provždy zbavit. A 50 % z nich se bezúspěšně snažilo zhubnout více než desetkrát.

„S nadávkami jsem se osobně nesetkala. Ale mám jinou věc, která mě ranila, a to u porodu mého prvního syna. Když jsem ho po 12 hodinách porodila, byla porodní asistentka taková ostřejší. Bylo mi řečeno, no jo, to jsou ty tlustý rodičky. Oni si myslí, že když jsou velký, že porodí na pohodu. Kdybyste měla o 30 kilo míň, tak by se vám rodilo úplně jinak. Takže jestli chcete mít někdy ještě druhé dítě, tak se sebou začněte něco dělat,“ vzpomíná paní Jitka Drábková a dodává: „Tou dobou už jsem se snažila se svou váhou aktivně něco dělat, přesto přišla potřeba mě jako člověka s obezitou odsoudit, aniž by znala mou situaci.“

Podle Eurostatu1[3] je obezita vážným problémem pro veřejné zdraví. Významně totiž zvyšuje riziko chronických komorbidit a komplikací, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, cukrovka druhého typu, hypertenze, ischemická onemocnění srdce a některé druhy rakoviny. U některých jedinců může být navíc obezita dále spojená s psychickými problémy. To potvrzují i výsledky průzkumu, kdy Češi s obezitou přiznávají, že jejich nadměrná váha má vliv jak na jejich fyzickou, tak na psychickou kondici.

Tipem pro vyhledání informací k nadváze a obezitě je edukační portál netloustneme.cz, na jehož vzniku se podílel tým českých lékařů. Návštěvníci zde najdou nejen řadu zajímavých a užitečných informací souvisejících s obezitou, poutavé příběhy či originálně pojatou BMI kalkulačku, ale navíc tento portál nabízí přehled kontaktů na specializované lékaře po celé České republice, kteří s řešením nadváhy či obezity ochotně pomohou.

Zdroj:
[1] Průzkum provedený v rámci kampaně „Stigma Is Not A Cure – Try to understand“ („Stigma není lék – pochopení nabízí řešení“)
[2] Průzkum provedený v rámci kampaně „Stigma Is Not A Cure – Try to understand“ („Stigma není lék – pochopení nabízí řešení“)
[3] https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Overweight_and_obesity_-_BMI_statistics

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *